Tetszett a cikk?

Idén várhatóan nem lesz tartható a tavaly év végi 3,1 százalékos GDP-növekedési ütem – állítják külföldi elemezők. Főleg a fogyasztás megtorpanása miatt 2004-ben 2,7-3 százalék közötti gazdasági növekedés várható.

A tavalyi növekedési adatokból semmiféle következtetést nem lehet levonni a 2004-re. A növekedés szerkezete teljesen át fog alakulni. Az export sokkal gyorsabban nő majd az importnál, és ez válik a gazdasági növekedés fő hajtóerejévé. A bérek növekedési üteme ugyanakkor - főleg reálértéken - máris jelentősen lassul, ami azt jelenti, hogy a magánfogyasztás, amely az utóbbi hónapokban a növekedés motorja volt, viszont nem játszik majd jelentős szerepet a GDP-növekedésében – mondta Michal Dybula, a BNP Paribas térségi elemzője.



A tavalyi negyedik negyedévre szóló 3,1 százalékos konszenzus meglehetősen alulbecsült volt, tekintve az igen robusztus ipari és építőipari növekedést, és legfőképp az egy évvel korábbinál sokkal jobb kereskedelmi mérleget – mondta Dybula.



A személyes fogyasztás növekedése az idén nem fogja meghaladni a másfél százalékot, a vállalati szektor beruházási kiadásait viszont az első fél évben több tényező is visszaveti majd. Az egyik éppen a háztartások fogyasztás hirtelen lassulása, a másik a rendkívül magas kamatszint, a harmadik pedig a forint árfolyama körüli bizonytalanság - mondta Dybula. Ezek alapján az elemző nem tartja fenntarthatónak az idei első és második negyedévben a tavalyi utolsó negyedben mért éves növekedési ütemet; szerinte az idei első két negyedévben rendre 3 százalék alatt lesz GDP-növekedés. A BNP Paribas térségi elemzője 2004 egészére 3,0-3,1 százalékos éves átlagos növekedéssel számol.



Ralph Sueppel, a Merrill Lynch londoni irodájának feltörekvő piaci stratégája is azt mondta, hogy "aggályok vannak" a növekedési ütem fenntarthatóságával kapcsolatban, főleg a szigorúbb monetáris és költségvetési politika miatt. Sueppel szerint a magyar gazdaságra részben külső ciklikus növekedési tényezők hatottak a tavalyi év vége felé. Ezek része volt a nyugat-európai ipari fellendülés, valamint az idei adóemelések előtti "előrehozott fogyasztói kereslet". A Merrill Lynch szakértője szerint 2004-ben 2,7 százalékos éves átlagos GDP-növekedés várható Magyarországon. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!