szerző:
Haulitus Anikó
Tetszett a cikk?

Kicsik és nagyok kedvence. Népszerűségét semmi sem törheti le, nincs reform, ami kiűzhetné a vendéglők étlapjáról. Első ránézésre elkészítése egyszerűnek tűnhet, de aki megpróbálta már, az tudja, a sajt szeret kacérkodni, és idő előtt kibújni a ruhájából. Pár trükkel megelőzhetjük az ilyen szemérmetlenkedést.

A rántott sajt nemcsak a vegetáriánusok körében nagyon kedvelt étel. A frissen sült, meleg, lágy sajt, a ropogós bunda még a legnagyobb húskedvelőket is időről időre elcsábítja. A gyerekek, kis- és nagy kamaszok pedig kifejezetten rajonganak érte. Nem kevés szülő szerint legjobban sikerült magzataik hónapokig képesek lennének rántott sajton élni. Szóval, ez egy olyan fogás, amellyel csak sikert arathatunk a családban. Reklamációra csupán akkor kerülhet sor, ha a sajt megszökött a bundából. Ja, és ha csak nincsenek egészségügyi okai, kerüljük a növényi sajtot. Nem éri meg annak a pár forintnak a megspórolása, amivel kevesebbe kerül.

Első körben nem mindegy, milyen sajtot választunk. Bizonyára sokan rávágnák, hogy a boltban kapható rántani való sajt. Ha azonban kicsit közelebbről megvizsgáljuk az ilyen néven forgalmazott sajtnak az állagát, akkor én első körben azért gyanakodnék. Ilyen keménységű sajt lehet a parmezán, de a rántanivalónak nevezett sajt jóval alacsonyabb árából arra következtetnék, hogy ezt gyaníthatólag valamilyen állományjavítóval sikerült elérni. A legtöbbször választott trappista sajt is nagyon megfelelő, ám manapság a sajtválaszték már igazán bőséges. Így érdemes más sajtokat is szemügyre venni, melyik alkalmas a bundázásra, sütésre.

Aréna 2000

A trappista mellett a camembert szerepel a népszerűségi lista második helyén. Aztán ott a halloumi, avagy a görög sajt, aminek tehéntejből készült változata is kapható. Igazán zamatos, aromás, erősebb ízű sajt, és ha megfelelően készítjük el, a megszokott rántott sajtok ízvilágába újabb, erőteljesebb színt hozhatunk. Bár az igazi parmezán ára kicsit borsos, érdemes egyszer kipróbálni bundázva, rántva is. Erőteljes íze miatt kisebb adaggal is be fogjuk érni. Gyakorlatilag a kemény sajtfajták mind alkalmasak a rántott sajt készítésére, a füstös ízek kedvelői a füstölt fajtákkal is próbálkozhatnak. Egyedül az ömlesztett sajtok nem jöhetnek szóba.

Ha kiválasztottuk a kedvünkre való sajtot, elérkezik a bundázás ideje. A legtöbbször bizonyára azt a tanácsot hallottuk, hogy panírozzuk duplán a sajtot, így biztosan nem fog kifolyni. Bár a vastag ruházatban is előfordult már szökési kísérlet, annyi biztos, az aránytalanul vastag panír elveszi a sajt ízének, állagának élvezetét. Vannak, akik csak a sajt sarkainál erősítik meg a panírt duplán. Ha a sajtot panírozás előtt 1-2 órára hűtőbe tesszük, vagy egy félórára mélyhűtőbe, és utána csak egyszer panírozzuk, akkor is sokkal jobban fogja bírni a forró olajat. A panír szép aranybarnára pirul, és a sajt nem fog kifolyni.

A másik nagyon fontos szempont, hogy a panírozott sajtot megfelelő hőmérsékletű és bőséges olajba tegyük – ha langyos az olaj, akkor csak megszívja magát a bunda, elázik, a sajt is megolvad, ha pedig nagyon forró, akkor a panír gyorsan megég. Ezért érdemes pár morzsát a panírból beleengedni az olajba, mielőtt a bundázott sajtot beletennénk, hogy lássuk, megfelelő-e a hőmérséklete. Akkor ideális a sajt sütéséhez, ha a próbamorzsák körül szaporán sercegnek a buborékok, nem füstöl az olaj.

Nem szabad túlsütni a panírt, a sajtnak sem tesz jót, ekkor is szabadulni próbál majd. Fontos szempont, hogy sütés közben nem szabad a sajtoknak egymáshoz érniük, mert könnyen megsérülhet a bunda. Szintén fontos dolog, hogy a bundázott sajtba nem szabad sem késsel, sem villával beleszúrni, tessék csipesszel vagy lapáttal megfordítani. Ha sikerrel kisütöttük első rántott sajtunkat, akkor érdemes próbálkozni a sajt töltésével, illetve a panír ízesítésével – így biztosan mindig megújulva kerülhet az asztalra. A bundázásra szánt sajtot vágjuk lapjában két félre – ha ügyesek vagyunk, nem kell teljesen kettévágni, és tehetünk bele egy-egy vékony szelet sonkát, almát, körtét, aszalt paradicsomot, gombát is, de nagyon izgalmassá teheti pár levélke friss bazsalikom vagy menta is.

A bundázáshoz használt tojásba érdemes egy kevés tejet és egy csipet sütőport keverni, ettől lazább lesz. A zsemlemorzsába keverhetünk őrölt diót, mogyorót, mandulát, szezámmagot, zöldfűszert, esetleg fokhagymagranulátumot, apróra tört kukoricapelyhet. Szinte a legtöbb helyen elmaradhatatlan a sajthoz valamilyen mártás – tartármártás, remoulade-mártás stb. A rántott camambert sajt mellé kiválóan illenek a savanykás lekvárok, mint az áfonya, ribizli, fekete szeder.

Ha szeretnénk, hogy bármikor konyhakészen várakozzék a már bepanírozott sajt a mélyhűtőben, akkor a panírozott szeleteket rakjuk úgy egy tálcára, hogy ne érjenek össze, tegyük egy fél napra vagy éjszakára a fagyasztóba. Ha már megfagytak, akkor egy zacskóban is tárolhatjuk, nem fognak összeragadni. Így akár váratlan vendégeket is meglephetünk rántott sajttal, vagy ha időszűkében vagyunk, akkor meleg vacsorát varázsolhatunk a családnak az asztalra pár perc alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!