szerző:
K. G.
Tetszett a cikk?

Arra még várhatunk, hogy rigófütty jelezze a hajnalt, de a sörisszák köszönthetik újév reggelét rigóval.

A sör persze mindenkor jót tesz a megviselt bélésnek, de most egy különleges kategóriáról lesz szó: a mifelénk leginkább rigónak ismert, barna és világos sörök keverékéről, amit a műfajban autentikus csehek řezané pivónak hívnak.

Annak ellenére, hogy léteznek gyárilag előállított řezané pivók az igazi rigó a kocsmában készül, méghozzá egy különös szertartás szerint. De álljunk meg egy szóra! Miért neveznek el egy sört énekesmadárról?

Rigó, a világos barna sör
K.G.

Nos, a válasz kiábrándító: a világos és sötét sörök keverékének névadója valójában Rigoletto, a mantovai herceg éles eszű udvari bolondja. Azaz az ő fekete-fehér kockás bohócruhája. A Bécsben használatos Rigoletto elnevezés rövidült monarchiaszerte rigóvá.

A palackos řezané pivo esetében a rigó kifejezés ugyancsak helytálló, hiszen egy homogén sörkeverékről beszélhetünk. A csapolt řezané pivo viszont sokkal inkább kiérdemli a vágott elnevezést: a korsóban jól láthatólag elválik a világos és a többnyire alulra csapolt sötét sör. A vágott lényege, hogy a sűrűbb, magasabb szárazanyag-tartalmú sör kerüljön először a pohárba, és tartós legyen a habja, mert ez nem engedi, hogy a másodjára csapolt sör belekeveredjen.

Az ilyen vágott élvezeti értékét a sörivók számára izgalmas látványon kívül az adja, hogy a fogyasztáskor keveredő kétféle sör minden kortya más és más ízélményt nyújt. Ez pedig minden sörínyencet el tud varázsolni. Kezdjük az új esztendőt ínyenckedéssel!

Ha pedig nem lennének a kezünk ügyében rigóhoz való készségek, csak egy dugi palack világos vagy barna, legalább fogadjuk meg a regulát, ami a közhiedelemmel ellentétben nem a nép ajkán, hanem bizonyos Sárosi Gyula 19.századi költőnk pennáján született: ”Bort a serre, idd egyszerre, sört a borra, hadd máskorra!”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!