szerző:
I.N.
Tetszett a cikk?

Kevés meglepetéssel zárult a XIII. Pannon Bormustra. A nemzetközi szakértőktől azt is megtudtuk, milyen nedűket tartanak szexinek a külföldi fogyasztók.

Helybe mentünk a pofonért a Gerbeaud Házban megtartott borverseny utáni közönségnapra: mielőtt elkezdődött volna az amerikai Alder Yarrow és Wojciech Bonkowski kurzusa, erőltetett menetben, fél óra leforgása alatt kóstoltuk végig a mintegy félszáz nyertes bort. Természetesen sok rosszabb dolog is történt velünk az életünk során, mindenesetre nehéz volt befogadni a sokféle csúcsbort.

A nemzetközi zsűrinek sem lehetett könnyű dolga: 113 termelő 299 borát kellett megszűrniük. A már hagyományosan Pannonhalmán megtartott mustrának a szervezésébe tavaly a Sziget Szervezőiroda is bekapcsolódott, így közösen szemlézhették a rengeteg furmintot és cabernet-t – no meg a számtalan tokajit.

A hagyományos kategóriákon túl idén best buy borokat is díjaztak, a Dereszla 2011-es Doromborja, a Konyári szintén tavalyi Szerecsenje, a Nyakas friss Irsai Olivérje, a Tokaj Kereskedőház 2010-es Késői Aranya valamint a Laposa tavalyi szürkebarátja futott be ebben a kategóriában. A borokat szemlézve többnyire egyetértettünk a zsűrivel, talán csak egy-két tétel bekerülését furcsálltuk. Ezzel kapcsolatban néhány borblogger is megjegyezte, talán jobb lenne célzottan (is) bekérni néhány tételt a tehetséges borászoktól, megkímélve így gyengébb tételek kóstolásától az ítészeket.

ino

Említettek persze nem panaszkodtak túl sokat, mindenesetre a már 8 éve a világ egyik legbefolyásosabb borblogját jegyző amerikai Alder Yarrow megjegyezte, hogy rengeteg rossz magyar vörösbort kóstoltak, amelyek túlérettek, fásak és oxidáltak volna. Inspirálónak minősítette viszont a Château Kajmád 2009-es Szekszárdi Cuvée-jét, amelyet íz alapján az eredeti árához képest jóval drágábbra pozícionált. A szakember szerint ez a bor egyszerre „visszafogott, magabiztos, és nem bújik el a lekvárosság és a fa mögé”. Yarrow szerint sok magyar gazda nem a terroirt szeretné kifejezni a borban, sokkal inkább valamilyen elképzelt nemzetközi trendhez akar igazodni.

„Szép a kaliforniai Mondavi Turning Leaf Chardonnay-ja, de nem közvetít igazi inspirációt” – ezt már Wojciech Bonkowski lengyel borszakértő mondta, aki szerint a világ olyan borokat keres, amelyek „kiugranak” a sokmillió kommersz ital közül. A választás nyilván borzasztó szubjektív, sokan nem is értik, miért a Somlói Apátsági Pince 2010-es Nagy-Somló Hárslevelűjét választotta. Ám nincs mit tenni, ha Bonkowskit ez a nedű inspirálja, mi nem fogunk vitatkozni vele. Azért azt még megtudjuk tőle, hogy éppen egy cikken dolgozik a hárslevelűről, aminek hatására talán saját pincéjének tartalmát is frissíti, ott ugyanis legalább száz furmint mellett alig ötödannyi hárslevelű pihen.

A magyar vörösborokat sújtó átkot a két szakember egy közelebbről meg nem nevezett, fóliába burkolt syrah-val szemlélteti. A vörösbor mindenben sok: érettségben, fahasználatban és koncentrációban. Bonkowski szerint az átlagos borisszák többségének bejönne a vaníliás-édes süteményes ízvilág, holott a kevesebb több lenne. Ezt mindjárt szemlélteti is a Feind Villa Quaiar 2009-es shirazával, amely valóban visszafogottabb, elegánsabb. Ezzel kapcsolatban Bonkowski azt is elmondta, hogy sosem gondolta volna, hogy Magyarországról, ráadásul éppen a Balaton vidékéről fog majd egy szép napon ilyen jó syrah-t inni.

Izgalmas dolog volt végigkóstolni az édes borokat is, különösen, hogy Magyarországot főleg a tokaji desszertborokról ismeri a világ. Yarrow szerint a jó tokaji olyan, mint a palackba zárt napfény, és ezzel nem óhajtunk vitatkozni, ámbár azt a megjegyzését nem kommentálnánk, miszerint ő legszívesebben mezítelenül fürdőzne benne. Sokan pedig bizonyára azzal a megjegyzésével szállnának vitába, hogy nem szereti a libamájjal inni bort. Ám enyhítő körülménynek tudható be, hogy szerinte a jó tokaji desszertbor önmagában felér egy étkezéssel, és fölösleges bármi mást csipegetni mellé.

Fehér csúcsborok:
Bott Frigyes Vinculum 2009
Balassa István Tokaji Szt. Tamás Furmint 2009
Borpalota Borászat és Szőlőbirtok Hárslevelű 2008
Holdvölgy Pincészet Tokaji Becsek Hárslevelű 2009
Laposa Badacsony Rizling 2010
Pannonhalmi Apátsági Pincészet Olaszrizling 2011
Royal Tokaji Borászat Szent Tamás Furmint 2010
Somlói Apátsági Pince Nagy-Somlói Hárslevelű 2010
Somlói Apátsági Pince Nagy-Somlói Juhfark 2010
Somlói Apátsági Pince Nagy-Somlói Furmint 2010
Tokaj Nobilis Szőlőbirtok Barakonyi Hárs 2009
Tokaj Oremus Mandolás Furmint 2010
Tornai Pincészet Top Selection Grófi Hárslevelű 2009
Varga Pincészet Aranymetszés Badacsonyi Rózsakő 2009
Villa Sandahl The Stamp 2010

Vörös csúcsborok:
Baron Von Twickel Szőlőbirtok Château Kajmád Szekszárdi Cuvée 2009
Bott Frigyes Kékfrankos 2010
Feind Borház Shiraz Premium 2009
Gajdos Pincészet Egri Bikavér 2009
Günzer Tamás Pincészete Villányi Syrah 2009
Juhász Testvérek Pincészete Cabernet Sauvignon Grand Selection 2009
Konyári Pincészet Loliense vörös 2009
Kreinbacher Birtok Syrah 2009
Liszkay Mihály Borászat Cabernet Franc 2009
Liszkay Mihály Borászat Liszkay Cuvée 2008
Mészáros Pál Borház és Pince Bikavér reserve 2009
Mészáros Pál Borház és Pince Hidaspetre Cabernet Franc Reserve 2009
Pósta Borház Kadarka 2009
Sauska Borászat Villányi Kékfrankos 2010
Sauska Borászat Villányi Cuvée 5 2007
St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet Hangács Egri Bikavér Superior 2009
St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet Áldás Egri Bikavér 2009

Édes csúcsborok:
Barta Pince Tokaji Szamorodni 2008
Béres Szőlőbirtok és Pincészet 6 puttonyos Aszú 2007
Demeter Zoltán Eszter 2008
Dereszla Pincészet Tokaji 6 puttonyos Aszú 2006
Holdvölgy Pincészet Signature Édes Birtokválogatás 2007
Holdvölgy Pincészet Tokaji 6 puttonyos Aszú 2006
Lenkey Pincészet Tokaji 6 puttonyos Aszú 2003
Pannon Tokaj Szőlőbirtok és Kereskedőház Tokaji Aszúesszencia 2006
Patricius Borház Tokaji Késői Szüretelésű Katinka 2008
Pelle Pince 6 puttonyos Aszú 2008
Pelle Pince Zsófia Cuveé 2010
Sauska Borászat Tokaji Aszú Esszencia 2003
Szent Tamás Pincészet 3909 Édes Furmint-Sárgamuskotály 2010
Tokaj Kikelet pince Tokaji Szamorodni 2007
Tokaj Oremus 5 Puttonyos Aszú 2006

Különdíjasok:
Figula Mihály-emlékdíjat kapott Bott Frigyes Vinculum Juhfarkja (2009).
Gál Tibor-emlékdíjas lett a St. Andrea Hangács Egri Bikavér Superior 2009.
A Champion-díjat a Tokaj Oremus 5 puttonyos Aszú 2006 nyerte el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!