szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Shell Hungary Zrt. földgáz-kereskedelmi üzletágat alapított a magyar piacon. Magyarország Európában a tizenhetedik országként kapcsolódhat a Shell földgáz-kereskedelmi láncához – közölte Varga István, a társaság vezérigazgatója.

Ferrari a montreali versenypályán. A Shell versenyezni akar
© Shell
Varga István kifejtette, hogy elsősorban az ipari szegmensben jelennek meg, de adnak el gázt szolgáltatóknak és villamosenergia-termelőknek is. A lakosság számára közvetlenül nem értékesítenek. A cég Magyarországon a már meglévő – Mol tulajdonú – vezetékeket használja, mivel ezekhez szabad a hozzáférés. A magyar piacon értékesítendő gázt főként Oroszországból vásárolja a cég.

A Shell a megszerzendő piaci részesedést nem határozta meg. A vezérigazgató szerint egyelőre az üzletág elindításával és megalapozásával vannak elfoglalva. Varga István bízik a versenyben, s azt reméli, egyenlő feltételek mellett a Shell is sikeres lehet a piacon.

Varga István elmondta, hogy az igénybe vett infrastruktúra és a vásárolt energiahordozó költségének aránya egy a kilenchez. A vállalatnak január közepe óta van gázkereskedelmi engedélye, amit mintegy két és fél hónap alatt szerzett meg.

A piaci szabályozás kapcsán elhangzott: a versenypiac nem minden részlete van kellően szabályozva, ezért a Shell arra törekszik, hogy teljesen semleges legyen a szabadpiac minden szereplő számra. Erről folyamatosan konzultál az illetékes szervezetekkel.

A Shell a szabályozástól egyebek mellett azt reméli, hogy a szabad piacra kilépő fogyasztó, illetve vásárló minél hamarabb köthessen szerződést egy új szállítóval. A jelenlegi szabályok szerint a felmondást követően 3 hónapig még a régi szállítótól kell vásárolnia.

A magyar piacon éves szinten mintegy 14 milliárd köbméter gáz használnak fel, ami 2,5 százaléka az európai felhasználásnak, ahol az utóbbi időben csökken a fogyasztás. Magyarországon a gáz mintegy 60 százalékát a nagy vevők, ipari üzemek, szolgáltatók használják fel, míg a fennmaradó részt a lakosság.

A vezérigazgató utalt arra, hogy a Shell nem zárja ki annak a lehetőségét sem, hogy más magyarországi projektekben, például vezetéképítésben is részt vegyen.

A Shell a magyar piacon 185 töltőállomást üzemeltet, s ezzel a második a sorrendben. A cég eddig 200 millió dollárt fektetett be Magyarországon, s mintegy négyezer munkahelyet teremetett.

A Shell tavalyi magyarországi forgalma meghaladta a 200 milliárd forintot. A vezérigazgató közölte: tavaly és az idén az eddig eltelt hónapokban is nőtt az üzemanyag piac, amiben a gázolaj iránti növekvő kereslet jelentős szerepet játszott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A fogyasztókkal fizettetik meg a földgáztárolást

A biztonsági földgáztároló beruházás miatt 2007. január 1-jétől tárolás címén köbméterenként 17 fillért tartalmaz majd a földgáz fogyasztói ára, de a kedvezményt élvezők a támogatás arányában ebből is kevesebbet fizetnek - mondta Sípos Zoltán a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSzKSz) Biztonsági Földgáztároló Zrt. keddi közgyűlését követően.

hvg.hu Autó

Magyarországon a földgázból készült kénmentes gázolaj

A mától kapható új Shell V-Power Diesel a magyar piacon egyedülálló szintetikus GTL (gas-to-liquid) komponenst tartalmaz, mely még több erőt biztosít hosszú távon. Ezzel az üzemanyaggal nyerték meg a Le Mans-i viadalt az Audi R10 pilótái idén júniusban.

hvg.hu Vállalkozás

Munkaerőtámogatást nyújt kis cégeknek a Shell

Azok a kis cégek, amelyek leginkább anyagi források híján nem tudják időben teljesíteni a szerződéseiket, Angliában a Shell Step program keretében lehetőséget kapnak arra, hogy két hónapig plusz munkaerőt vegyenek igénybe, amelynek költségeit az olajipari cég fedezi.

MTI Gazdaság

Épülhet a stratégiai földgáztározó

A Mol szerdán részvényvásárlással 62 százalékos tulajdont szerzett az MSZKSZ Biztonsági Földgáztároló Zrt.-ben, amely mintegy 150 milliárd forint költséggel építi ki az 1,2 milliárd köbméter kapacitású stratégiai földgáztárolót – jelentette be a Mol a tőzsde honlapján.

MTI Gazdaság

Új gázvezeték építését javasolja a Földgázszállító

A Földgázszállító Zrt. a vevők várható igényei alapján meghatározta hogyan alakul a földgázigény Magyarországon: kiderült a mostani csúcsidejű 96 millió köbméterről 2012-re 120 millió köbméterre nő az igény, s ezért új gázvezeték építését javasolja Ukrajna felől a társaság.

MTI Gazdaság

A Shell lemond a Szahalin projekt feléről a Gazprom javára

A Royal Dutch Shell olajtársaság titkos emlékeztetőt írt alá az orosz kormánnyal a Szahalin-projekt költségeinek kordában tartásáról. Ez a megállapodás része annak a szerződésnek, amelynek értelmében a Shell és partnerei lemondanak 7,45 milliárd dollárért a Szahalin-2 projekt tulajdonának feléről a Gazprom javára.