szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Rt. keddi közgyűlésén a tulajdonosok megszavazták a Budapesti Árutőzsde (BÁT) Rt. tevékenységének integrálását a BÉT-be, illetve a BÁT-részvények megvásárlását.

A közgyűlésen a HVB Bank Hungary képviselője közölte: a HVB szövetségeseivel együtt összesen 75 százaléknyi BÁT-részvénnyel rendelkezik, amelyeket fel kíván ajánlani a BÉT-nek, várhatóan az árutőzsde május 30-i közgyűlését követően.

A BÉT közgyűlése felhatalmazta az igazgatóságot arra is, hogy megvásárolja a Központi Elszámolóház és Értéktár (Keler) jegybanki tulajdonban lévő részvényeit - amelyre a tőzsdének érvényes elővásárlási joga van - és ehhez kapcsolódóan hitelt vehessen fel.

Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke szerint a hitelfelvétel nem zárja ki azt, hogy a BÉT egy későbbi időpntban nyilvános részvénykibocsátással szerezzen forrást a hosszú távú finanszírozáshoz. A hitelfelvétel azt a célt szolgálja, hogy a tőzsde gyorsan és sikerrel tudjon pályázni a Keler részesedés megszerzésére, amikor az MNB úgy dönt, hogy eladja a részvényeit. Erre korábbi közlések szerint az idén ősszel kerülhet sor.

A BÁT-részvények megvásárlásának legkorábbi lehetséges időpontját szintén őszre, szeptember-októberre tette a BÉT elnöke. A vételi árfolyammal kapcsolatban annyi hangzott el, hogy az várhatóan meg fogja haladni a BÉT saját tőkéjének - 5,3 milliárd forint - a 20 százalékát. Szalay-Berzeviczy úgy vélte, hogy a tőzsde rendelkezésére álló 2,6 milliárd forintnyi készpénz várhatóan elegendő lesz a teljes, 100 százalékos tulajdon megszerzéséhez.

Stefan Zapotoczky, a BÉT-ben tulajdonos Bécsi Értéktőzsde vezérigazgatója a közgyűlésen kijelentette: erősen hisz a BÉT stratégiájában, és a két helyi tőzsde együttműködése véleménye szerint a legjobb lehetőség a kívánatos célok megvalósításához, továbbá alapkövéül szolgál egy regionális tőzsdei szövetség kialakításához. Hozzátette, hogy ez továbbra is önálló helyi tőzsdék működését fogja jelenteni.

Az önállóság megőrzését megerősítendő, a részvényesek megszavazták azt az alapszabály módosítást, hogy a jövőben a tőzsde nevének, főtevékenységének megváltoztatásához, jogutód nélküli megszűnéséhez a tulajdonosok 85 százalékának egyetértése szükséges.

A közgyűlés elfogadta a Budapesti Értéktőzsde 2004. évi mérlegét 5,61 milliárd forint mérlegfőösszeggel, és 1,038 milliárd forint mérleg szerinti nyereséggel. A stratégiai célokkal összhangban az eredményből a BÉT az idén nem fizet osztalékot.

A közgyűlésen tisztségviselőket is választottak, mind az igazgatóság, mind a felügyelőbizottság hat tagúra egészült ki az eddigi háromról. Mindkét testületben egy-egy fővel van jelen a 68,8 százalékos befolyással rendelkező osztrák tulajdonosi konzorcium.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Közös közép-kelet-európai tőzsde 2010-re

Legkésőbb 2010-ig létrejöhet a bécsi és a budapesti tőzsde által kezdeményezett közös közép-kelet-európai tőzsdei szövetség - jelentette ki Szalay-Berzeviczy Attila New Yorkban.

eurohirek.hu Gazdaság

Megfúrhatják a tőzsdefúziót

A Deutsche Börse igazgatóságát immár szinte minden irányból támadják a London Stock Exchange (LSE) felvásárlására irányuló törekvése miatt. Az egyik befektetői alap rendkívüli közgyűlés összehívását követeli.

Gazdaság

Mit ér a Budapest-Bécs tőzsdeszövetség?

A kis közép-európai tőzsdék számára nem feltétlenül egy nagyobb piachoz való csatlakozás jelentheti a túlélést - mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Paul Arlman, az Európai Tőzsdeszövetség (Fese) főtitkára. Szerinte támogatni kellene a magyar kisbefektetők tőzsdei megjelenését, és a megbízható tőkepiaci szabályok kialakítása is fontos.