szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány döntése értelmében a Mol Magyar Olaj és Gázipari Rt. lehetőséget kap legfeljebb 10 százaléknyi, jelenleg állami tulajdonban lévő Mol-részvény megvásárlására a tőzsdei árhoz igazodó áron. Jelenleg a Mol összes részvényének 11,7 százaléka van állami tulajdonban.

A kormányszóvivői iroda és a Mol közleménye szerint az erről szóló szerződést csütörtökön alá is írták a Mol, valamint az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) vezetői. A közlemény hozzáteszi, hogy az állami tulajdonú részvénycsomagból  fennmaradó részt a későbbiekben kisbefektetőknek kínálja fel a privatizációs szervezet belföldi nyilvános értékesítés keretében. Jelenleg a Mol összes részvényének 11,7 százaléka van állami tulajdonban.

Amennyiben a Mol lehívja az első időszakban, azaz az év végéig lehetséges, az összes részvény 3 százalékát kitevő csomagot, legalább 69,15 milliárd forint bevétele lesz az ÁPV Rt.-nek, azon az alapon számolva, hogy az aláírást megelőző 90 tőzsdei kereskedési nap forgalommal súlyozott átlagára 21.150 forint és 70 fillér. 

A Mol a részvényekért az aláírást, illetve a vételi opció lehívását megelőző 90 tőzsdei kereskedési nap forgalommal súlyozott átlagára közül a magasabb összeget fizeti meg.

A Mol két lépcsőben hívhatja le az opciót. Az első időszak 2005. december 10-e és 30-a közötti, illetve a  2006. május 1-je és október 27-e közötti időpont. Az első lehívási időszakban a Mol összes részvényéhez viszonyítva legfeljebb három százaléknyi részvényt hívhat le, a második időszakban pedig a vételi opciót a megmaradó teljes pakettre gyakorolhatja az olajtársaság. 

A szerződés kiköti, hogy a Mol december 31-ig stratégiai befektetőnek csak az állam hozzájárulásával adhatja el az opciós tranzakció során megvásárolt részvényeket. A magyarázat szerint erre a Mol függetlenségének biztosítása és a cég nemzeti jellegének megőrzése miatt volt szükség.  
 
A kormányszóvivői iroda közleménye szerint a feltételek kialakításakor a kormány kiemelten ügyelt arra, hogy minden szempontból érvényesítse a közérdeket. A kiválasztott megoldás egyebek között  garantálja a tranzakció átláthatóságát és a legmagasabb piaci árat. A kormány ezzel garantálja a Mol függetlenségének és hazai irányításának megőrzését, miközben biztosítja a feltételeket a további terjeszkedéshez a térségben. Ugyanakkor újabb befektetési lehetőség nyílik meg a hazai kisbefektetők előtt.

"Jelenlegi értéken 200 milliárd forintot ér az a 10 százaléknyi, összesen 12 millió 792 ezer egy darab Mol-részvény, amely jelenleg az állam birtokában van, és amelynek megvásárlására a Mol Rt. kapott lehetőséget két lépcsőben" - mondta Batiz András kormányszóvivő.

A szóvivő szerint a kormány jó gazdaként kíván bánni a köz rábízott vagyonával, miközben megvédi a polgárok fogyasztói érdekeit is, illetve újabb lehetőséget szeretne adni a kisbefektetőknek. A kormány biztosítani kívánja a lehetőségét annak, hogy a nemzeti olajvállalat folytassa régióbeli terjeszkedését
anélkül, hogy veszélybe kerülne a cég önállósága.

Batiz András szerint a Mol önállóságát védi az az előírás is, hogy a cég 2015-ig nem adhatja el ezeket a részvényeket stratégiai befektetőknek az állam jóváhagyása nélkül. Arra viszont lehetősége lesz a cégnek, hogy ezeket a részvényeket felhasználja akkor, amikor például egy külföldi vállalatot felvásárol. Az ebből az eladásból származó bevétel az államadósság csökkentésére fordítható összeg.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Mol: 30 százalékos osztalék 2010-re

A Mol Rt. 2006-2010 közötti időszakra szóló stratégiai és pénzügyi célkitűzése 285 millió dollár értékű hatékonyság-javulás elérése és az időszak végére a régió iparági átlagának megfelelő 30 százalékos osztalék kifizetése - közölte hétfőn a Mol a BÉT honlapján.

MTI Gazdaság

A Mol esését követte a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 339 pontos csökkenéssel, 21450 ponton zárt kedden, ez 1,56 százalékkal alacsonyabb a hétfői záróindexnél.