szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londonban jelentősen lassuló, de még 8 százalék feletti inflációt várnak májustól, bizonytalan kamatjóslatokkal.

 A JP Morgan londoni befektetési részlege, amely 8,4 százalékos májusi magyarországi inflációt vár, mind az euróövezetben, mind az Egyesült Államokban egyenesen agresszív pénzügypolitikai szigorítást jósol a következő egy évre. A ház szerint a Federal Reserve a korábbi várakozásokkal ellentétben nemhogy enyhítene, hanem decemberben újrakezdi a kamatemelési ciklust, negyed százalékpontos szigorítással 5,50 százalékra, és jövő márciusig 6,00 százalékra emelkedik tovább az amerikai irányadó jegybanki kamatnak számító szövetségi napikamatcél.

Az elemzés szerint az euróövezeti jegybank alapkamata a június 6-i, szerdai emeléssel elért 4,00 százalékról az év végéig 4,50 százalékra emelkedik tovább, és a jövő év első negyedének végéig ott is marad. A magyarországi kamatpályára ható külső tényezők között a JP Morgan hétvégi feltörekvő piaci előrejelzésében kiemeli, hogy az amerikai makrokockázatok átárazása - amelynek révén a kétéves futamú amerikai kincstárjegy hozama az utóbbi napok kereskedésében tavaly augusztus óta nem mért szintre emelkedett, az irányadó tízéves kincstárjegyé pedig a heti New York-i zárónapon évek óta nem tapasztalt mértékű napi ugrással 5,10 százalék fölé szökött -, valamint az euróövezeti kamatemelkedés általános nyomás alá helyezte a hozamelőny-kereskedésre (carry trade) használt valutákat. "Nem meglepő módon" ez a forintot érintette a legrosszabbul, írták a JP Morgan elemzői. A magyar valuta a múlt héten 2 százalékot vesztett az euróhoz képest.

A ház szerint hacsak a forint "valami csoda folytán" vissza nem nyeri eddigi veszteségeit a következő hetekben, az MNB nem csökkentené jó szívvel júniusban alapkamatát, vagyis valószínűbb a júliusi enyhítési kezdet. Jóllehet a májusi inflációs adat valószínűleg megerősíti, hogy a magyarországi infláció túljutott a tetőzésen, és a gazdaságban nincs keresleti oldali árnyomás, ez önmagában nem lesz elég a júniusi kamatcsökkentés alátámasztásához, különös tekintettel arra, hogy a magánszektorbeli béremelkedés várhatóan megmarad a kétszámjegyű tartományban, áll a JP Morgan londoni előrejelzésében. Ráadásul úgy tűnik, hogy a belső kereslet az első negyedévben "kissé visszaélénkült", és a háztartások a vártnál jobban fogyasztanak. A JP Morgan júniusra változatlan 8,00 százalékos MNB-alapkamatot, szeptemberre 7,50, decemberre 7,00, 2008 első negyedének végére 6,50 százalékos kamatszintet jósol.

Az előző havi 8,8 százalékról jelentősen lassuló, de továbbra is 8 százalék feletti magyarországi fogyasztóiár-inflációt várnak - éves összehasonlításban - májusról londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint azonban az eddig általánosan júniusra várt magyar kamatcsökkentési kezdet esélyét csökkenti több belső és külső tényező, közte a még mindig magas béremelkedés, a szigorodó térségi és globális jegybanki kamatkörnyezet, valamint az amerikai kincstárjegy-piacon kezdődött meredek hozamemelkedés.

Az előrejelzéseikben szemlézett vezető londoni befektetési házak - UBS, Barclays Capital, JP Morgan, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Dresdner Kleinwort -  jóslatai szűk sávban, 8,1-8,4 százalék között mozogtak, 8,30 százalékos átlaggal. A két legderűlátóbb előrejelzést a Dresdner Kleinwort (8,1) és a UBS (8,2) adta; a többiek 8,3-8,4 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsítettek májusról.
   
Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni európai feltörekvő piaci közgazdásza szerint a ház "újabb meglehetősen nagymértékű" lassulást vár a tizenkét havi inflációban, a szolgáltatások drágulási ütemének valószínű csökkenése és a kedvezővé váló éves bázishatások miatt. Az elemző szerint a havi összevetésű infláció is lassulhatott "egy hajszálnyit", 0,4 százalékra az áprilisban mért fél százalékról. Tenconi szerint a londoni Dresdner-részleg innentől már ütemes inflációlassulást vár, és azzal számol, hogy az év végére 4,7 százalékig süllyed az éves ütem. A dezinflációs folyamatot mindazonáltal a teljes kosár élelmiszer- és üzemanyag-összetevőjének legutóbbi drágulása lassíthatja, tette hozzá.
    
Az elemző szerint a ház azzal számol, hogy a májusra várt jelentős éves inflációcsökkenés sem lesz elegendő a Monetáris Tanács múlt hónapban változatlan kamatra szavazó többségének - köztük Simor András elnöknek - a meggyőzésére arról, hogy a júniusi ülésen kamatcsökkentésre voksoljon. Auth Henrik és Adamecz Péter távozásával ugyanakkor a testület egyensúlya a "galambok felé fog billenni", és ha júliusban még fenn is maradnak a múlt hónapban hangoztatott aggodalmak a magas bérkiáramlással és az üzemanyag-inflációval kapcsolatban, nem valószínű, hogy ez még akkor is meg fogja akadályozni a kamatcsökkentést, fogalmazott a Dresdner Bank londoni befektetési részlegének térségi elemzője.
   
A Dresdner Kleinwort fenntartja azt az előrejelzését, hogy a magyarországi jegybanki kamat az év végére 7,00, 2008 első félévének végére 6,50 százalékig süllyed, de ha a forintgyengülés folytatódik, és további adatok utalnának a belső fogyasztás élénkülésére, az a cég szerint lassíthatja a pénzügypolitikai enyhítés ütemét a piacon beárazotthoz képest.
   
Radoslaw Bodys, a Merrill Lynch londoni befektetési részlegének közép-európai makro-közgazdásza szerint is a magyarországi infláció "meredek" lassulása várható a következő fél évben, 5 százalék körüli szintig süllyedő év végi ütemmel, amely 2008 végéig 3,0-3,5 százalékig lassul tovább. A ház 2007 végére 7,00, 2008 végére 6,25 százalékos MNB-kamatszintet vár.
   
Bodys májusról 8,3 százalékos 12 havi inflációra számít, a Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni részlege árnyalatnyival erősebb, 8,4 százalékos májusi éves inflációt jósol. Ez a cég a Dresdnernél erősebb eséllyel várja a júniusi kamatcsökkentési kezdetet, de előrejelzésében szintén megjegyzi, hogy ha ez mégsem következnék be, a júliusi csökkentésnek "már nagyon jók az esélyei ... a (Monetáris Tanács) összetételének megváltozásával", miután a testület "két leghéjább tagja" (Adamecz Péter és Auth Henrik) a júniusi kamatdöntés után távozik.

A GS jelenleg fenntartja a magyarországi monetáris pályára adott előrejelzését, amely 7,00 százalékos év végi jegybanki kamatszinttel és 12 havi távlatban 6,50 százalékos MNB-kamattal számol. A ház megjegyzi ugyanakkor, hogy a szigorodó globális kamatkörnyezet erősítette az erre az előrejelzésre ható, "felfelé mutató" kockázatokat, különösen a kamatcsökkentések időzítését illetően.

A Goldman Sachs épp a hétvégén kiadott globális feltörekvő piaci elemzésében jelentette be, hogy amerikai gazdaságelemző stábja törölte a Federal Reserve idei pénzügypolitikai enyhítéséről szóló, eddig érvényben volt előrejelzést. A cég ugyanakkor 4,50 százalékra emelte az eddigi 4,25 százalékról az általa 2007 végére várt euróövezeti kamatszintet.  

  
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!