szerző:
Sz. J.
Tetszett a cikk?

Kifőzde, talponálló, piaci büfé? Tulajdonképpen bármelyik kifejezéssel illethetnénk Barcelona, sőt Spanyolország legismertebb piacán, a La Boqueria-n megbúvó El Quim ételbárt. Egy kis hely, ahol nagy szeretettel s alázattal készülnek az igazi katalán fogások a lehető legjobb minőségű, helyi, friss alapanyagokból. Nem véletlenül járnak ide a világ legjobb séfjei is, ha néhány finom falatra vágynak. Lássuk hát Ferran Adria, Joan Roca, Santi Santamaria, Sergi Arola kedvenc helyét.

A La Boqueria

Ismeretlen illatok, ezerféle szín, egzotikus gyümölcsök, színpompás zöldségek, fűszerek, húsok, spanyol sonkák, sajtok, halak, mindenféle tengeri finomságok, s még sorolhatnám a végtelenségig, ez a piac egyszerűen gyönyörű, igényes és minőséget képvisel, mondhatni, maga a frissesség és az élet. Aki erre jár, s nem tér be, hatalmas élményt mulaszt el.

Piac a La Rambla-n. Színorgia
Szauer Judit

A Boqueria piac története egészen a középkorig nyúlik vissza, 1217-ben lehetett először hallani róla, amikor is Barcelona egyik legismertebb,forgalmas útvonala,a La Ramblas helyén még egy falakkal körülölelt patak csordogált. Az akkori király egyik képviselője ezen a helyen ölt le egy hegyi kecskét – katalánul „boc” –, s a legenda szerint innen ered a piac mai neve, a Boqueria. 1840-ben érkeztek meg az első kereskedők a régi St. Joseph kolostorba, aminek a helyén áll ma az El Mercat de la Boqueria.

1840-ben St. Joseph napján, nagyszabású ünnepség keretében tették le a Boqueria alapköveit. Még valódi aranyakat is pakoltak a kövek alá, kifejezve ezzel a szándékot, hogy a megnyíló piac minél gazdagabb és sokszínűbb legyen majd. Mai fedett formáját 1914-ben nyerte el, amikor felkerült rá a csarnokra a fémből készült tető. Több mint 13 ezer négyzetméteres területével ez a legnagyobb piac egész Spanyolországban, s mivel a turisták fő csapásirányán, a La Rambla-n található, így sok-sok éve az egyik leglátogatottabb épület Barcelonában.

Az El Quim sztori

1987 augusztusában érkezett a piacra a nagyszerű séf, Quim. A főbejárattal szemben, egy nem túl szem előtt lévő helyen bérelt egy icipici standot, amelynek három méter hosszú sem volt a pultja, mindössze öt bárszékkel. Nem volt sok pénze, s csak ezt a kis helyet sikerült megszereznie, ám annál izgatottabb volt, hogy ezen a hatalmas, nyüzsgő piacon nyithatta meg ételbárját.

A hely. Nem érdemes kihagyni
Szauer Judit

„Az első években nagyon-nagyon keményen dolgoztunk azért, hogy megnyerjük a helyiek bizalmát, és egy kis hírnevet szerezzünk, igyekeztünk a legjobb minőséget kínálni, s ez azóta sincs másként” – mondja Quim. Egy átalakítás miatt a piac vezetősége megkért bennünket, hogy költözzünk át egy másik helyre a piacon belül, így kerültünk az ötödik folyosón az 525-526-os standra, ahol a pultunk még mindig csak három méter hosszú volt. Nem hozott különösebb bevétel növekedést sem a költözés, ám sokkal jobban éreztük magunkat ezen a helyen, s ekkor kezdtem először nagyobb helyről álmodozni – meséli. 1991 karácsonya táján, még mindig csak öt bárszékkel is napi több mint száz menüt adtak el az El Quim-ben. Hosszú-hosszú évekig kínálta főztjét a három méteres picike pult mögül, ahol mindig minden a legfrissebb, helyben beszerzett alapanyagokból készült. Napról napra egyre több elismerés érkezett a vendégektől, majd 2000-ben kiderült, hogy ismét átalakítják egy kicsit a piacot; ekkor gondolta Quim, hogy most vagy soha, végre eljött az ő ideje, s megpróbálhat nagyobb üzletet nyitni. Ekkor nyílt meg egy új Quim de la Boqueria, immáron 16 méteres pulttal és 18 bárszékkel.

„Teljesült az álmom, úgy éreztem, én vagyok a legboldogabb ember a földön. Felnőttünk a feladathoz, s ugyanazt a kiváló minőséget tesszük vendégeink elé, mint amikor megnyitottunk az eldugott kis sarokban. Boldogabb vagyok, mint valaha, mert hozzám ugyanúgy betérnek a világ leghíresebb séfjei, mint az utca emberei vagy a turisták a világ minden részéről” – mondja lelkesen a szakács a családi vállalkozásról. Quim nem titkolt szándéka, hogy egy reggelit, ebédet vagy bármilyen étkezést a nap fénypontjává tehessen vendégei számára. Ennél nagyobbak már nem szeretnének lenni, meg akarják őrizni a szerény, családias hangulatot. (Ha arra járnak, s netán várni kell egy-egy szabad székre, tegyék meg, higgyék el, érdemes kipróbálni – a szerk.)

Egy kis ízelítő a kínálatból

A kínálat. Friss és ízletes
Szauer Judit

Van néhány étel, amit mindig elkészítenek, de naponta új fogásokat is kreálnak. S természetesen mindig a friss, szezonális alapanyagokhoz igazodnak, ezért érdemes megkérdezni, hogy éppen milyen újdonságok vannak. Az árak 3 eurónál kezdődnek, két főre körülbelül 40 euró egy komplett ebéd. Az előételek között mindig találunk „Cap i pota-t” – ecetes szardellát, házi kroketteket és omletteket – spenótos, fenyőmagos, iberico sonkás –, grillezett vagy párolt erdei gombákat, sült spárgát és articsókát. Érdemes megkóstolni a friss halakat, rákokat vagy épp kagylókat, amik reggelente egyenesen a Földközi-tengerből érkeznek. Quim egyik specialitása a karamellizált libamájjal készült párolt gomba. S amire nagyon büszke, a „bikatöke” – csak bátraknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!