szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol Rt. 2006-2010 közötti időszakra szóló stratégiai és pénzügyi célkitűzése 285 millió dollár értékű hatékonyság-javulás elérése és az időszak végére a régió iparági átlagának megfelelő 30 százalékos osztalék kifizetése - közölte hétfőn a Mol a BÉT honlapján.

A csoport kamat- és adófizetés, az értékcsökkenési leírás és amortizáció előtti nyeresége (EBITDA) a tervek szerint meghaladja a 3,5 milliárd dollárt. A Mol a nemzetközi számviteli szabványok (IFRS) szerint készült 2004. évi konszolidált beszámolójában 358,2 milliárd forint (jelenlegi árfolyamon 1,68 milliárd dollár) EBITDA-ról adott számot.

A hatékonyság növelését a költségek csökkentésével és az eszközök jobb kihasználásával kívánja elérni az olajtársaság. A növekedési célok között a szénhidrogén-termelés megháromszorozása, a finomított termékek eladásának megduplázása szerepel. Ennek érdekében 5,4 milliárd dollárt fordít meglévő eszközeinek korszerűsítésére és azok bővítésére a társaság.

A Mol az eladósodottsági mutatóját 30 százalék alatt kívánja tartani, megőrizve hitelminősítésének befektetési kategóriáját. Tavaly a nettó eladósodottság mértéke 24,4 százalék volt a társaság éves beszámolója szerint.

A kutatás-termelés üzletágban a szénhidrogén- kőolaj- és gáztermelést napi 300 ezer kőolaj hordóegyenértékre kívánják növelni. A Mol 2004-ben napi átlagban 110,6 ezer kőolaj hordó-egyenértéket termelt. A stratégiai terv szerint az olaj és gázkészleteit 900 millió kőolaj hordó-egyenértékűre akarja emelni, miközben a készletpótlási költségeket 6,5 dollár kőolaj hordó-egyenértéken tartja.

A Mol az INA-val együtt új társasági akvizíciókon keresztül a kelet-európai régióban akarja növelni kutatási-termelési tevékenységét és a tervek szerint a kutatás-termelés a csoport EBITDA-jához több mint 40 százalékkal járul hozzá.

A feldolgozási és kereskedelem területén a mennyiségi cél a finomított termékek eladásában több mint napi 500 ezer hordó. A Mol-csoport 2010-re 1500 töltőállomásból álló hálózattal rendelkezik majd a finomítói ellátási területén. A cégcsoport 2004-ben Magyarországon 357 töltőállomással rendelkezett, Szlovákiában további 281, a régióban összesen 812 töltőállomást üzemeltett.

A petrolkémiai üzletben a nyugat-európai piacokon a pozíciók megerősítése, a bővülő keleti piacokon pedig a jelenlét növelése a cél - közölte a Mol. A gázszállításban pedig - kihasználva a társaságcsoport egyedülálló földrajzi elhelyezkedését - a regionális gáz-tranzit üzletben kívánja a Mol növelni a részesedését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Mol eladja lengyelországi benzinkútjait

A Mol csoporthoz tartozó Slovnaft Polska előzetes adásvételi szerződést írt alá a Lotos Paliwa társasággal a Mol csoport lengyelországi töltőállomás hálózatának értékesítésére - közölte a Mol Rt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

MTI Gazdaság

Az OMV nem lép frigyre a Mollal

A Bloomberg hírügynökségre hivatkozva röppentek fel híresztelések, hogy a két vállalat összeolvadása hosszabb távon elkerülhetetlen. Az osztrák OMV kőolaj-és gázipari csoport most cáfolta, hogy fúzióra készülne a Mol Rt.-vel.

hvg.hu Gazdaság

Teljesen kénmentessé válnak a Mol üzemanyagai

November 2-án a Mol Rt. mintegy 6 milliárd forint értékű szerződést írt alá az olasz Siirtec Nigi S.p.A. céggel egy kénkinyerő üzem létesítésére, mely 2007-ben kezdi meg működését.

MTI Gazdaság

Növekedik a Mol nyeresége

A Mol-csoport 190,6 milliárd forint nettó eredményt ért el az idén az első kilenc hónapban, ami 23 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi 155 milliárd forintot, a harmadik negyedévben a tavalyinál 23 százalékkal kevesebb, 56,7 milliárd nettó profitot termelt az olajtársaság, ami némileg elmarad az elemzői várakozásoktól.

MTI Gazdaság

Több mint 8 milliárdos bírság a Mol-leánynak

Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter döntése szerint a legnagyobb szlovák olajcég, a Mol Rt. 98 százalékos tulajdonában levő Slovnaft mégis köteles megfizetni a korábban kirótt 1,34 milliárd korona (8,57 milliárd forint) bírságot.