szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol Nyrt. az elemzői várakozásokat némileg meghaladó, 59,5 milliárd forint speciális tételek nélküli nettó eredményt ért el a harmadik negyedévben és 131,5 milliárd forintot az első háromnegyedévben. A negyedéves eredmény 35 százalékkal, az első kilenc havi 33 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól.

A Mol szerdán közzétett, IFRS (Nemzetközi Pénzügyi Elszámolási Standardok) szerinti, nem auditált, konszolidált gyorsjelentése alapján a csoport üzleti eredménye speciális tételek nélkül 75,5 milliárd forint volt a harmadik negyedévben: 20 százalékkal kevesebb, mint egy éve. Az első háromnegyedévben az üzleti eredmény 222,1 milliárd forint volt, 17 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.

A Mol árbevétele a harmadik negyedévben 685 milliárd forint, a háromnegyedévben 1.807 milliárd forint volt, 10, illetve 20 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.

A gyorsjelentésben közlik: az olajiparban az árrést dollárban határozzák meg, míg a feldolgozási költségek helyi devizában merülnek fel. Így a forintban számolt működési eredmény harmadik negyedévi romlásának nagy része a dollár forinthoz viszonyított 15 százalékos gyengüléséből ered.

A gyorsjelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki elmondta: "A gyenge dollár jellemezte gazdasági környezet kihívása ellenére a harmadik negyedéves eredmények ismét bizonyították üzleteink hatékonyságát és stratégiánk helyes irányát".

A kutatás-termelés üzleti eredménye az első háromnegyedévben 59,2 milliárd forint volt, ez 46,4 milliárd forinttal, 44 százalékkal alacsonyabb a bázisidőszakinál. A forinttal szemben 12 százalékkal gyengülő dollár mintegy 30 milliárd forinttal rontotta az eredményt a bázishoz képest. Főleg a Szőreg-1 mező termelésének leállításából eredő 12 százalékos szénhidrogén termelés csökkenés befolyásolta az üzleti eredményt.

A feldolgozás és kereskedelem szegmens eredménye a dollár gyengülése miatt forintban elérte a 130,3 milliárdot az első kilenc hónapban, ami 21,7 milliárd forinttal, 14 százalékkal kevesebb a bázisénál. A készlethatás mindkét időszakban pozitívan befolyásolta az eredmény alakulását, 2007-ben 18,1 milliárd forinttal, míg tavaly az első háromnegyedévben 21,2 milliárd forinttal.

A petrolkémiai szegmens eredménye az I-III. negyedévben 36,7 milliárd forint volt, már meghaladta az eddigi legmagasabb éves eredményt. A 182 százalékos növekedés hátterében az áll, hogy az új termelőkapacitások kihasználása következtében nőtt a termelt és értékesített mennyiség. A kedvező piaci tendenciák folytatódása mellett a devizaárfolyamok változása szintén kedvezően hatott az üzleti eredményre.

A földgáz üzletág, azaz a Mol Földgázszállító Zrt. üzleti eredménye az első háromnegyedévben 23,2 milliárd forint volt, a bázishoz képest nem változott, mivel az alacsonyabb költségek ellensúlyozták az árbevétel csökkenését.

A központ és egyéb szegmens 2,9 milliárd forintos nyeresége tartalmazza a 42,25 százaléknyi TVK részvény akvizícióján elkönyvelt 14,4 milliárd forint egyszeri eredményt, mivel a 2007 első negyedévben megvásárolt kisebbségi részesedés könyvszerinti értéke meghaladja az akvizíciós költséget. Az eredmény magában foglalja az E.On-nal kötött megállapodás alapján a gázüzlet eladásért a 2007 harmadik negyedévben kapott 17,4 milliárd forintos ármódosító tételt is.

A pénzügyi műveletek vesztesége 2007 első háromnegyed évében 28,3 milliárd forint volt, ami 11,6 milliárd forint kapott kamatot, 10,1 milliárd forint fizetett kamatot és az átváltható értékpapírok - Magnolia Finance Ltd. - átváltási opciójának átértékelésén keletkezett, nem realizált 29,6 milliárd forintos pénzügyi ráfordítást tartalmazza, a nagymértékű részvényár-emelkedés következtében.

Az adófizetési kötelezettség több mint megháromszorozódott, a 2006. évi január-szeptemberi 21,6 milliárd forintról 66,1 milliárd forintra növekedett: egyrészt a Mol Nyrt. 2006. évi társasági adókedvezménye miatt, másrészt a külső felek tulajdonában lévő Mol részvényekhez kapcsolódó opciók eltérő nemzetközi számviteli és adózási kezelése miatt.

A beruházások és befektetések értéke a tavalyi első háromnegyedévi 77,7 milliárd forintról az idén az első háromnegyedévben 137,8 milliárd forintra a TVK részvények megvásárlása, továbbá a boszniai, valamint az oroszországi akvizíciós kifizetések következtében: e két utóbbi 14,4 milliárd forint volt.

A nettó hitelállomány 2007 szeptember végén 274,0 milliárd forint volt, az eladósodottág 25,2 százalékot tett ki. A növekedés mögött a tőkeszerkezet optimalizáció keretében végrehajtott tranzakciók hatása áll.

A Mol Magyarországon az első háromnegyedévben 4 százalékkal több benzint és 6 százalékkal több gázolajat adott el. Szlovákiában a benzin értékesítés 9 százalékkal, a dízel 7 százalékkal nőtt, köszönhetően a kereslet bővülésének. A Mol egyéb piacokon is növekedni tudott, különösen kiemelkedett az ausztriai 18 százalékos növekedés és a feltörekvő szerb piacon megduplázott üzemanyag értékesítés.

A Mol csoport szeptember végén 781 töltőállomást üzemeltetett: a teljes kiskereskedelmi értékesítés volumene 0,9 százalékkal nőtt az I-III. negyedévben a bázishoz képest, mivel Szerbiában tovább nőtt a hálózat, ami ellensúlyozta a romániai 13 százalékos töltőállomásszám-csökkentést.

A Mol jegyzett tőkéje 65,9 milliárd forint volt szeptember végén, 21 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. A saját tőke 35 százalékkal, 815,3 milliárd forintra csökkent.

A Mol papírjaival a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában kereskednek, keddi záró ára 25.795 forint volt. Az elmúlt 12 hónapban a papír legmagasabb ára 31.015 forint, a legalacsonyabb pedig 19 00 forint volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az Európai Bizottság vizsgálatot indít a "lex Mol" miatt

Az Európai Bizottság közölte, hogy vizsgálatnak veti alá a közellátás biztonságának szempontjából különösen fontos vállalatokról szóló magyar szabályozások közelmúltbeli módosítását, a "lex Molt", mert aggódik, hogy az esetleg méltánytalan korlátozásokat tartalmaz a tőke szabad mozgásával kapcsolatban.

MTI Gazdaság

Tárgyalni akar a Mol a jelentősebb befektetőivel

A Mol Nyrt. az OMV nyilvánosságra került félrevezető állításai miatt tárgyalásokat kezdeményez jelentősebb befektetőivel azért, hogy a magyar társaság álláspontját is megismerjék az ügyben azok, akiben bármilyen aggály merült fel a magyar cég magatartását illetően - mondta Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója hétfőn.