szerző:
Krisztina O'Brien
Tetszett a cikk?

Az angol udvari etikett szerint az iránt tudakozódni, hogy mi van a királynő tányérján, illetlenség, és ez alól a szabály alól még Vilmos és Kate esküvője sem kivétel. Ennek ellenére a tradíciók és a múltbéli királyi ceremóniák alapján jó eséllyel meg lehet jósolni a nagy nap menüjét. Nézzük mit prognosztizál az angol média.

Vilmos és Kate esküvőjét a vártnál is sokkal nagyobb nemzetközi figyelem övezi. A királyi udvar PR irodája ennek ellenére nehezen hajlik arra, hogy bármilyen részletet közkincsé tegyen az eseménnyel kapcsolatban. A szigor oka egyrészt természetesen a tradíció és tekintély, másrészt szimplán marketingfogás, azaz a várakozás izgalmának és a meglepetés erejének fokozása. A napilapok azzal próbálnak enyhíteni az információ hiányon, hogy bennfentes szakértőket kérnek fel, prognosztizálják a nagy nap történéseit. Darren McGrady is egy ilyen szakértő. A Buckingham-palota séfje volt egy rövid ideig, és Diana szolgálatában is dolgozott, még akkor, amikor Vilmos és Harry kis srácok voltak.

McGrady állítja, a kis hercegnek semmivel sem volt különb az ízlése, mint egy átlagos angol kisgyereknek. A séf – ennek ellenére – jogosan kevés esélyt lát arra, hogy akár Vilmos ízlését illetően, akár a gazdasági válság iránt mutatott érzékenységből adódóan hamburgert, hot dogot és sült krumplit szolgáljanak fel az esküvő napján. Az esküvői ételek ugyanis mindig a vagyon és a státusz jelképei voltak Angliában. Az aranyozott töltött páva, a vaddisznófej, és a különböző ornamentális sültek egészen a század forduló utánig részei voltak az udvari ceremóniáknak. Erzsébet saját magáról elnevezett fagylalt költeményt fogyasztott az esküvőjén, Károly és Diana menüje (1981) – bárányhabbal töltött csirke, krémesített kukorica, homárszósz stb. – pedig leginkább a Nagy zabálás című filmbe illett volna. A pompa az ünnep része a királyi családban, és ez nehezen egyeztethető össze a gazdasági válság által diktált mértéktartással (amely kötelező, lévén a királyi családot az adófizetők tartják fent).

„A királyi család ódzkodik attól, hogy ódivatúnak tartsák, ezért aztán azt sem tartom valószínűnek, hogy a tradicionális alkalmakra tartogatott hétfogásos menüt (benne mindig leves és hal ) tálalják fel. Az udvar szerintem sokkal inkább egy modernebb irányvonalat követ majd, pezsgős, h'ors d'oeuvres büfével” – jósolja McGrady az amerikai People magazinnak. S való igaz, az esküvő utáni álló fogadást már hivatalosan is bejelentették. A kevésbé formális „szűk családi és baráti körben” tartott vacsora és a tánc megrendezése Károly herceg vállára nehezedik, mert ezt Erzsébet „a fiatalokra hagyta”. Azt nem tudni, hogy ennek a döntésnek tényleg van-e köze a gazdasági válsághoz vagy akár a divathoz. Az udvarhoz közeli újságírók szerint, itt egyszerűen csak arról van szó, hogy a királynő nem ül egy asztalhoz átlag emberekkel, közös bulizásról pedig szó sem lehet. Ezért aztán – a nyáron szokásos kerti partikhoz hasonlóan – büfét terveztek a ceremónia után, ahol a királynő egyszerűen csak megjelenik, menetrendszerűen cseveg egy pár percet a résztvevőkkel, majd távozik.

No, de visszatérve az ételekhez, az állófogadáson –  McGrady szerint  – füstölt lazac, májkrém és kolbászos kosárkák (a palota kedvencei) dominálnak majd, ami pedig a meleg ételválasztékot illeti, a napot az angol és az ír konyha remekei dominálják (és ez valószínűleg Károly herceg vacsora partijára is érthető). Ez gall marhasülteket és párolt rizst jelent, és „nem lennék meglepve, ha az angol Cottage Pie (Házi pite) is ott szerepelne a menün” – mondja McGrady. Hozzátéve, hogy ez az angol étel, darált hússal készül, krumplipürével és sajttal a tetején, és Vilmos herceg egyik kedvence. A menüben ezen kívül bőven szerepel majd nemzetközi fogás is, hiszen Erzsébet sosem hagyja figyelmen kívül az uralma alatt levő Brit Nemzetközösség képviseletét.

Kate preferenciáiról nem szólnak a cikkek – ő már most azt szereti amit a vőlegénye – azonban a jegyespárt a múltban többször is lekapták a CCTV kamerák, amint „álruhában” a Tesco-ban vacsorához valót vásároltak. A kosarukba semmi extravagáns nem került, így a közvélemény Vilmost és Kate-t a „két lábbal a földön járó” kategóriába sorolta. Ennek a tükrében az (angol) Házi pite ötlete egyáltalán nem hangzik póriasnak, sokkal inkább okos PR ötletnek. Főleg, mert a költség kímélő „zöld” esküvő, a házi beszerzés, és a környezetbarát konyha ötlete nehezen lenne megvalósítható, hiszen az esküvő bőven a szigetországbeli zöldség- gyümölcs szezon előtt lesz.

A menyasszonyi tortát természetesen Kate választotta, és a szakértők szerint a leendő Windsor tudta mit akar. A történelem krónikásai, és a BBC szerint Viktória királynőnek 150 kilós tortája volt, amely több különböző, különleges darabból állt. Erzsébet sem volt szerény, hiszen ő olyan tortát akart, amely az uralma alatt álló államokból kikerült hozzávalókból készült. Erzsébet a tortakollázst szétküldte Anglia különböző csücskeibe, ahol néhány királyi ereklyéket konzerváló gyűjteményben még mindig megtalálhatóak a darabjai. No, de visszatérve Vilmos és Kate tortájára, a cukrász egy hölgy, Fiona Cairns, tradicionális angol tortakészítő lesz, aki már el is kezdte a preparációkat, mert a választott konyakos töltelék legalább négy heti érlelést igényel. Fiona azt ígéri, hogy a torta nem csak több emeletes lesz, de minden emelet más „témát” dolgoz majd fel. A tradicionális krémszín különböző virág variációkban jelenik meg, láthatunk majd angol rózsát, wales-i nárciszt  és észak-ír lóherét is. Vilmos tortájának az elkészítésére a McVities angol kekszgyárat kérte fel az udvar. A herceg imádja a gyár csokis kekszét, így ezt a tortát 1 700 keksz és 17 kiló étcsoki alkotja majd, az udvar titkos receptje szerint.

[[ Oldaltörés (Recept) ]]

Ha valaki kedvet kapna, otthon is elkészítheti ezt a kedvelt tradicionális fogást .

Angol Házi Pite

Hozzávalók:

m.blog.hu

1 hagyma, felaprítva
1 répa apró kockákra vágva
1 evőkanál olaj
500 gr darált hús
2 evőkanál liszt
1 evőkanál ketchup
½ - 1 evőkanál Worcester szósz
1 pohár zöldborsó
2 babérlevél,
Friss zsálya, kakukkfű ízlés szerint
2- 3 dl marhahús leves (bocsánatos bűn: kockából is lehet)
500 gr burgonya,
1 evőkanál reszelt sajt és kevés vaj, tej a krumplipüréhez, só bors ízlés szerint

Vágjuk fel a hagymát apró darabokra, és dinszteljük meg az olajon. Adjuk hozzá a darált húst és egy fakanállal tunkoljuk a masszát addig, amíg a hús apró darabokra nem hullik. Adjuk hozzá a lisztet és keverjük 1 percig, majd jöhet bele a ketchup és a Worcester-szósz, a borsó  és a fűszerek. Főzzük 30 percig, amíg jól be nem sűrűsödik, ezután távolítsuk el a babérlevelet s a fűszerszálakat, és hagyjuk a masszát pihenni. A burgonyából készítsünk krumplipürét, vajjal, tejjel és sajttal dúsítva.  Melegítsük fel a sütőt 190 fokra. Terítsük szét a húst egy tepsi alján, és kanalazzuk rá a krumplipürét úgy, hogy az teljesen befedje a húst. Szórjunk egy kis sajtot a tetejére, és süssük 30 percig, amíg a krumpli arany barna lesz. Melegen tálaljuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!