szerző:
Tetszett a cikk?

Biztosan sokan vagyunk, akiknek a csirkeszárny gyerekkorában csak aprólék volt, amivel a leves készült, és legfeljebb a nagymama kotorászta ki a tálból. Mi meg igyekeztünk kikanalazni a húsosabb részeket, és a májat meg esetleg a zúzát.

E sorok szerzője is így volt ezzel, egészen addig, amíg kinőve a vasárnapi családi ebédeket egyszer egy buliban mégiscsak ráfanyalodott a sült verzióra. S rögtön rájött – rákapott az ízére.

Nyilván sokan vannak ezzel így. Pláne, amióta divatba jött, hogy gyorsétteremben veszünk egy vödörrel, ahol ama bizonyos amerikai nagybácsi receptje alapján sütik, bundázzák a szárnyakat. Itt rögtön rájövünk, hogy ez a csirkealkatrész nem is olyan olcsó, mint gondolnánk. Főleg, ha a csont-hús arányt vesszük alapul. Úgy, hogy talán irány a legközelebbi baromfis a piacon. Ott is nézzünk keresztül a klinikai fehér darabokon, és keressük a szép sárgákat. Útközben eltöprenghetünk a fűszerezésen, és mélázhatunk, hogy milyen macerás is kiszemelt áldozataink fogyasztása.. Lehet kézzel enni vagy sem? Egyáltalán szeretünk kézzel enni? Nyugtassuk meg magunkat többszörös igenekkel, és nyugodjunk bele, hogy a csontok szopogatására sem alkottak még konszenzuson alapuló illemszabályt. Ennek ellenére manapság nem csak otthon és gyorséttermekben népszerű, konfitálva már megjelent a fine dining kínálatában is.

A legnagyobb problémát azonban mégiscsak az jelenti, hogy a sült csirkenyszárnyból soha nem elég. Akinek nem lenne még tapasztalata erről, annak álljon itt bizonyítékként, hogy a nemrégiben még Guinness-rekordot tartó, Fekete Özvegyként közismert sprintevőnő Sonya Thomas 12 perc alatt 183 csirkeszárnyat kebelezett be. Egy  legújabb rekordról pedig, ami ugyan férfiember étvágyáról tanuskodik, éppen most kaptunk hírt. Ez persze nem tartozik a követendő példák közé, de tapasztalatból mondhatjuk, hogy egy négyfős társaság normál állapotban is különösebb erőfeszítés nélkül bekebelez 30-40 szárnyacskát.

Aréna 2000

Így aztán akármennyire is egyszerű elkészíteni, energiaigényes vállalkozás. Még abban az esetben is ha nem sokat vacakolunk az előkészítéssel. A csirkeszárny három része közül a combocskához legközelebbi a leghúsosabb, a középsőn ugyancsak van még cupákolni való. A könnyedén levágható harmadik rész, a szárnyvég pedig a levest gazdagíthatja, vagy a kutyát-macskát tehetjük boldoggá vele.

A csirkeszárny íze – mint általában a csont melletti húsoké – intenzív, különbbé azonban az teszi, hogy a bőr és a csont között levő vékony réteg hús falánk módon habzsol mindenféle fűszert, remekül pácolható és kiváló harmóniát alkot sokféle mártással. És a bőr, hát az isteni, csak arra kell ügyelni, hogy meg ne égjen.

Ha vállaljuk a többletmunkát és előző este bepácoljuk, nincs az az ínyenc, akit ne tudnák elkápráztatni. Szójával, csípős szósszal, olíva olajjal, mustárral, kókusztejjel, rummal, vagy bármivel megkenhetjük, fűszerezhetjük zöldfűszerekkel és másnap már csak némi zsiradék társaságában lökhetjük is a sütőbe, ahol 30-40 perc alatt készre sül.

Készülhet persze serpenyőben is, kevés zsíron egy kis sört aláöntve.Hagyjuk párolódni, majd zsírjára sütjük. Vagy ha már fogyasztáskor úgyis nyakig maszatosak leszünk, akár pörköltösen is elkészíthetjük. Ha pedig de luxe kivitelben gondolkozunk, készíthetjük paprikás lisztbe forgatva, vagy hagyományosan bepanírozva. Utóbbi esetben vegyünk fél kiló csirkemájat is, és dugdossuk a szárny alá panírozás előtt, fenomenális lesz. A panírba esetleg keverhetünk zabpelyhet,szezámmagot,tört mogyorót,vagy éppen reszelt sajtot.

Ha valamire igaz, hogy ahány ház, annyi szokás, hát a sült csirkeszárnyra mindenképpen. Jószerint bármivel képes ízharmónikus kapcsolatra, csak a mértékre kell vigyázni, és még kezdő szakácsoknak is bátran ajánljuk: egy kis odafigyelés és nagyszerű sikerélménnyel gazdagodhatnak.

Recept

Jénaiban sült csirkeszárny

1 kg csirkeszárny
1 dl olaj
só, őrölt bors, morzsolt majoránna vagy kakukkfű

Egy régebbi, hagyományos módszerrel is süthetünk úgy csirkeszárnyat, mintha a grillben készülne. Csupán fedeles, kétrészes hőálló tál szükséges hozzá. A befűszerezett csirkedarabokat belefektetjük a tálba, meglocsoljuk az olajjal – helyette morzsolhatunk rájuk vajat is –, és lefedjük a hézagmentesen illeszkedő, jól záró tetővel. Előmelegítés nélküli sütőben,180 fokon 50 percig sütjük, majd levesszük a tetejét, megemeljük 220-ra a hőfokot és rápirítunk.

Tipp! Dobálhatunk a csirkedarabok közé negyedelt hagymát, fokhagymagerezdeket, felezett paradicsomot, paprikát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!