szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rekord nagyságúra emelkedett a cseh fegyverexport 2007-ben. A cseh cégek ebből tavaly összesen 174 millió euró bevételre tettek szert, ez 81 millió euróval több, mint 2006-ban – közölték szerdán a cseh ipari és kereskedelmi minisztériumban, amely a fegyverkereskedelmet hivatalból felügyeli és ellenőrzi.

A cseh fegyverkivitel húsz százaléka Indiába irányult, 12 százalék Szlovákiába. A válságövezetnek számító Grúzia 7,6 százalékos részesedéssel a harmadik helyen van. A kimutatás szerint a legnagyobb érdeklődés a korszerű önműködő cseh puskák iránt nyilvánul meg, amelyekből több mint 51 ezer darabot adtak el külföldön. Már hagyományosan nagy az érdeklődés a jó nevű cseh pisztolyok iránt is, amelyekből tavaly 30410 darabot vettek meg a külföldi megrendelők. A korábban nagyon jól menő géppisztolyok iránt azonban csökkent a kereslet, s már csak néhány ezer darab (3356) kelt el. Exportáltak ezeken kívül 2647 könnyű és 208 nehéz gépfegyvert, 600 tankelhárító RPG rakétát, hat tankot, három tüzérségi rendszert, öt MIG-21 és L-29 típusú vadászgépet, hat Mi-17 és Mi-24 típusú helikoptert.

Csehország nemcsak exportálja a fegyvereket, de maga is vásárol külföldön. Tavaly a legnagyobb értékű fegyvert és hadifelszerelést – a behozatal 42 százalékát – Svédországban vásárolták a csehek. A svédeket Ausztria (12 százalék) és az Egyesült Államok (7,3 százalék) követik. A cseh cégek a külföldi fegyverekért és hadifelszerelésért összesen 4,8 milliárd koronát, azaz 193 millió eurót fizettek ki. Ez az összeg 100 millió euróval magasabb, mint 2006-ban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Csehországban lelassult a béremelkedés

A második negyedévben a 23 182 koronás (222 497 forint) bruttó átlagbér 8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, de vásárlóértéke csak 1,1 százalékkal volt nagyobb annál - jelentették a cseh statisztikai hivatalban szerdán.

MTI Gazdaság

Pénzügyi világválság: a csehek magabiztosak

Nincs szükség rendkívüli intézkedésekre a cseh gazdaságban és a pénzügyi szférában, mert a gazdaság és a pénzügy rendben, jó állapotban vannak – jelentette ki Miroslav Kalousek cseh pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

A Cseh Energetikai Művek albán áramszállítót vesz

A Cseh Energetikai Művek (CEZ) veheti meg az albán Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSP) áramszolgáltató többségi részvénycsomagját. Az OSSP több mint egymillió háztartást lát el árammal Európa legszegényebb országában. A pályázat eredményét a CEZ közleményben hozta nyilvánosságra szerdán Prágában.

MTI Gazdaság

Csehország beszállna a Transalpok olajvezetékbe

Csehország szeretne tulajdonrészt vásárolni a Transalpok kőolajvezetékben (Tal), amely az olaszországi Triesztből a németországi Ingolstadtba vezet. Ehhez a kormány szeretne megszerezni magának a beruházásban jelenleg 16 százalékkal résztvevő Exxon Mobil részesedéséből mintegy 2 százalékot cserében azért, hogy az Egyesült Államok katonai radarbázist létesíthet az országban – írta pénteken az E15 cseh gazdasági napilap.

MTI Gazdaság

Lassult a cseh és a szlovák gazdasági növekedés

Csehországban és Szlovákiában is lassult a gazdasági növekedés üteme a második negyedben: Csehországban elsősorban azért, mert gyengült a bel-és külföldi kereslet, erősödött a korona az euróhoz képest, Szlovákiában főként azért, mert a jelentős autóipari és elektronikai beruházások az elmúlt két évben rekord növekedést eredményeztek az országban.

MTI Gazdaság

Az idén még az euróbevezetés dátumáról sem döntene Csehország

Miroslav Kalousek cseh pénzügyminiszter egy televíziós nyilatkozatában azt mondta a hét végén, hogy kormánya az idén valószínűleg nem fog céldátumot megjelölni az euróövezeti belépésre. A műsorban megszólaló ellenzéki szociáldemokrata illetékes, az "árnyékkormány pénzügyminisztere", Bohuslav Sobotka viszont közölte: ő támogatná a 2013. elejével történő belépés tervét.