Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Főbérlős albérletet már szinte senki nem keres, a társbérletek viszont annál népszerűbbek a fővárosi bérlakáspiacon, ahol a külföldi diákok 100 ezer forintnál is többet hajlandóak fizetni egy lakásért. Vidéken az árak alacsonyabbak, ám az egyetemi városokban jó üzlet az albérletkiadás. A Duna House segítségével körbenéztünk a piacon.
A fővárosban az önálló, azaz főbérlő nélküli kiadó lakások ára 45-50 ezer forintnál kezdődik, igaz rezsi nélkül; ennél alacsonyabb áron kevés elfogadható lakást kínálnak, illetve főbérlő vagy már bent lakó társbérlők mellé kell beköltöznie az új lakónak – áll a Duna House legfrisebb piaci körképében.
Luxusalbérletek: Buda és a rakpart |
Külön kategóriát jelentenek a külföldi diákok, akik szinte kizárólag az V., VI. és VII. kerületekben keresnek lakást, többnyire teljes bútorzattal és konyhafelszereléssel - a budai oldal iránt szinte egyáltalán nem érdeklődnek. A diákok két típusba sorolhatók, a hosszabb ideig itt tartózkodók akár 2-3 évre is kivesznek egy lakást, amelyre személyenként 2-300 eurót tudnak havonta költeni – így leginkább a 100-150 ezer forintos árkategóriában kínált kiadó lakások után érdeklődnek. Sokan jelzik, hogy egyedi fűtésű lakást szeretnének bérelni, valamint két fő esetén a nappalin kívül még legalább két félszobának kell lennie. A Belgrád rakparton egy 95 négyzetméteres dunai panorámás bútorozott lakás bérleti díja 400 ezer forint havonta. Ennél is drágább kiadó lakásokat találunk a budai elit negyedekben, egy 120 négyzetméteres, exkluzív kivitelű lakásba 650 ezer forintért költözhetünk be. |
Pécsett jellemzően a kertvárosi és uránvárosi részen lehet sok kiadó lakást találni (mindkettő paneles terület), itt egy szobáért 15-20 ezer forint körüli összeget kérnek el. A panelházakban másfél-két szobás, bútorozott lakásokat jellemzően 30-45 ezer forint közötti összegekért kínálnak – minél jobbak a közlekedési lehetőségek, annál egyszerűbb az ingatlan kiadása. A városközponthoz és az egyetemekhez közeli lakásokat szintén viszonylag könnyű kiadni, az ár ilyen esetben akár – a lakás minőségétől függően – az 50-60 ezer forintot is elérheti.
Nincs lakás kaució nélkül |
Mára a piacon szinte teljesen általánossá vált a kaució intézménye, amely vagy az utolsó hónapokban lelakható, vagy pedig kiköltözéskor a tulajdonos visszatéríti. A kaució összege az esetek többségében egy-három havi bérleti díjat jelent, amelyet a tulajdonos korábbi rossz tapasztalatai, illetve a leendő bérlővel szembeni szimpátiája jelentősen befolyásolhat. Egyre gyakoribb, hogy a telefon, internet és egyéb szolgáltatásokat a bérlő a saját nevére kell, hogy megrendelje, elkerülve ezzel a tetemes tartozások hátrahagyását. A szerződéskötés – amelyet az esetleges problémák, viták elkerülése érdekében minden esetben javaslunk – és a számlaadás különösen az alacsonyabb árkategóriában még mindig nem mindennapos. |
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Érdemi megtakarítást lehet elérni megfizethető, régi ingatlanban is alkalmazható okoseszközökkel. A csúcs a mindent integráló rendszer, bár ez inkább új otthonoknál célszerűbb.
A Szegedi Tudományegyetem kutatója szerint a klímaváltozás miatt viharokra, hőmérsékleti rekordokra kell számítani.