szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Határozott gazdasági reformokat sürget Magyarországon a The Wall Street Journal című konzervatív amerikai lap európai kiadása (WSJE), s úgy véli: Gyurcsány Ferenc eddigi két miniszterelnöki éve "kevés okot ad az optimizmusra".

A The Wall Street Journal keddi számában megjelent szerkesztőségi cikk felidézi Orbán Viktor egyik kijelentését, miszerint az ellenzéki vezető is úgy látja, a választás nyomán megnyugodtak a pénzügyi szereplők. A WSJE szerint ugyanakkor nem egészen tiszta, mi a piacok optimizmusának oka, mert "a két fő párt egyike sem állt ki komoly gazdasági reformok mellett".

Az amerikai lap szerint Magyarország legsúlyosabb problémája az államháztartási deficit, amely az EU-ban a legnagyobb, s idén a tavalyi 6,1 százalékról akár 8 százalékra is emelkedhet. Szól a forint gyengüléséről, Járai Zsigmond jegybankelnök múlt heti, a magyar fizetőeszközt "súlyos veszélyben" láttató nyilatkozatáról, s úgy véli: még a 2010-es dátum is irreális az euró bevezetésére, s a forintot csak 2013 körül válthatja majd fel az euró.

A lap szerint az a tény, hogy a pénzpiac üdvözölte a választások eredményét, inkább a vágyálmokon alapulhat, mintsem a változások konkrét jelén. A WSJE idéz egy magyar elemzőt, aki szerint az emberek úgy gondolják, hogy nincs más út mint a pénzügyi konszolidáció, s ha nincs más út, akkor a kormány is ezt fogja tenni. Azonban az amerikai újság szerint Magyarországon, sőt mostanában Európa nagyobb részén sem ez a tapasztalat: a valódi politizálást felváltotta a társadalmi igazságosság valamiféle homályos elképzeléséről szóló populista beszéd.

A WSJE úgy látja, a magyar deficitprobléma oka elsősorban a kiadásokban keresendő. A kormánynak csökkentenie kellene a közszférában dolgozók számát (az összes foglalkoztatott egynegyede), visszanyesni a nyugdíjrendszer, az egészségügyi rendszer kiadásait - azaz éppen a populizmus ellentétéről van szó.

S bár a lap idézi Gyurcsány hétfői kijelentését, hogy a rendszerváltás óta a legintenzívebb reformszakasz következik, úgy látja: csak ezután derül majd ki, vajon a miniszterelnök valóban érti-e a helyzet súlyosságát, vagy csak tudja, hogy a piacok mit akarnak hallani. "S az nem túl biztató, hogy nem tudott semmilyen részletet sem mondani terveiről" - olvasható az amerikai konzervatív lapban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Választás 2006

Gazdasági elemzők a választás eredményeiről

Gazdasági elemzők szerint a politikai bizonytalanság esést hoz a piacokon, ugyanakkor bíznak abban, hogy a választás végeredményétől függetlenül a következő kormány a gazdaságpolitikai kiigazítás politikáját folytatja majd. A forint árfolyamát azonban a negatív nemzetközi pénzpiaci hullám tovább rontja.

MTI Választás 2006

Kóka egyetért egy gazdaságpolitikai összefogással

A felhívás lényegével egyetértek: összefogás nélkül nincs közös siker - reagált Kóka János szabaddemokrata gazdasági és közlekedési miniszter a hétfőn több napilapban is megjelent gazdaságpolitikai összefogást sürgető hirdetésekre.