szerző:
Tetszett a cikk?

Mit szépítsük a dolgot: a szilveszter igazi célja és értelme, hogy az ember tisztességgel átpoharazza magát az újévbe. Oknak épp elég, hogy végre vége van a pocsék óévnek, meg az örök remény, hogy az újban minden jobb és szebb lesz. Utóbbihoz pedig, lássuk be, évszázadok óta az alkoholos italok fogyasztásán keresztül vezet az út

 

Az apáról fiúra, anyáról leányára szálló hagyománynak köszönhetően a tinédzser kor végére mindenkinek kialakul egy italvezetési tapasztalata, melynek köszönhetően próbál lavírozni ilyen tájt a sörös kábaság, a boros tompaság és a rövidek felgyorsította mámor között.

Mindez nyakon öntve a kötelező éjféli pezsgővel teljesen megváltoztatja a tudatállapotok szivárványát. Szilveszterkor bizony a „lé határozza meg a tudatot” – az óvatos duhajok szigorú önkorlátozásától, a mixer-világbajnokság valamennyi alapanyagának válogatás nélküli keveréséig.

Az év végi kötelező jókedv elérésének persze nem egyetlen módszere az alkoholfogyasztás, de mivel ilyenkor az átlagosnál hosszabb időt kell a józanságot már a kora esti órákban is lassacskán elhagyó cimboráink társaságában tölteni a „similis gaudet similis” életbölcsességét megfogadva jobban járunk, ha magunk is csatlakozunk a pohár fenekére nézők – az első egy-két órában még feltétlen – vidám és szórakoztató társaságához.

AFP / Timur Emek

Bizonyos életkor után kell rendelkeznünk tapasztalattal az alkoholféleségek ránk gyakorolt hatásáról, ezért nem feltétlenül ajánljuk mindenkinek a campari-pezsgő, vagy a Stroh rum-sör kombóját, mert a túlkapások könnyen odavezetnek, hogy másnap nem csak a macskajaj miatt fáj a fejünk, de meggondolatlan tetteinkről készült, a Facebookon több ezer rajongó által lájkolt, felvételek miatt is.

Hogy ezt elkerüljük a legfontosabb tanácsunk, hogy két pohár ital között együnk is valamit. A szilveszter egyébként sem a fine dining, hanem a nagy zabálás ünnepe: nyomulnak a sült csülkök, a malac- és kacsapecsenyék, a zsíros cupákok, kocsonyák, disznótorosok  és az év 364 napján tiltott nehéz ételek Igyekeznek felszívni az alkoholt és elkerülni (de legalábbis kitolni) a lerészegedés időpontját, és segítenek egy látszólagos bőségben befejezni az óévet, hogy a babona szerint gazdagságot hozzon az új.

Ha azonban ilyen nagy konyhához – a karácsonyt még ki sem heverve - még sincs se kedvünk, se időnk akkor vegyük a legegyszerűbb sörkorcsolya- és borszánkó recepteket ,hogy ne csak igyunk, de érzékeljük is valahogy, átléptünk egyik esztedőből a másikba.  

Az újév első napját így is jó eséllyel émelygő gyomorral és hasogató fejfájással tölthetjük. A kín egyenesen arányos az elfogyasztott szeszek számával és mennyiségével. Ennek gyógyítására semmiképpen ajánljuk a „kutyaharapást szőrével” módszert, ezzel bár időlegesen enyhítjük a kellemetlen tüneteket, de leginkább az  esztendő első lerészegedéséhez vezető módszer.

Ehelyett inkább igyunk sok – természetesen nem alkoholos – folyadékot; a folyadékban feloldott szódabikarbóna megnyugtatja a gyomrot; B és C-vitaminnal segítheti a szervezet regenerálódását; a fejfájást enyhítheti Qurelinnel, Algopyrinnel stb. Nem ajánljuk azonban a feketekávét, mely  nem segít: sem a fejfájást, sem az émelygést, nem enyhíti, viszont fokozhatja a hányingert.

A leghatékonyabb módszer azonban, a gyenge gyomor és a tudat tiltakozása ellenére is, enni kell valamit. Erre a levesek, köztük is a korhelylevesek azaz a savanyú levesek a legalkalmasabbak . A nemzetközi szakirodalom sok ilyet ismer: a citromlé, a borecet, a savanyú káposzta leve egyaránt használatos, a leves elsavanyítására. Egy ilyen korhelyleves igazi gyógyír és garancia arra, hogy annak ellenére, hogy mindent elkövettünk ellen, mégis jól kezdődjék az új év.

.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!