Tetszett a cikk?

További erdélyi médiaterjeszkedést fontolgat a Vegyépszer- tulajdonos Inforg Rt., amely új szerzeményének, a Krónika című kolozsvári napilapnak másfél évet ad a megerősödésre.

A dakota ló már a múlté - legalábbis erre a következtetésre juthatott, aki hétfőn rátévedt a Krónika című kolozsvári napilap online kiadására. Gazda Árpád vezető szerkesztő a hagyományos Bálványosi Szabadegyetemről szóló tudósítása mintegy mellékleteként csokorba szedve közölte a Tusnádfürdőn elhangzott orbáni fordulatokat. A "nem mindenki szakács, aki nagy késsel jár" s hasonló ex-miniszterelnöki idézeteket publikáló lap kiadójának legnagyobb tulajdonosa, az erdélyi magyar médiába frissen invesztáló budapesti Inforg Ingatlanforgalmazó és Gazdasági Tanácsadó Rt. "szolidan és vállalhatóan" jobboldalinak mondja új szerzeményét. Az Orbán-időszak fő sztrádaépítőjeként hírnevet szerzett Vegyépszer Rt.-ben résztulajdonos Inforg nem kezdő a médiamentésben: korábban a nehéz anyagi helyzetbe került Hír Televíziót segítette befektetett pénzével (HVG, 2004. április 10.), s most - mint Nánásy Csaba vezérigazgató a HVG-vel közölte - "100 millió forintos nagyságrendben" tervez invesztálni a szintén pénzügyi gondokkal küzdő, 10 ezer példányban nyomott, mintegy 7500 példányban előfizetett erdélyi újságba.

Egyelőre nem a saját nevében kockáztat az Inforg. A nagyváradi bejegyzésű Casa de Editura Krónika S.A. kiadócégben 82 százalékos részvényes budapesti Hungarom Média Kft. 50 százalékát papíron Nánásy barátja, a több Inforg-cégben tisztséget viselt Oldal Ferenc szerezte meg (HVG, 2006. július 22.). Az Inforg egy percig sem rejtette véka alá, hogy cégük áll az ügylet mögött, s most Nánásy azt mondta, rövidesen hivatalosan is nevükre veszik az üzletrészt, amely közlése szerint adminisztratív okokból került Oldalhoz. Az eladónak, a Napi Gazdaság kiadójának tulajdonosaihoz kötődő Trevisent Kft.-nek sietős volt, aminek alighanem a rossz üzletmenet a magyarázata: a Hungarom Média 2005-ös mérlege szerint a kft saját tőkéje mínusz 144,3 millió forint, vesztesége több mint 100 millió forint volt tavaly.

Nánásy mindenesetre optimista, szerinte a kitűzött határidőre, 2007 végére nullszaldóssá tehető az újság. Ennek érdekében a Krónika a jövőben a jelenleginél nagyobb, úgynevezett tabloid formátumban készül majd, "elegánsabb papírra" nyomják, és némi bulvárosítást is terveznek, de csak óvatosan, mert tisztában vannak az erdélyi olvasó konzervativizmusával. Az egykor a Magyar Hírlapnál dolgozott sportújságíró, Csinta Samu által vezetett szerkesztőségen nem kívánnak radikálisan változtatni, bár ha - mint hangsúlyozzák - esetleg szükséges lesz, némi "létszám-ésszerűsítést" nem zárnak ki. Jelenleg mintegy harminc újságíró és ugyanennyi kiadói dolgozó készíti a 12 oldalas napilapot. Ők már a tulajdonosváltás után 10 százalékos fizetésemelést kaptak, s kicserélték a szerkesztőség számítógépes infrastruktúráját. Az Inforg az egyik legnagyobb értéknek a kiadó saját, 240 fős terjesztési hálózatát érzi, miközben e téren is korszerűsíteni tervez, például az autópark frissítésével. A legnagyobb fejtörést a hirdetésszervezés okozza: a fő reklámozó multik nem látnak fantáziát a nemzetiségi olvasókban, még a térségben terjeszkedő magyar cégeket, például az OTP Bankot vagy a Molt is győzködni kell. Holott a Krónika olvasottságban nem áll rosszul fő konkurenséhez képest, a szintén kolozsvári Szabadság mindössze mintegy 7 ezer példányban jelenik meg.

Kérdés persze, mit szólnak a nagyívű tervekhez a tulajdonostársak. A nagyváradi kiadóban kisebbségi részvényes például több, Verestóy Attila üzletember-szenátorhoz kötődő befektető. Igaz, Verestóy eddig sem igen nyomta rá a bélyegét a lapkészítésre, legalábbis erre enged következtetni az, hogy a Krónika mindennek mondható, csak a Romániai Magyar Demokrata Szövetséghez (RMDSZ) túlzottan lojálisnak nem. A 4 millió forint törzstőkéjű Hungarom Médiában 1 millió forintos üzletrészt jegyez Veres Lajos budapesti ügyvéd. 2003 nyara óta érdekelt a Hungaromban az USA-ban bejegyzett Rochester World Wide Llc., amelyet Nagy Szabolcs, az RMDSZ-szel olykor éppenséggel ellentétes kisebbségpolitikát hirdető Németh Zsolt fideszes külügyi szakpolitikus munkatársa képviselt a magyar cég idei taggyűlésén. Nánásy elutasítja a Fidesz-közeliségre vonatkozó felvetéseket, mondván, tulajdonostársaihoz nincsen köze.

Tény persze, a 2004-ben 1,5 milliárd forint eredményt elért Inforgnak, illetve a vállalatcsoport cégeinek akár reklámhordozóként is jól jöhet a Krónika. (Ezzel próbálkoztak az alapítók is, akik rendezvényszervezéssel is fel kívánták futtatni az üzletmenetet: az első ilyen projekt az éppenséggel profilidegennek tűnő, ám sikeres Erdély Szépe szépségkirálynő-választás volt.) Az Inforg-Vegyépszer-vállalkozáscsoportnál ugyanis már két éve döntöttek arról, hogy terjeszkednek a környező országokban. Az ötlet egyébként a TGG & Partners Kft. vezetőitől, Medgyessy Péter volt miniszterelnök fiától, Medgyessy Gergelytől és Baráth Etele akkori politikai államtitkár gyermekétől, Baráth Gergelytől származik, akiknek a cégét a Vegyépszer utóbb fel is fogadta tanácsadónak.

Ügyesen menetel az eddigi jelek szerint a Nánásy által egymástól függetlenként jellemzett, de stratégiáját összehangoló két vállalkozáscsoport. A Vegyépszer továbbra is romániai autópálya-beruházásban reménykedik, s az építőipar felé kacsingat, míg az Inforg-érdekeltségű BÁV Rt. nemrégiben alapított céget BÁV Amanet néven, s nyitott zálogfiókot Nagyváradon. Az Inforg fő profilja Erdély-szerte is az ingatlanüzlet, nemrégiben vásárolták meg például Marosvásárhely legrégibb, 1460-ban épült házát, s tárgyalnak egy Szatmár megyei kastély megvételéről. Eközben fontolgatják, a médiában sem állnak meg Kolozsvárott. Most kalkulálják, érdemes-e invesztálni az Arad megyei Nyugati Jelenbe, s egyszersmind - például a mellékletek hetilapos önállósításával - lapcsoporttá fejleszteni a Krónikát. A kiadóüzlet amúgy sem idegen tőlük: az Inforg a fő tulajdonosa a kolozsvári Erdélyi Híradó Editura Srl. könyvkiadónak, amely elsősorban szépirodalmat kínál, közte a Vegyépszer-csoport arculatát meghatározó, Erdélyből származó Nagy Elek üzletember édesapja, Méhes György Kossuth-díjas író könyveit.

RÁDI ANTÓNIA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!