szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint rövid távon bizonytalan a fordulat a gazdaság növekedési ütemének trendjében. A GKI viszont úgy ítéli meg, hogy a 2007-es növekedési "gödörhöz" képest egyértelműen erőteljes gyorsulás várható az idén.

A Magyar Közgazdasági Társaság szervezésében, az MNB-ben csütörtökön tartott szakmai tanácskozáson Kovács Mihály András, a jegybank közgazdasági tanácsadója elmondta: Magyarország gazdasági növekedési potenciálja hosszabb távon legfeljebb 3-3,5 százalék körül lehet.

Vértes András, a GKI elnöke szerint a gazdasági növekedést illetően az idei jóval kedvezőbb lesz a tavalyi "pocsék" évnél, mivel a mezőgazdaság várhatóan lényegesen jobban teljesít. Vértes András konkrét számokat nem mondott, amit azzal indokolt, hogy jövő héten tartanak sajtótájékoztatót az új előrejelzésükről.

Kovács Mihály András elmondta: a hazai gazdasági növekedés legújabb adatai is aggodalomra adnak okot. Megítélése szerint kedvezőtlen, hogy a feldolgozóiparban "feszes a kapacitások kihasználtsága", ennek ellenére alig bővülnek a vállalati beruházások, ami a későbbi gazdasági bővülés alapja lehetne. Negatív jelenségnek ítélte azt, hogy továbbra is visszaesés tapasztalható az építőiparban.

Kiemelte: most még erőteljes az export bővülésének dinamikája, de ez az ütem az újabb beruházások, vállalati fejlesztések nélkül lelassulhat.

Kovács Mihály András a negatív tényezők közé sorolta azt is, hogy magas a hazai gazdasági folyamatokból fakadó infláció.

Vértes András szerint 2006-2008. között a kiigazítási feszültségek lassították a gazdasági bővülést az országban.

Úgy ítélte meg, hogy a növekedés előmozdítása érdekében is változtatni kell az adómorálon az országban, az adóelkerülés visszaszorításának egyik módja lehet a közteherviselés átalakítása, az adózás egyszerűsítése, ami hosszabb távon segítheti a gazdasági bővülést.

A vezető közgazdász azonban kétségét fejezte ki a tekintetben, hogy az inaktívak munkába való bevonása nagymértékben hozzájárulna a gazdasági bővüléshez. Megítélése szerint napjainkban a foglalkoztatásból kimaradókat csak igen nehezen lehet újra munkába állítani, azok alacsony képzettsége, illetve munkakultúrája miatt. Arról is szólt, hogy a következő években az uniós támogatások megemelkedése hozzájárulhat a gazdasági bővüléshez.

Vértes András aláhúzta: a mostaninál nagyobb gazdasági növekedéshez az államigazgatásban jelentős intézményi reformokat kellene végrehajtani. Ezek közé tartozik az önkormányzati reform is, amelynek során ténylegesen szabályozni kell a régiók és a kistérségek szerepét az országban.

Vértes András szerint ideje lenne őszintén beszélni a kis- és középvállalkozások helyzetéről. Az országban ugyanis jelenleg mintegy 1 millió mikro-, kis- és középvállalkozás van, ezek közül 300 ezernek nincs adóbevallása, mintegy 600 ezer pedig egyetlen dolgozót sem foglalkoztat. Csupán 30.000 olyan kiscéget tartanak nyilván az országban, amelynél az alkalmazottak száma meghaladja a 10-et.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Bokros: 2010 előtt nem lesz érezhető gazdasági növekedés

Bokros Lajos volt pénzügyminiszter szerint most már kimondható, hogy egy évtized elveszett, érdemi gazdasági növekedést 2010 előtt akkor sem lehetne elérni, ha bármely kormány most rögtön nekilátna a reformoknak. Politikai konszenzus kellene. Varga Mihály, volt pénzügyminiszter szerint az euró céldátumának kitűzése konszezusteremtő lehetne – hangzott el a Hungarian Business Leaders Forum és az ICEG Európai Központjának szervezésében tartott Pénzügyi Csúcstalálkozón.

MTI Gazdaság

Veres: alacsonyabb növekedés, magasabb infláció

Elsősorban a világgazdasági körülmények romlása, az amerikai és az EU tagországok növekedési kilátásainak romlása, valamint a hitelpiaci zavarok miatt a GDP Magyarországon az idén várhatóan csak 2,4 százalékkal nő, szemben a novemberben prognosztizált 2,8 százalékkal, az infláció pedig 5,9 százalék lesz a korábban várt 4,8 százalék helyett – ismertette Veres János pénzügyminiszter szerdán a kormányszóvivői sajtótájékoztatón.

MTI Gazdaság

Garamhegyi: az export gyorsíthatja a magyar gazdaság növekedését

A magyar gazdaság növekedését elsősorban az export gyorsíthatja, ezért is nyújtott a kormány 2004-2007 között 2,8 milliárd euró fejlesztési export támogatást – mondta Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium külgazdaságért felelős kormánybiztosa a Magyar Közgazdasági Társaság rendezvényén.