szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy kínai olajvállalat vezetője szerdán Pekingben közölte, hogy megkezdték az olajkitermelést a Kelet-kínai-tengeren található Csunhsziao (Chunxiao) gázmezőn, amit Tokió szerdán sajnálatosnak nevezett, és a helyzet tisztázására készül.

Szung En-laj (Song Enlai), a CNOOC legnagyobb kínai állami offshore olajvállalat igazgatótanácsának elnöke újságírók előtt kijelentette: érzékeny kérdésről van szó, de a cég már megkezdte a terület feltárását és az olajkitermelést. Hozzátette: korábban már jelezték, hogy hajlandók az együttműködésre (Japánnal) a vitatott területen, miközben megerősítette, hogy álláspontjuk szerint az Kína szuverén területe.

 Az Aszahi Simbun című japán lap értesülésére reagálva Edano Jukio japán kormányszóvivő közölte, hogy a kínai féllel tisztázni kívánják a helyzetet, egyúttal sajnálatosnak nevezte a CNOOC vezetőjének nyilatkozatát tartalmazó sajtójelentés megjelenését.

Kína 2003-tól több szakaszban hozzálátott a kitermelés előkészületeihez. Peking és Tokió 2008-ban, hogy a további vitáknak elejét vegyék, megállapodott a közös kitermelésben, de a 2010. szeptemberi kelet-kínai-tengeri konfliktus miatt Kína elhalasztotta az egyeztető tárgyalások következő fordulóját, s azzal szinte egy időben a kitermeléshez szükséges műszaki berendezéseket szállított a kérdéses területre. Japán ezt akkor is szóvá tette. 

A vita a két szomszédos ország között abban is áll, hogy míg pekingi megfogalmazás szerint Japán - kérésére - bekapcsolódhat a kitermelésbe, addig Tokió határozottan jogot formál a közös, egyenrangú jelenlétre a térségben. Kínában az együttműködés felvetését a közvélemény részéről annak idején bírálat érte, mivel sokan úgy értelmezték, hogy Peking feladta kizárólagos területi jogait.

A japán-kínai konfliktusokban keményvonalasnak számító japán külügyminiszter, Maehara Szeidzsi vasárnap lemondásra kényszerült, utódja Macumoto Takeaki. Alig több mint egy hét múlva Japánban háromoldalú, japán, kínai és dél-koreai külügyminiszteri találkozóra kerül sor. A kínai külügyminiszter hétfőn nemzetközi sajtóértekezletén úgy fogalmazott: "Minden okunk megvan arra, hogy bízzunk benne, a Kelet-kínai-tenger a béke, az együttműködés és a barátság tengere lehet."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!