szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaly november végéig több mint 130,7 milliárd forint illetékbevétel keletkezett, ebből mintegy 15,6 milliárd forint novemberben – derül ki az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) honlapján közzétett adatsorokból. A Pénzügyminisztérium nyilvántartása szerint 2006-ban november végéig a költségvetés illetékbevétele 96,4 milliárd forint volt, novemberben 10,1 milliárd.

Az idén a befizetések közel 64 százaléka (83,5 milliárd forint) a háztartások, mintegy 36 százaléka (47,2 milliárd forint) a vállalkozások befizetéseiből származott. A pénzforgalmi bevétel – ami figyelembe veszi a túlfizetéseket, visszatérítéseket, függő és átfutó tételeket is – 85,5 milliárd forint volt a tavalyi első tizenegy hónapban. A legnagyobb illetékbevétel az ingatlan-átruházások (94,7 milliárd forint) és a gépjármű-átruházások (18,7 milliárd forint) kapcsán keletkezett.

A háztartások ezen a két címen mintegy 52,7 milliárd, illetve 15,7 milliárd forint illetéket róttak le, de az öröklési illeték is sok pénzt, közel 10,4 milliárd forintot vett ki a lakosság tárcájából. Ajándékozási illetékre közel 2,3 milliárd, bírósági eljárási illetékekre több mint 1,7 milliárd, államigazgatási eljárási illetékekre mintegy 684 millió forintot költöttek a háztartások. 

A vállalkozások befizetései között a legnagyobb tétel szintén az ingatlan-átruházási illeték (közel 42 milliárd forint) volt. Gépjármű-átruházási illeték címén közel 3 milliárd, bírósági eljárási illeték gyanánt mintegy 1,2 milliárd, államigazgatási eljárási illeték címén 809 millió forintot fizettek ki, míg öröklési illetékre 158 millió forintot költöttek a vállalkozások.

A november végéig képződött illetékbevételből közel 74,3 milliárd forintra a központi költségvetés, mintegy 56,2 milliárd forintra az önkormányzatok jogosultak.

Budapesten az első tizenegy hónapban 44,2 milliárd forint illetékbevétel keletkezett, az összes bevétel mintegy harmada. A megyék közül a legtöbb illetéket Pest megyében (13,5 milliárd forint) és Veszprém megyében (4,1 milliárd forint) rótták le a háztartások és vállalkozások. Három milliárd forint feletti illetékbevétellel dicsekedhet Bács-Kiskun megye (3,39 milliárd forint), Borsod-Abaúj-Zemplén megye (3,13 milliárd forint) és Somogy megye (3,1 milliárd) valamint Debrecen (3,19 milliárd forint).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Örökösödési illeték: mikor nem kell fizetni?

Mi lesz az evás bt-vel végelszámolás után? Mennyi adót kell fizetni életbiztosítás eseti díja után? Önkormányzati lakás értékesítése után mennyi adót kell fizetni? Adóköteles-e a lakóingatlanra kötött életjáradéki szerződés? Elhunyt hozzátartozó folyószámlájáról utalt pénz után kell-e örökösödési illetéket és adót fizetni?

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Mikor érdemes vitázni az illetékhivatallal?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik az eltűnt örökösökről, valamint az illetékhivatal hibás eljárásáról.

Kovács Andrea (hvg.hu) Gazdaság

Miért kerültek az APEH-hez az illetékhivatalok?

Januártól megszűntek az illetékhivatalok, feladataikat az APEH vette át. Az összevonást költséghatékonysággal és az eljárások gyorsabb lefolytatásának lehetőségével indokolták. Néhány változással számolniuk kell az ügyfeleknek, mindenesetre a már megszokott helyeken és telefonszámokon intézhetik továbbra is illetékügyeiket. Az önkormányzatok ugyanakkor bevételkiesésről számoltak be.

MTI Ingatlanmenedzser

Nagy teher a kettős illeték

A kis- és középvállalati szektorban az ingatlanlízing térhódítását gátolja a kétszeres illetékfizetési kötelezettség - egyebek mellett ezt tartalmazza a Hypo Alpe-Adria Leasing MTI-hez eljutatott elemzése.