szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol nem tekinti barátságos eljárásnak azt, hogy osztrák OMV előbb vásárol, aztán tárgyalna, nyilatkozta a magyar olajipari csoport kommunikációs igazgatója a Financial Timesnak.

Ferenc Szabolcs a londoni gazdasági napilap idézete szerint az osztrák olajvállalat részvényvásárlásáról kijelentette: a Mol úgy látja, hogy az OMV célja a verseny kiiktatása. Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója ugyanakkor kitartott azon álláspontja mellett, hogy "baráti megbeszéléseket" szeretne a Mol vezetésével. Az osztrák cég vezetője azt mondta: várakozása szerint a közép-európai olaj- és gázszektor növekvő konszolidációs nyomással néz szembe, és a "Mol vezetésével kizárólag baráti és építő jellegű megbeszéléseket akarunk folytatni arról, hogy milyen választ adjunk e közös kihívásra". Az OMV-nál úgy gondolják, hogy a magyar cég "egy kicsit jobban odafigyel majd egy olyan részvényesre, amelynek 18,6 százaléka van, mint egy olyanra, amelynek 10 százaléka" – tette hozzá.

A Financial Times szerint az OMV hozzávetőleg 1 milliárd eurót fordított arra, hogy Mol-részesedését 10 százalékról 18,6 százalékra emelje. Ferenc Szabolcs azonban a londoni lapnak kijelentette: ha a részvényesek figyelembe veszik a két cég vezetésének elmúlt tíz évi tevékenységét, "biztos vagyok benne, hogy nem fognak elfogadni (egy OMV-ajánlatot)". Pletser Tamás, az Erste Bank térségi energiaszektor-elemzője azt mondta a Financial Timesnak: a Mol független akar maradni, és a cégvezetésnek erős a befolyása a fő részvényesekre.

A Financial Times szerint egyesülés esetén a két cég "Ausztriától a Fekete-tengerig uralná a finomítói és üzemanyag-piacot". Mindemellett ha az OMV átvenné a Molt, azzal a Nabucco gázvezeték megépítésére tett erőfeszítések is lendületet kapnának. Mindkét cég tagja a Nabucco-konzorciumnak, de az OMV mint főszervező "határozottan lelkesebb" a tervezettel kapcsolatban, áll a brit lapban.

A Financial Times az ügynek szentelt külön kommentárjában azt írta: eltérően az OMV által az osztrák villamosművekre (Verbund) tett, kudarccal végződött és a "vállalatvezetés hitelvesztését okozó" tavalyi ajánlattól, a Mol-részesedésszerzés "értelmes hosszú távú befektetésnek tűnik", akkor is, ha az átvételi tranzakció végül elmarad. A Verbund-átvétel ugyanakkor politikai kifogások miatt akadt el, és "jó esély van arra", hogy az OMV legújabb terve is hasonló sorsra jut, áll a Financial Times keddi elemzésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Svájci lap a Gazprom stratégiáját gyanítja az OMV Mol-vásárlása mögött

Az elmúlt napok két eseménye fogja befolyásolni az Európai Unió jövőbeni energiabiztonságát: az egyik az Oroszországból Európába vezető fekete-tengeri gázvezetékről az orosz Gazprom és az olasz ENI között aláírt szándékmegállapodás, a másik pedig az OMV részvényvásárlása, mellyel az osztrák olaj- és gázipari nagyvállalat növelte a Molban fennálló részesedését - írta a Neue Zürcher Zeitung kommentárjában.

MTI Gazdaság

Folytatódott a Mol saját részvény vásárlási akciója

A Mol a 2007. június 22-én tett bejelentése alapján, 2007. június 25-én 251331 darab Mol részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén az ING Bank, mint befektetési szolgáltató közreműködésével 27871 forint átlagárfolyamon - közölte a társaság a tőzsde honlapján.

MTI Gazdaság

Az OMV 18,6 százalékra növelte részesedését a Mol-ban

Az osztrák OMV 8,6 százalékot szerzett a magyar olaj- és gázipari társaság, a Mol alaptőkéjéből, így 18,6 százalékra növelte részesedését - áll az OMV közleményében, amelyet hétfőn tettek közzé a BÉT hivatalos honlapján.