szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az élelmiszerárakra jelentős és tartós emelkedés vár a növekvő kínai és indiai kereslet miatt, és azért is, mert egyre több termőterületen termesztenek bioüzemanyag előállítására szánt növényeket, mondta a világ legnagyobb élelmiszeripari vállalata, a svájci Nestlé elnöke, Peter Brabeck a Financial Timesnak.

A kukorica 60 százalékkal, a búza 50 százalékkal drágult az utóbbi tizenkét hónapban a világpiacon, és a cukor, a tej és a kakaó ára is emelkedett, emlékeztetett a brit gazdasági lap pénteken. Nemzetközi piacfigyelő szervezetek a héten 20-50 százalék közötti drágulást jósoltak az élelmiszereknek a következő tíz évre.

Egyes elemzők azonban úgy vélik, hogy a bioüzemanyag-termelés hatását sokan eltúlozzák. „Középtávon el fog múlni a bioüzemanyag-hatás, mert a termelők kevesebb alapanyagot igénylő technológiákat dolgoznak ki, illetve a növények nem ehető részeit használják fel” – idézte az újság a londoni Capital Economics intézet vezető nemzetközi közgazdászát, Julian Jessopot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Az élelmiszerek termelői ára 11,1 százalékkal nőtt egy év alatt

Az agrártermékek termelőiár-szintje január-márciusban 11,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 20,1 százalékkal, az élő állatoké és állati termékeké 1,7 százalékkal emelkedett.

MTI Itthon

EU-s jogszabály-szigorításhoz vezethet a magyar élelmiszerbotrány

A közösségi élelmiszerjogi szabályok szigorítását fontolgatja az Európai Bizottság a magyarországi átcímkézési botrányok nyomán - közölte Markosz Kiprianu egészségügyi biztos Herczog Edit és Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselők írásbeli kérdésére válaszolva.

MTI Világ

Kínában elszabadultak az élelmiszerárak, 25 százalékkal drágult a hús

Kínában elszabadultak az élelmiszerárak: a múlt hónapban a máskülönben a 3 százalékot alig meghaladó idei drágulási ütemmel szemben éves szinten 8,3 százalékkal drágultak májusban a tavaly májusihoz képest. Az élelmiszerek drágulásának fő oka a hús árának gyors emelkedése: májusban például a disznóhús ára átlagosan 26,5 százalékkal ment fel.

MTI Plázs

Eltűnnek a polcokról a blöffölő élelmiszerek

A joghurt, amely "erősíti az immunrendszert", és a margarin, amely "szívbarát", júliustól csak tudományos vizsgálatok alapján nevezhető egészségbarátnak. Az Európai Unió új szabályozása értelmében az élelmiszergyártóknak mellékelniük kell a kutatási eredményeket arról, hogy termékük valóban egészségbarát-e.