szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mol eladná a horvát INA olajipari vállalatban lévő részesedését, hogy megakadályozza az osztrák OMV csoport további részvényvásárlását – írta az osztrák Wirtschaftsblatt jól értesült horvátországi üzleti körökből származó információkra hivatkozva.

A százhalombattai Mol olajfinomító. Lukoil-árnyak
© Túry Gergely
A lap szerint az üzletrész-eladás a Mol részvény-visszavásárlási akciójának tetemes költségeivel indokolható, valamint azzal, hogy az INA megvétele nem bizonyult igazán jó üzletnek: a horvát vállalatnak a hatóságilag megállapított gázárak miatt csökkent a nyeresége.

Ugyanakkor horvát elemzői vélemények szerint a Mol-nak van elég készpénze és lehetősége arra, hogy hiteleket vegyen fel részvényei visszavásárláshoz, és nincs szüksége üzletrészek eladására. A híresztelések mögött inkább az orosz Lukoilnak a Mol megszerzésére irányuló törekvése állhat – idézi a Wirtschaftsblatt a Hypo Alpe-Adria horvátországi részvénypiaci elemzőjét, az összefüggések hátterének felvázolása nélkül. A Lukoil már régóta tervezi az expanziót a térségben: Szerbiában piacvezető, vegyes vállalatot tervez a szlovén Petrollal, de az ügyletet még nem hozták tető alá.

A MOL-nak 25 százalék plusz egy részvénye van az INA-ban, a pakettet 2003-ban vásárolta 505 millió dollárért. Egyes elemzők nem tartanák szükségképpen rossz dolognak, ha a Mol eladná üzletrészét. A Mol jövőbeli nyereségtermelőnek tekintette a INA-t, a horvát kormány vonakodása miatt azonban egyelőre nem tudja növelni tulajdonhányadát, és előfordulhat, hogy beragad a jelenlegi pozíciójába. Ezért nem lenne feltétlenül negatív fejlemény, ha a Mol megválna részvénycsomagjától.

A Mol és az OMV egyesülése révén növekedne a részvényesi érték és erősebb vállalat jönne létre, amely jobban ellen tudna állni a nagy olajtársaságok felvásárlási kísérleteinek – idézi varsói keltezésű jelentésében a Templeton Asset Management ügyvezető igazgatóját, Mark Mobiust a Thomson Financial. A Templeton a Mol-részvények mintegy két százalékát tartja kézben.

„Azt javasoljuk, hogy a két vállalat vezetősége tanulmányozza alaposan egy ilyen ügylet lehetőségét” – mondta Mobius, akinek véleménye a hírügynökség szerint általában irányadó a kisbefektetők számára.

Arra a kérdésre, hogy a Mol és az OMV fúziója mit jelentene a vezető lengyel olajcég, a PKN Orlen számára, Mobius így válaszolt: „Sebezhető pozícióba kerülne, hogy enyhén fejezzem ki magamat."

Az OMV a múlt héten bejelentette, hogy 8,6 százalékkal 18,6 százalékra növelte részesedését a Mol-ban, és „baráti tárgyalásokat javasolt az együttműködésről.” A Mol visszautasította az ajánlatot és sajátrészvény-vásárlásba kezdett, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pedig kijelentette, hogy a kormány ellenséges felvásárlási kísérletnek tekinti az akciót, és minden lehetséges eszközzel meg fogja akadályozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Mol: az OMV-támadás megkontrázása

A Mol június 29-én 449908 darab saját kibocsátású részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 27658 forintos átlagárfolyamon – közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn. A tranzakciót követően a társaság 9379116 darab "A" sorozatú valamint 578 db "C" sorozatú Mol részvényt birtokol.

MTI Gazdaság

BÉT: ismét a Mol húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 55,03 pontos emelkedéssel, 28 984,76 ponton zárt hétfőn. Az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 0,19 százalékos emelkedés.

MTI Gazdaság

Felvásárlásokra alapít vegyes vállalatot a Lukoil és a Gazprom

Külföldi és oroszországi felvásárlásokra tervez vegyes vállalatot alapítani az orosz energiaágazat két legnagyobbja: a vezető orosz olajcég, a Lukoil és a Gazprom gázmonopólium, olajipari egysége, a Gazpromneft révén. A Lukoil vezérigazgatója a Vesti 24 tv-adónak úgy nyilatkozott, hogy a vegyes vállalati szerződést rövidesen aláírják.

MTI Gazdaság

A Lukoil megveszi a Conoco kútjait Európában

Eldőlt, hogy az orosz LUKoil olajtársaság megvásárolja az amerikai Conoco olajtársaság benzinkútjait egész Európában, azaz utóbbi magyarországi Jet benzinkútjai is az orosz vállalat kezébe kerülnek és viselik a nevét majd.

hvg.hu Gazdaság

400 millió dolláros Lukoil üzlet: térnyerés hazánkban is

A legnagyobb orosz olajipari vállalat a Lukoil több mint 400 millió dollárt fizet az amerikai ConocoPhillips tulajdonában lévő JET-kutakért – jelentette be Moszkvában Vagit Alekperov Lukoil-vezérigazgató. Az ügylet Magyarországon harminc töltőállomást érint, s így az orosz cég megkétszerezi magyarországi jelenlétét.