szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazprommal csak terjeszkedés révén lehet szembeszállni, mondta a Molra pályázó osztrák OMV olaj- és gázipari csoport vezérigazgatója a hétfői The Timesnak.

Wolfgang Ruttenstorfer a vezető brit napilapnak adott interjúban kijelentette: jóllehet a Gazprom hagyományos gázellátója Közép- és Délkelet-Európának, de most már közvetlenül is kezd megjelenni ezen a piacon.

A lap azt írja, hogy az orosz gázipari társaság "januárban megvette a szerb NIS olajcéget" - valójában egy átfogó orosz-szerb olaj- és gázipari stratégiai együttműködési egyezmény jött létre, amelynek keretében a Gazprom kőolajrészlege, a Gazprom Neft 400 millió euró közvetlen készpénzes befektetés és 500 millió eurós fejlesztési ígéret fejében megszerzi a NIS 51 százalékát. Ruttenstorfer a helyzetet úgy jellemezte, hogy a Gazprom "vonul nyugatra, mi pedig vonulunk délkeletre".

A The Times kommentárja szerint ezek a geopolitikai játszmák túlmutatnak egy közepes méretű multinacionális olajcég politikai és kereskedelmi hatókörén, de az OMV "nagyon igyekszik egy olyan osztrák-magyar birodalom létrehozásán, amely tartani tudja a frontot Közép-Európa határán".

A Molra tett tavaly júniusi, 13,8 milliárd eurós ellenséges ajánlatra "Budapesten düh, majd pánik volt a reakció... a Mol nemcsak 40 százaléknyi saját részvényt kevert át baráti kezekbe, de a magyar parlamentet is rávette egy átvételellenes törvény elfogadására", áll a brit napilap hétfői cikkében.

Az írás szerint az OMV-t "fel kell hizlalni" ahhoz, hogy legyen ereje szembeszállni a Gazprommal; ez indokolja a Mol megcélzását. Ruttenstorfer szerint "a Gazprommal foglalkozni kell, és nem kis cégről van szó ... amit tenni tudunk, az a növekedés, a terjeszkedés és az értéknövelés". Az OMV vezetője szerint ennek alternatívája az, hogy "lépésről lépésre, darabról darabra felszámolnak bennünket".

Az osztrák cég vezérigazgatója kijelentette, hogy az OMV célja egy erős közép-európai olajcég létrehozása, és ez indokolja, hogy megpróbál egyesülni a Mollal. Ruttenstorfer a Nabucco-program "gyengeségének" nevezte, hogy a részvényeseknek valahonnan gázt is kell vásárolniuk a 3300 kilométeres majdani vezetékbe. Azerbajdzsán nyilvánvaló kezdeti szállító lehet, de nem tudja feltölteni a teljes vezetéket.

Az OMV vezetője "gúnyos nevetéssel" Irakot nevezte meg a lehetséges alternatív szállítók között, amely azonban szerinte csak "holnapután" jöhet számításba. Hozzátette: Irakot csak azért említi, mert "az amerikaiak is állandóan Irakra utalgatnak".

Oroszország "már holnap tudna szállítani", mondta Ruttenstorfer. Hozzátette: Irán is mindig felmerül; ennek az országnak van a második legnagyobb földgázkincse a világon, de Irán is csak "holnapután" jöhet szóba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az OMV javaslatokat tesz a Mol igazgatótanácsa ellenében

Az osztrák OMV olajipari vállalat, amely a Mol legnagyobb részvényese, javaslatokat tesz a magyar cég részvényesi "érdekei kiterjedtebb érvényesítésére", szemben a Mol igazgatótanácsának befolyásával. Az osztrák társaság ezt éves jelentésében fejtette ki. Az OMV javaslatait a Mol április 24-én tartandó éves közgyűlése elé terjeszti.

hvg.hu Gazdaság

Az európai olajkereskedők tiltakoznak a MOL-OMV fúzió ötlete ellen

A német Manager Magazin online kiadása a Dow Jones-ra hivatkozva azt közli, hogy az európai olajkereskedők független iparági szervezetének fenntartásai vannak az osztrák OMV konszern és a magyar MOL esetleges egyesülésével kapcsolatban. Az Union Pétrolière Européenne Indépendante (UPEI) saját közlése szerint csütörtökön részletes állásfoglalást juttatott el az Európai Bizottsághoz az OMV fúziós szándékáról.

MTI Gazdaság

Az OMV száz benzinkutat elad az év végéig

Az OMV osztrák kőolaj- és gázipari csoport hétfőn bejelentette, hogy ausztriai benzintöltő állomásai közül az idei év végéig mintegy százat elad a költségek és a hatékonyság optimalizálása céljából: ebből 50 saját OMV-benzinkút, 50 pedig Avanti-töltőállomás.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Román pénzből vásárolná fel az OMV a Molt?

Az Európai Bizottság részletes vizsgálatnak veti alá az OMV előzetes bejelentését arról, hogy szándékában áll ajánlatot tenni a Molra – jelentette a Reuters hírügynökség. Az osztrák cégnek körmére ég az ügylet, mert jelenlegi jó pénzügyi eredményei nem hatékonyságának, hanem főleg romániai üzleteinek (egyes vélemények szerint kizsákmányoló tevékenységének) köszönhetőek.