szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Havannában vagy Barcelonában nem meglepő, ha egy kitűnő szakács otthonában süt-főz, és terített asztalához fizetős ebéd- és vacsoravendégeket vár. Van ennek még újabb változata is, amikor a japán séf kívánságra házhoz megy, s a megrendelő konyhájában készíti el az ételt. Az alternatív vendéglátási formák egyre népszerűbbek Kubában és Spanyolországban.

Az 1990-es évek elején a kubai tévében műsorra tűzött brazil szappanopera, a Vale tudo adta az ötletet ahhoz, hogy a filmbeli étteremláncról, a paladar-ról nevezzenek el egy éppen törvényesített gasztronómiai hálózatot. Az élelmezési és gazdasági reform keretében 1993-tól lehetővé tették a szigetországban az addig csak féllegálisan működő családi étkezdék üzemeltetését. Igaz, kezdetben voltak bizonyos korlátozások, például a kulináris vállalkozást főként a család tagjaihoz kötötték, megszabták a nyitva tartás idejét és a befogadó kapacitást, amit 12 székben korlátoztak.

La Guarida. Étterem a lakásban
laguarida.com

A paladar “intézménye” valójában jelentős gasztronómiai tényező lett a kubaiak körében és az egyre nagyobb lendületet elérő idegenforgalomban. Az gazdasági útkeresés időszakában, 2010-től tovább növekedett a számuk és változataik, s mára több száz működik belőlük Havannában.

Nagyon népszerűek a külföldiek körében, mivel egyedi-családias hangulatot sugallnak, igazi házias konyhát visznek és jóval olcsóbbak az állami éttermeknél. Néhány közülük, mint a La Guarida, a Gringo Viejo és a La Fontana már nemzetközi hírnévre tett szert. Érdemes néhány szót ejteni a La Guaridáról, amelyet az idei madridi FITUR-on gasztronómiai és turisztikai arany trófeával tűntettek ki. Havanna központjában, a múlt század elején épült, de a koloniális időszak palotáira emlékeztető ház egyik lakásában üzemel a legjobb paladar. Vendégei között számos neves embert tart számon a spanyol Szófia királynétól kezdve az amerikai filmrendező Steven Spielbergig. Ezen kívül filmforgatás helyszíne is volt, itt forgatták az Eper és csokoládé című filmet (eredeti címe Fresa y Chocolate, és Senel Paz El Lobo, el bosque y el hombre nuevo – A farkas, az erdő és az új ember című regényéből készült). Menüsora a tradicionális kubai konyhára épül, de a mai nemzetközi trendeket követi, ami még a legigényesebbeket is meglepi.

Hiteles kubai élmények alapján állt össze a Mi kéne Havanna? című riportkönyv, Tímár László és Pohárnok Gergely munkája. A szigetország reálisan megírt körképéből a gasztronómia sem maradt ki, így egy paladarba is elkalauzolta a szerzőket színes bőrű barátjuk, Primo. A magánétkezde egy lakóépület legfelső emeletén, Che Guevara fényképével a falon és egy hintaszékben szivarozó mulatt öregasszonnyal mély benyomást tett rájuk. Különösen élvezték a nemzeti ételnek számító rizses bab ízkompozícióját.

La Guarida. Családias hangulat
laguarida.com

A magánkonyhák kubai népszerűsége átszivárgott Európába, talán nem véletlen, hogy pont Spanyolországba. A kulináris újdonságokra fogékony Katalóniában is megjelentek az otthonfőző séfek. Közülük az egyik legelső a Kokun Gastronomic Club Social, amelyet Xavi és felesége Monste alapított. A férj tanult mestersége szerint 15 éve szakács, korábban szállodai éttermek séfjeként dolgozott, míg az asszony foglalkozása közgazdász. Nemrég úgy döntöttek – éppen a kubai és amerikai tapasztalok alapján –, hogy ezután saját lakásukban foglalkoznak a vendéglátással, Xavi készíti az ételeket, míg Montse a szervírozással foglalkozik. A legjobb nyersanyagokból készült fogásokat és természetes italokat ajánlanak a hozzájuk betérőknek, legyen az egy baráti vagy családi társaság, vagy a legénybúcsúját náluk tartó fiatal férjelölt. A Kokun szívesen száll ki magán és munkahelyi rendezvényekre is, biztosítva az ottani étellel-itallal való ellátást.

Kokun Gastronomic Club. Katalán vendéglátás
kokun.es

Hasonló barcelonai vállalkozásokról számolt be az El País gasztronómiai riportja a közelmúltban: van közöttük családi receptek alapján süteményeket készítő francia cukrász és Sri Lanka-i zöldségételeket készítő szakács. De talán a legérdekesebb a Gràcia kerület japán éttermének, a Kibukának az új szolgáltatása. A profilbővítés során találták ki, hogy séfjeik kívánságra házhoz mennek és a jellegzetes japán sushit maguk készítik el a megrendelőknek. Mindössze 45 euróért kínálnak egy otthoni sushi-estet. Sőt, ha úgy óhajtják a házigazdák, bővebben is beavatják őket a keleti konyhaművészet titkaiba.

A médiának köszönhetően gyorsan híre terjed a gasztronómiai újdonságoknak, így az otthonfőző barcelonai séfeknek is minden esélye megvan arra, hogy hamarosan bekerülhetnek az étteremkalauzokba vagy a legújabb útikönyvek ajánlataiba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!