szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Slow Food mozgalom legfontosabb eseménye minden évben a Terra Madre-nap, amikor szerte a világon több mint 1100 rendezvény hívja fel a figyelmet a helyi gasztronómiai kultúra sokszínűségére és fontosságára.

A Slow Food egy 1989-ben Olaszországban alapított mozgalom, amelynek napjainkban már több mint 120 országban működnek csoportjai. A Slow Food kezdeményezés kezdeti céljaira jól rávilágít az elnevezése - lassú étkezés -, olyan elveket jelképez, amelyek az otthoni főzést, a helyi alapanyagok és a tradicionális receptek használatát helyezik előtérbe.

A mozgalom vezetői az első tíz év után döbbentek rá, hogy hiába főznek otthon, ha a globalizált élelmiszergyártás következtében Indiától Magyarországon át Kanadáig mindenhol azonos alapanyagok állnak rendelkezésre; félő ugyanis, hogy így mindenütt elveszhet a gasztronómia és mezőgazdasági kultúra sokszínűsége. Épp ezért a második évtizedben előtérbe került a biodiverzitás megőrzése az élelemül szolgáló állat- és növényfajták tekintetében, valamint az embereket tápláló természeti környezetet megóvó fenntartható gazdálkodásra történő figyelemfelhívás.

Az utóbbi néhány év fejleménye, ami októberben, a Torinóban megrendezett VI. Nemzetközi Slow Food konferencián is nagy hangsúlyt kapott, hogy az élelmiszert értékként felfogóknak nemcsak saját táplálásuk a feladatuk, hanem annak elősegítése is, hogy minden ember számára biztosítva legyen a jó minőségű, fenntartható módszerekkel előállított élelem, és mindezért a termelők méltányos árat kapjanak.

Fülöp Máté

Good, clean and fair, azaz jó, tiszta és méltányos élelmiszer-ellátás. Ezen elv gyakorlati megvalósítását szolgálja például a nemzetközi Slow Food szervezet által létrehozott „1000 afrikai kert” project, melynek célja, hogy az iskolaudvarokban működő kerteken keresztül a fiatalok újra megismerkedjenek a régiójukra jellemző, hagyományos növényfajták termesztésével, és felkeltsék érdeklődésüket a gazdálkodás iránt.

A másik, a témához kapcsolódó kampány 2012-ben az élelmiszer-hulladékhalmozódás ellen zajlott. Ez ellen a Slow Food Central Budapest is igyekezett sokat tenni az év folyamán. Ezért döntöttek úgy, hogy a december 14-én, a Budapesten harmadik alkalommal megrendezett Terra Madre-nap bevételeit az elköteleződés jegyében az Élelmiszerbanknak ajánlják fel. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület az elmúlt évben 6000 tonna élelmiszert juttatott el a rászorulóknak.

A szervezők azt mondják: „Önkéntesek segítségével összegyűjtjük a hipermarketekben, gyárakban és feldolgozó üzemekben fölöslegessé vált , a fogyasztásra alkalmas,de megsemmisítés előtt álló élelmiszereket, majd adomány formájában eljuttatjuk a hozzáértő karitatív szervezetekhez és önkormányzati intézményekhez, amelyek ingyenesen szétosztják ezen a termékeket a rászorulók között.”

A december 14-i budapesti Terra Madre-nap helyszíne a Vármegye Galéria, ahol délután 5-től este 8-ig várják az érdeklődőket. A program keretében az Etyek-budai borvidék pincészetei tartanak kóstolót: Anonym, Debreczeni, Etyeki Kúria, Hernyák, Kattra, Kertész, Orosz, Rókusfalvy és Törley. Csatlakozik hozzájuk Pozsa Panni sajtkészítő, a Fekete Bárány és a Náncsi néni vendéglő, valamint a Skanzen pékség és a Slow Food Centrál Budapest csapata. A helyszínt a Tokaji Borbarátnők biztosítják. A programra szóló belépő ára 3500 forint.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!