szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos részvényindexe, a BUX az elmúlt héten 322 pontot, 1,28 százalékot csökkent, és 24 933 ponton zárt pénteken.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az év első hetéhez hasonlóan a múlt héten is folytatódott az árfolyamok csökkenése. A vezető papírok többsége gyengült, kivételt jelentettek a gyógyszeripari részvények, amelyek erősödéssel zárták a hetet. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 49 ponttal, 1,55 százalékkal 3098 pontra csökkent.

A részvénypiaci forgalom a múlt héten 142,7 milliárd forintot ért el, míg az előző, mindössze három munkanapból álló héten 56,4 milliárd forint értékben születtek üzletek. A legnagyobb forgalmuk az OTP-részvényeknek volt, amelyek a teljes részvénypiaci adásvétel közel 66 százalékát adták. A Mol 17 százalékkal, a Richter 7 százalékkal, a Magyar Telekom pedig 4,5 százalékkal részesedett az összforgalomból.

Az OTP egy hét alatt 0,48 százalékkal gyengült, 8250 forinton zárt pénteken, a bank részvényeire 93,6 milliárd forint értékben születtek üzletek. A Mol árfolyama 4,32 százalékkal 22 395 forintra esett, heti forgalma 24,6 milliárd forint volt. A Magyar Telekom árfolyama 0,55 százalékkal 905 forintra csökkent, a távközlési papírra 6,5 milliárd forint értékben születtek üzletek. 

Jól teljesítettek a gyógyszergyártók: a Richter árfolyama 1,73 százalékkal 41 100 forintra nőtt, részvényei 10,4 milliárd forint értékben forogtak. Az Egis 7,18 százalékkal 20 150 forintra drágult, 2,8 milliárd forintos heti forgalomban. A múlt héten a Fővárosi Önkormányzat meghívásos pályázaton értékesítette a tulajdonában volt 10,54 százalékos Elmű-részvénypakettet. A csomagot - a várakozásokkal ellentétben - a Magyar Villamos Művek szerezte meg részvényenként 30 ezer forintos ajánlatával. A minimális eladási árat a főváros 25 ezer forintban határozta meg, így a részvénycsomag 20 százalékkal a limitár fölött, összesen 19,2 milliárd forintért került az új tulajdonoshoz.

A piac előzőleg arra számított, hogy a 10,54 százalékos üzletrész a német RWE-hez kerül. Ebben az esetben az Elmű-ben főtulajdonos RWE-EmBW páros együttesen 90 százalék fölé került volna az Elműben, ami jogszabályi lehetőséget ad a kisrészvényesek kiszorítására és a tőzsde elhagyására. E lehetőség alapján a piacon megindultak a spekulációk nemcsak az Elmű, hanem a szintén RWE-EnBW tulajdonban lévő Émász kivezetéséről is, ami főként az Émász esetében jelentős árfolyamemelkedést okozott. Az Elmű-tender eredményének kihirdetése után azonban lehűltek a kedélyek, az Elmű-részvények árfolyama pénteken 5,5 százalékkal 29 005 forintra, az Émász papíroké 4,5 százalékkal 24 365 forintra esett vissza.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Malév a Budapest Értéktőzsdére készül

A Malév részvényeit bevezetik a Budapesti Értéktőzsdére, ha a magyar légitársaság nyereséges lesz - mondta Költő Magdolna, a Malévet birtokló AirBridge Részvénytársaság egyik tulajdonosa, a Malév Felügyelő Bizottságának elnöke pénteken Budapesten újságíróknak.

MTI Gazdaság

Óvatos emelkedést remél a pesti tőzsde

A részvényárfolyamok stabilizálódása, óvatos emelkedése várható a hét utolsó kereskedési napján a BÉT-en, a BUX-ra leginkább a Magyar Telekom papírjainak árfolyammozgása hathat, az OTP tovább eshet, a Mol azonban erősödhet a kereskedők szerint.

Gazdaság

„Visszapörgős” évkezdetre számítanak a tőzsdék

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai részvénypiacok szerdán lefelé indulnak, az év borús hangulatban kezdődik a „nem elsőrendű válság” miatt folytatódó bizonytalanságban és az emelkedő energiaárak következtében.

MTI Gazdaság

Jobb napra számítanak a tőzsdék

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai részvénypiacok pénteken némi javulással kezdenek a csütörtöki visszaesés után, de a befektetők továbbra is bizonytalanok a hosszabb távú irányzat felől.