szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Húszféle csokitojást tesztelt a Tudatos Vásárlók Egyesülete, hogy megtudja melyek a legjobbak.

Húsz különféle csoki- vagy annak látszó tojást hasonlított össze a termékminőség, az egészségi szempontok, a fenntarthatóság és a fogyasztók tájékoztatása szerint a Tudatos Vásárlók Egyesülete húsvéti tesztjében. A tesztalany csokitojásokat a nagyobb szupermarketláncokban, független édességboltokban és bioboltokban szerezték be.

Minél magasabb a csokitojásokban a kakaó szárazanyag-tartalma, annál jobb minőségű csokoládéról van szó. Az étcsokoládénak legalább 35 százalék összes kakaó-szárazanyagot kell tartalmaznia, a tejcsokoládénak legalább 25 százalékot, a kakaótartalmú és egyéb bevonómasszáknak 5 százalékot. A tesztben azok a termékek kaptak jó pontot, amelyek az elnevezésük alapján elvárható szárazanyag-tartalomnál többet tartalmaztak. A termékek gyengébb minőségéről árulkodik, ha a jó minőségű, drágább kakaóvajat növényi zsiradékkal helyettesítik, ez legtöbbször pálma-, kókusz-, vagy több itt szereplő tojásnál sheaalapú zsiradék.

Minőségi szempontból így a legjobb tesztelt csokitojás az I-KA Ker Bt. Tojás figurája lett étcsokoládéból, a második helyet az I.D.C Hungária Zrt. Fehér csokoládé (50%) és tejcsokoládé (50%) tojás meglepetéssel terméke szerezte meg, míg a harmadik helyet megosztva a Szerencsi Tojás Figura Tejcsokoládéból, a szintén Szerencsi Diabon tojás figura fruktózos tejcsokoládéból, illetve a Microse Kft. Diabetikus tejcsokoládé tojása kapta. 

AFP / RIA Novosti / Egor Eryomov

A csokoládé legfontosabb alapanyagát, a kakaót többnyire fejlődő országokban állítják elő, sokszor nagyon rossz munkakörülmények között, ezért a fair trade, vagyis a méltányos kereskedelmi minősítés a garancia arra, hogy az alapanyagok az emberi jogokat tiszteletben tartó körülmények között készültek. A mezőnyben mindössze két minősített termék volt. 

Bár a pálmaolaj a második leggyakrabban használt növényi olaj a világon, a termesztésének esőerdők és a kihalás szélén lévő állatok esnek áldozatul, ezért a teszten pontlevonást kaptak a pálmaolajat is tartalmazó termékek, a húsz tesztelt termék közül 11 volt ilyen. 

A fogyasztók tájékoztatása szempontjából a teszten a címkék részletezettségét és fogyasztóvédelmi megfelelőségét is értékelték, meglepő módon viszont nagy márkák, így a Nesquik, vagy a Kinder termékein sem volt szabályos a címke, de több tojáson a kakaó szárazanyag-tartalma sem szerepelt. Az allergéneket az összetevők között nem jelölték mindig kiemeléssel, csak külön mondatban hívták fel rá a figyelmet, amely a szabályok szerint már nem elegendő.

Az adalékanyagokat tekintve összesen 13 adalékfélét találtak a tojásokban, amelyek viszont mind veszélytelen adalékoknak számítanak. A leggyakrabban alkalmazott adalékok a többnyire szójából előállított E322 (lecitin, 16 termékben) és az E476 (poliglicerin-poliricinoleát, PGPR, 11 termékben) voltak. A túl sok adalékanyagért szintén pontlevonás járt a termékeknek.

Összesítésben a legtöbb pontot az I-KA Ker Bt. étcsokoládéból készült tojás figurája kapta, így ez végzett az élen, míg a második a Szerencsi Diabon fruktózos tejcsokiból készült terméke lett a Rübezahl Schokoladen GmbH tejkrémmel töltött tejcsoki tojásával megosztva. A harmadik helyen az I. D. C. Hungária Zrt. fehér csoki és tejcsoki tojása végzett meglepetéssel, de az élbolyban volt még egy másik Szerencsi csokitojás, valamint Tibi és Vadász csokik is.

A teszt részletes eredményeit itt lehet megnézni, a fogyasztóvédelem csokinyúl tesztjéről pedig itt olvashat!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!