VPOP: osztrák segítség a kereskedelmi csalások ellen

A Vám- és Pénzügyőrségnél lezárult az Európai Unió 500 ezer eurós (135 millió forintos) támogatásával, 2005. novemberében indult „ereskedelmi csalások elleni harc” lnevezésű Twining projekt, amelyhez az osztrák vámigazgatás nyújtott szakmai segítséget.

  • MTI MTI
VPOP: osztrák segítség a kereskedelmi csalások ellen

Nagy János, országos vámparancsnok sajtótájékoztatón, hétfőn Budapesten elmondta: a magyar vámhatóság 2005-ben mintegy 60 ezer esetben 45-50 milliárd forint értékben derített fel pénzügyi, kereskedelmi jellegű bűncselekményeket.

Kiemelte, hogy a Twinning projekt alapvetően 3 komponensből épült fel. Az első a kereskedelmi csalások elleni harc intézményével, az OLAF-val való kapcsolattartás legjobb gyakorlatának megismerését célozta.

A következő komponens a vámhatóság utólagos ellenőrzési területének továbbfejlesztésére irányult, melynél fontos szerepet kapott az osztrák kockázatkezelés és elemzés megismerése, a Közösségi Agrárpolitikával kapcsolatos vámhatósági utólagos ellenőrzési gyakorlat áttekintése.

A harmadik összetevőnél a cél, a Vám- és Pénzügyőrség által a gazdálkodóknál végzett ellenőrzések különös szabályaira vonatkozó ismeretanyag elmélyítése volt, ezen belül az általános forgalmi adóhoz kapcsolódó ellenőrzések gyakorlati megvalósítása, és együttműködések tagállamon belül és tagállamok között.

A projekt kezdeti fázisában Magyarországon szerveztek szakmai találkozókat, amelyeket tanulmányutak, szemináriumok és szűkebb körű szakmai műhelymunkák követtek. Így segítették az osztrák fél gyakorlatának adaptálását a magyar jogviszonyokhoz. A VPOP-nél a decemberben kezdődő teszt után, jövő év nyarától indul az az új módszerek szerinti ellenőrzés – mondta a vámparancsnok.

Wolfgang Müller, az Agency for European Integration and Economic Development igazgatója, egyúttal az osztrák pénzügyminisztérium humánpolitikai igazgatója közölte: az osztrák gazdaságvédelmi tapasztalatok átvételével, összefogással képes lehet a VPOP arra, hogy megvédje az újabb és újabb módszereket kidolgozó kereskedelmi bűnözőktől nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió piacát is.

A Twining program eredményeképpen kézikönyv készült, amely a gyakorlati szakemberek számára közérthetővé teszi az unió csalás elleni küzdelmét és abban a magyar vámigazgatás szerepét.

Wolfgang Müller kiemelte, hogy az unióban Magyarország az első olyan tagállam, amely a hasonló tartalmú európai uniós kézikönyv kihirdetését megelőzően, annak alapján készítette el saját nemzeti Ellenőrzési Kézikönyvét.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek