szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magasan elsőrendű befektetői kategóriába sorolta át a kínai szuverén adóskockázatot kedden a Fitch Ratings, a világrekord kínai folyómérleg-többletre és az ebből eredő, igen erős külső fizetési pozícióra hivatkozva.

A legnagyobb európai hitelminősítő keddi londoni bejelentése szerint Kína devizában és hazai valutában kiadott hosszú futamú szuverén adósságának osztályzata "A plusz"-ra, illetve "AA mínusz"-ra emelkedik az eddigi "A/A plusz"-ról.

Az új kínai devizaadósi osztályzat három fokozattal jobb Magyarországénál, amely a Fitch listáján jelenleg közepes befektetői "BBB plusz". A Fitch Ratings éppen előző nap javította vissza stabilra a leminősítést valószínűsítő negatívról a magyar adóskockázati besorolás kilátását, a költségvetési konszolidációs program sikere iránti növekvő bizalomra hivatkozva.

A Fitch a kínai felminősítéshez fűzött keddi elemzésében azt írta: a ház várakozása szerint Kína folyómérleg-többlete az idén 363 milliárd dollár lesz; ez a legmagasabb folyó többlet, amelyet bármely ország valaha is elért. Az évi 80 milliárd dollárnyi működőtőke-beáramlást és az 1500 milliárd dolláros hivatalos devizakészletet is figyelembe véve ez azt jelenti, hogy Kína küladósság-törlesztési kapacitása "rendkívül erős", áll a hitelminősítő elemzésében.

A Fitch tavaly szeptemberben javította további felminősítést valószínűsítő pozitívra Kína már akkor is elsőrendű adóskockázati besorolásának kilátását. A hitelminősítő akkori - még jövő időben fogalmazó - indoklása szerint Kína lesz a világon az első, ezer milliárd dollár feletti állami devizatartalékkal bíró szuverén adós.

A kilátásjavításhoz fűzött tavalyi Fitch-elemzés szerint kevés az olyan szuverén adós bármely besorolási kategóriában, amelynek külső adósi profilja Kínáéhoz lenne mérhető.

A Financial Times egy korábbi átfogó világgazdasági elemzésében éppen az ázsiai gazdaságok rendkívüli mértékben növekvő devizatartalékait nevezte az erőteljes világgazdasági növekedés mögött lévő példátlan globális egyensúlytalanságok leglátványosabb mérőszámának. A londoni üzleti napilap kimutatása szerint a - jelenleg 1500 milliárd dolláros - kínai devizatartalék 2002 elején még 213 milliárd dollár volt; a képlet másik oldalán ugyanakkor az Egyesült Államokban eddig nem látott folyómérleg-hiányok keletkeznek.

A Fitch Ratings a keddi kínai felminősítéshez fűzött elemzésében azt írta: becslése szerint a kínai gazdaság növekedési üteme az idén 11,4 százalék lesz, de jövőre 10,4 százalékra lassul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Több mint 700 kínai cégtől vették vissza az exportengedélyt

Kínai sajtójelentés szerint már több mint 700 kínai gyártócégtől vonták vissza a hatóságok az exportengedélyt, a több árucsoportban észlelt, egészségre ártalmas anyagtartalom miatt kitört nemzetközi botrányok miatt. Mint emlékezetes, elsősorban a kínai játékokból kellett sok milliót visszavonni a piacokról, mert mérgező anyagokat fedeztek fel rajtuk.

hvg.hu Gazdaság

Kína a világ legnagyobb exportőre

Kína augusztusban több árut és szolgáltatást adott el, mint Németország, ezzel immár a világ legnagyobb exportőre. Az Egyesült Államokban és Európában egyre erőteljesebben követelik a jüan felértékelését, ám ez gátat szabhatna a szédületes kínai export-expanziónak.

MTI Gazdaság

Újabb rekordot döntött a kínai külkereskedelem

Elsősorban az Európába irányuló export jelentős növekedése miatt ismét rekordot döntött Kína külkereskedelmi mérlegének a többlete szeptemberben, s már az első kilenc hónapban meghaladta a tavalyi egész évi többletet. Első ízben fordult elő, hogy az aktívum nagyobb volt az Európai Unióval, mint az Egyesült Államokkal szemben.