szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök előterjesztésére csütörtökön Sólyom László köztársasági elnök március 3-iki hatállyal a Magyar Nemzeti Bank elnökévé nevezte ki Simor Andrást. A kinevezés hat éves időtartamra szól.

Simor András. Az alacsony infláció
kedvező a gazdaságnak
© Müller Judit
A budai Sándor Palotában Simor András letette a hivatali esküt. Az eseményen jelen volt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Veres János pénzügyminiszter, Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke.

Simor Andrást elnökjelöltként a hét elején hallgatták meg a parlament illetékes bizottságai. A költségvetési bizottság tagjai közül 18-an támogatták, heten tartózkodtak, míg a gazdasági bizottságban 19-en támogatták, négyen tartózkodtak a szavazás során.

Simor András hétfői meghallgatásán hangoztatta: jegybanki elnökként támogatni kívánja a középtávú inflációs célkövetés rendszerét. „Az alacsony infláció kedvező a gazdasági növekedésnek” – mondta Simor András az Országgyűlés Költségvetési és Pénzügyi, valamint Gazdasági Bizottságának együttes ülésén.

Akkor azt mondta: „elengedhetetlennek tartom a konvergenciaprogramban megfogalmazott célok elérését és az euró magyarországi bevezetését". Szerinte a monetáris politika elsődleges célja, hogy sajátos eszközrendszerével támogassa a maastrichti kritériumokban foglalt inflációs célok elérését, az árstabilitás megvalósítását. A jegybanknak, elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül feladata az is, hogy támogassa a kormány gazdaságpolitikáját. Simor András többször is leszögezte: a jegybanknak nincs árfolyamcélja, az ország számára kedvező, úgynevezett „egyensúlyi árfolyam” egyébként is kényes kérdés, hiszen sem a túl erős, sem a túl gyenge forint nem jó a magyar gazdaságnak.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne megtalálni a bankvilágról? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Simor András nyomatékosította: az euró magyarországi bevezetése kifejezetten gyorsítani fogja az ország gazdasági növekedését, jelentősen csökkennének a gazdasági szereplők költségei, például a valutaátváltással kapcsolatos kiadások, egyszerűsödnének a pénzügyi műveletek, további erőteljes bővülésnek indulhatna a külkereskedelem is.

Simor Andrást február 16-án jelölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöki posztjára Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A most kinevezett elnök első munkahelye a Magyar Nemzeti Bank (MNB) volt, ahol asszisztensként dolgozott a nemzetközi osztályon. Simor András 1989-ben lett az akkor létrejött, 50-50 százalékban a Budapest Bank és az osztrák Creditanstalt tulajdonában álló Creditanstalt Értékpapír Rt. brókercég alapító vezérigazgatója.

Nyolc év után Simor András a brókercég tulajdonosa, a CA IB Investmentbank ügyvezető elnöke lett Bécsben. Onnan 1998-ban tért haza, saját tanácsadó cégét vezette tovább és még ugyanebben az évben Járai Zsigmond utódjaként a Budapesti Értéktőzsde elnökének választották. Ezt a posztot 2002-ig töltötte be. Közben azonban 1999-ben ő lett a Deloitte magyar leányvállalatának vezetője.

Az összeférhetetlenség elkerülése végett a tőzsdén vállalta, hogy azoknak a tőzsdei cégeknek az ügyeiben, amelyekkel a Deloitte üzleti kapcsolatban van, nem ő jár el. Később tagja lett a régiós leányvállalatokat összefogó Deloitte Közép-Európa igazgatóságának is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor kiáll a konvergenciaprogram mellett

Simor András jegybankelnöki jelölését döntő többséggel támogatta az Országgyűlés Költségvetési és Pénzügyi, valamint Gazdasági Bizottsága, hétfői együttes ülésén.

MTI Gazdaság

Erősödött a forint Simor jelölésére

Enyhén erősödött a forint a jegybankelnök-jelölt megnevezésére a bankközi devizapiacon, bár Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentésekor már kevesen voltak nem csak a magyarországi, hanem a hosszú hétvégére készülő amerikai piacokon is.

MTI Gazdaság

Goldman Sachs: Simor jó választás

Kedvező értékelést adott - más intézetekhez hasonlóan - hétfői térségi elemzésében Simor András MNB-elnöki jelöléséről a Goldman Sachs. Szerintük az új jegybanki vezető alatt jobb lesz az MNB és a kormány viszonya, mint elődje idején.

MTI Gazdaság

Simor jelölése: újabb kedvező elemzői vélemény

Az első, múlt hét végi londoni elemzői véleményekhez hasonlóan kedvező értékelést adott hétfői térségi elemzésében Simor András MNB-elnöki jelöléséről a Goldman Sachs, amely szerint az új jegybanki vezető alatt jobb lesz az MNB és a kormány viszonya, mint elődje idején.

MTI Gazdaság

Simor jelölése: londoni elemzők pozitív piaci fogadtatást várnak

Eltérő mértékben, de egyöntetűen enyhülő pénzügypolitikai alapállást és kedvező piaci fogadtatást, valamint a tetőző infláció közepette is változatlan MNB-kamatszintet jósoltak londoni feltörekvő piaci elemzők Simor András MNB-elnöki jelölésének pénteki bejelentése után.

Gazdaság

Simor András a legesélyesebb az MNB elnöki székére

A magyar Deloitte elnöke, Simor András az egyik a sok lehetséges jelölt közül a Magyar Nemzeti Bank elnöki tisztére, alkalmasint a legvalószínűbb jelölt, de a miniszterelnök még nem döntött, mondták meg nem nevezett bennfentesek pénteken hírügynökségeknek.

MTI Gazdaság

Simor: nem aggódunk az infláció miatt

Bár rövidtávon az infláció magasabb lesz a korábban vártnál, a jegybank új prognózisa szerint jövőre a korábban vártnál kisebb lesz, így nincs ok aggodalomra - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnökjelöltje az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának ülésén.