szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A költségvetési hiány csökkentése a vártnál gyorsabban halad, ami viszont a gazdasági növekedés vártnál nagyobb mértékű lassulásával jár együtt. A magyar pénzügyi szektort fenyegető kockázatok mérséklődnek, bár a magyar gazdaság változatlanul viszonylag sérülékenynek számít - állapítja meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a pénzügyi szektorok első félévi működését és kockázatait elemző jelentésében.

A hazai gazdasági konjunktúra a felügyelet szerint az elkövetkező egyéves időszakban várhatóan a jelenlegihez hasonlóan gyenge marad, és csak az azt követő időszakban valószínű lassú javulás. Ezért rövid távon várhatóan növekszenek a hitelkockázatok, amit súlyosbíthat a forint felértékelődésének esetleges korrekciója, illetve a nyugat-európai konjunktúra további lanyhulása is. Ezért különösen fontos az óvatos hitelbírálati és kockázatkezelési gyakorlat, a megfelelő tőkésítési szint és a teljes körű lakossági hitelnyilvántartás megteremtése - hívja fel a figyelmet a PSZÁF.

A pénzügyi közvetítés expanziója az elemzés szerint 2007 első felében lassult, de a növekedés üteme éves összevetésben még mindig kétszeresen meghaladja a GDP nominális növekedésének sebességét. A közvetítés szerkezete is változott: a hitelkihelyezések növekedése lassult, az alapszerűen kezelt pénzügyi eszközök állománya ugyanakkor gyorsan bővült.

Átértékelt devizahitelek

A hitelexpanzió lassulása a felügyelet szerint teljes egészében a forint - egyszeri jelenségnek tekinthető - jelentős felértékelődésének következménye, ami jelentősen átértékelte a devizahiteleket. A hitelkereslet növekedése a költségvetési kiigazításokkal összefüggő jövedelem- és keresletkorlátozó intézkedések ellenére sem mérséklődött.

A romló gazdasági konjunktúra, a csökkenő lakossági reáljövedelem és az emelkedő vállalati csődráta egyelőre nem járt a hitelminőség gyorsuló ütemű romlásával. Ez annak köszönhető - amint a változatlanul erős hitelkereslet is -, hogy a devizahitelek leértékelődése az elmúlt egyéves időszakban jelentősen javította az adósok vagyoni helyzetét.

Az alapszerűen kezelt befektetések arányának növekedése a felügyeleti elemzés szerint a befektetők kockázati étvágyának növekedésével, illetve az alapszerű megtakarítási formák megbízhatóságának növekedésével függ össze. E folyamatot jelentősen gyorsította a kamat- és árfolyamadó bevezetése.

Erősödik a szolgáltatók közti verseny

A felügyelet megítélése szerint erősödik a szolgáltatók közötti verseny. A hitel-, a biztosítói és az alapkezelői piacon jelentős számú új szolgáltató kezdte meg működését, a szövetkezeti hitelintézeti, illetve az önkéntes pénztári területen viszont jelentős ütemű intézményi koncentráció folyik.

Növekszik a szolgáltatók, a termékek valamint az értékesítési csatornák és egységek kínálata is. A korábbinál összetettebb termékek jelennek meg, amelyek gyakorta egyesítik a hitel-, a biztosítási, a befektetési és a derivatív termékek különböző sajátosságait. Az új termékek részint bonyolultságuk, részint konkrét feltételeik miatt gyakorta kockázatosabbak, mint a régiek.

A hazai pénzügyi szektor pénzügyi helyzete a jelentés szerint az ismertetett nehézségek ellenére változatlanul stabil. A tőkejövedelmezőség átlagos szintje 20 százalék fölötti, a tőkeellátottság pedig a szektor átlagában jelentősen meghaladja a jogszabályi minimumot. A jövedelmezőség azonban 2007-ben érzékelhetően csökken, mert az üzletért és a forrásokért folytatott verseny miatt szűkül a kamatmarzs, és a működési költségekre jelentős nyomás nehezedik.

A pénzügyi szektor működését meghatározó külső környezeti kockázatokat elemezve a felügyelet megállapítja: a fejlett gazdaságok konjunktúra-ciklusának fordulója az elmúlt fél év során kilátásból ténnyé lépett elő. Észak-Amerikát követően lassul a nyugat-európai gazdaság is, amelynek a magyar gazdaságra gyakorolt hatása alapvető jelentőségű.

Instabil globális pénzügypiacok

A konjunkturális trendforduló kísérőjelensége a globális pénzügyi piacok instabilitása: 2007-ben már két jelentős részvénypiaci korrekció következett be, amelyek a kötvény- és valutapiacon is kilengésekhez vezettek. A korrekciók során a korábbi esetekhez hasonlóan jól megfigyelhető volt a globális kockázati étvágy csökkenése, illetve ennek következtében a fejlődő piacokról való erőteljes tőkekivonás.

Az észak-amerikai ingatlanpiac esésének, illetve az ebből fakadó jelzálogpiaci veszteségeknek a közvetlen fertőző hatása a magyar pénzügyi piacokra elhanyagolható. A közvetett negatív gazdasági és pénzügyi hatás azonban potenciálisan komoly mértéket érhet el, amennyiben a piaci instabilitás fokozódik, a hitelkockázati felárak emelkednek, illetve az üzleti bizalom világszerte csökken - áll a jelentésben.

Figyelembe véve a tovább erősödő szolgáltatói versenyt, a növekvő termékkockázatokat és a hitelpiaci intézmények növekvő likviditási kockázatát is, a felügyelet szerint a jövedelmezőség további érdemi csökkenésére kell felkészülni a pénzügyi szektorban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

GKI: az infláció túl van a csúcsponton

A harmadik negyedévben folytatódott a nagyon lassú gazdasági növekedés. Az exportorientált ipar júliusban gyorsan bővítette termelését, de folytatódott a belföldi keresletre termelő építőipar és kereskedelem visszaesése is. A kőolaj és a mezőgazdasági termékek növekvő világpiaci ára nehezíti az infláció csökkenését – állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése.