szerző:
Tetszett a cikk?

Faszénparázson sütögetni jó. Ez még akkor is igaz, ha olykor a kerti grillpartik elszenesedett falatjai okán a pizzafutárt, netán a tűzoltókat kell hívnunk. A kudarcokon edződött grillező kitartásának idővel meglesz a jutalma.

A grillezésnek ugyan akadnak ellenzői, de a lelkes hívek tábora összehasonlíthatatlanul nagyobb. Kiszolgálásukra pedig lassan egész iparág szerveződik. A sütőállványoktól a kerti kemencékig, a faszénbrikettől a gyújtófolyadékig, az egyszerű nyársaktól a különféle húsfogókig, az előrecsomagolt pácolt húsoktól a fóliázott kolbászig minden beszerezhető.

Mi most kolbászt tettünk a grillre. Grillkolbászok sokasága kapható; ha ilyet vásárolunk, akkor nincs más dolgunk, mint a faszénparázs előállítása. Ennek nehézségei külön tanulmányt érdemelnének, de tekintve, hogy tapasztalataink szerint a kerti sütögetésekhez ma már szinte mindenki a boltokban, benzinkutaknál kapható faszénbrikettet használja, itt most nem részletezzük a tűz készítésének technikáját. Egy dologra azonban felhívjuk a figyelmet: a grillezés, ahogy minden konyhai művelet, türelmet igényel. A tábori szalonnasütéseknél elsajátított, nagy lángon való elszenesítés a kolbászgrillezésnél sem vezet eredményre. Ha már sikerült lángra lobbantani a tüzet, csak türelem kell, hozzá, hogy megvárjuk, míg parázs keletkezik, ami elég sokáig bőséges hőt ad le, hogy megsütögessük – esetünkben – a kolbászkáinkat. A grillezés lényege pont ez a lassú, parázs fölötti pirítgatás, amelynek során a meleg füst átjárja a húst, s mire átsül, sajátos, utánozhatatlan ízt is kap.

De milyen kolbászt süssünk? Legpraktikusabbak a boltokban kapható előrecsomagolt grillkolbászok. Ezek előnye, hogy nincs velük különösebb macera, csak fel kell bontani a csomagolást és máris mehet a grillrácsra. A rutinos grillezők persze pontosan tudják, hogy milyen kolbászt érdemes vásárolni, de kezdőknek feltétlen tanácsoljuk, hogy alaposan tanulmányozzák át a tasak feliratát. Így elkerülhető, hogy jó esetben hatvan – a kevesebbről szót se ejtsünk – százalék húst és jelentős mennyiségű csontlisztet, ízfokozót és állományjavítót tartalmazó terméket vásároljanak grillkolbász néven. Ugyancsak érdemes a grillkolbász fűszereiről tájékozódnunk, mert nem biztos, hogy kellemes meglepetés lesz, ha csak a sütés után derül ki, curryst vagy chili paprikást tettünk a parázsra.

Gyimesi Zsuzsa

Természetesen nem kell ragaszkodnunk a bolti áruhoz. Profik maguk is tölthetnek kolbászt. Nyilván nem ipari mennyiségben kívánjuk előállítani, de azért érdemes beszerezni egy egész barátságos áron kapható háztartási kolbásztöltőt. Mosott bél meg kapható a henteseknél. Itt igazán szárnyalhat a fantázia, hiszen a kolbász nem a disznótól, hanem a bélbetöltéstől kapta a nevét. A bélbe pedig bátran mehet nemcsak négy- hanem kétlábú jószág húsa is, legfeljebb a szárazabb fajtához darálunk egy kis szalonnát is. De arról semmiképpen se feledkezzünk meg, hogy jó kolbász csak jófajta alapanyagokból készülhet.

Ha nincs kolbásztöltőnk, akkor is bízhatunk házias erényeinkben, elég, ha a fűszeres darált húsból kisebb rudacskákat formálunk, azok is remekül grillezhetők. Emellett garantált, hogy tudjuk, miből készült és milyen a fűszerezése. Ha esetleg nincs grillpartira alkalmas kertünk, teraszunk, garázsunk stb., természetesen villanygrillen, vagy végső esetben a sütőben is megsüthetjük a kolbászainkat, de ekkor nemcsak a szabadtűzi sütögetés hangulatáról, hanem sajnos a parázs adta füstös ízekről is le kell mondanunk.

Receptek

Mititei

Na, ez az, amikor jót sütögethetünk és kajálhatunk kolbásztöltés nélkül is. A darálást nem ússzuk meg, sőt, háromszor is neki kell veselkednünk. A fűszerezés Erdélyben és a Balkánon vidékenként változhat, mi most egy általunk kikísérletezett variációt adunk. De kipróbálhatjuk csomborral, piros paprikával, vagy akár őrölt szegfűszeggel is, ha az jobban megfelel az ízlésünknek.

Hozzávalók:

1 kg hús (legjobb vegyesen – birka vagy bárány, marha, sertés – de ha csak egyik-másik van, az sem tragédia, bár az igazi, ha faggyú is kerül bele)
1 evőkanál zúzott koriandermag,
1 teáskanál őrölt köménymag
ízlés szerinti mennyiségben zúzott fokhagyma
1 teáskanál  szódabikarbóna
só, bors, olaj

europakalauz.eu

A húst kétszer – közepes lyukú darálón – ledaráljuk, majd összekeverjük a hozzávalókkal. Másnapig állni hagyjuk a hűtőben, majd ismét átdaráljuk. Vizes kézzel két ujjnyi vastag kolbászkákat, rudacskákat formálunk belőle, olajozott grillrácsra rakjuk és faszénparázson kisütjük. Ügyeljünk arra, hogy csak egyszer fordítsuk meg a húsokat. Mustárt, tormát, savanyúságot, sózott lilahagymát ne felejtsünk el adni mellé.

Sajtos grillkolbász

Hozzávalók:
2 kg lapocka
25 dkg (Pannónia) sajt
½  liter tej
őrölt bors
őrölt szegfűbors
morzsolt majoránna, só

Tisztítsuk meg az inaktól és kockázzuk fel a húst, majd kétszer daráljuk át kislyukú darálón. Adjuk hozzá a fűszereket, dolgozzuk össze a tejjel és a nagylyukú reszelőn lereszelt sajttal. Töltsük bélbe, melyet 8-10 centinként csavarjunk meg. Ha ezzel végeztünk, a kolbászunkat 6-8 percig abáljuk (forráspont alatti vízben pároljuk). Grillezés előtt 2-3 órát pihentessük a hűtőben. Mindenféle friss, vegyes salátát szívesen fogad, de a majonézt, tejfölös, tejszínes dresszinget felejtsük el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!