szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Pénzügyminisztérium a pénzpiaci válság miatt új költségvetési tervezetet készít, amelyben a GDP 2009. évi 3 százalékos növekedési prognózisát és a 4,3 százalékos inflációs prognózist is kénytelen újraszámolni – mondta Veres János csütörtökön az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.

„A számítások még folynak, a korrigált számok a jövő héten készülnek el és az OÉT október 17-i ülésén árgyalhatók” – jelentette be a pénzügyminiszter. Veres János kijelentette, hogy a 3,2 százalékos eredményszemléletű (ESA 95) GDP arányos hiánymutatón, amely nyugdíjkorrekcióval 2,8 százalék a kormány nem kíván módosítani.

Veres János pénzügyminiszter az OÉT ülésén. Sokismeretlenes egyenlet
© MTI - Soós Lajos

Az újraszámolás indoka nyilvánvaló: a pénzpiaci bizalmatlanság miatt nagyon nehéz hitelhez jutni, ami a világgazdaság egészére erős fékezőhatással van. Magyarország főpiacain a lassulás már most is nyilvánvaló, ami nem csak az onnan érkező hírekben, hanem már a romló külkereskedelmi mérlegünkben is megmutatkozik. Mivel pedig az export volt a magyar gazdaság egyetlen erős mozdonya, most már ez sem képes olyan jól húzni, mint akár csak pár hónappal korábban. Emellett a beruházásokhoz szükséges hitelekhez is sokkal nehezebb lesz hozzájutni, ami szintén visszafogja a növekedést.

Mivel az államháztartás finanszírozása is megnehezül – a befagyott pénzpiacokon a korábban prognosztizáltnál nagyobb kamatfelárakat kell fizetni – ennek lehet infláció felhajtó hatása, ám jelentős pénzromlásra valószínűleg nem kell számítani, hiszen a magas élelmiszerárak már idén év végén a bázisba kerültek, a kőolajárak pedig a lassuló világgazdaság, s a csökkenő kereslet miatt bizonyosan nem lesznek árszínvonal felhajtó hatással.

A kutatóintézetek és a piaci elemzők abban nagyjából egyetértenek, hogy a 3 százalékos növekedési prognózis nem tartható, a GDP bővülése jövőre 1,5-2,5 százalék közé eshet, s az infláció is valamivel magasabb lesz a korábban vártnál. Hogy aztán a recesszióba forduló amerikai és néhány európai nemzetgazdaság végül is mennyire fogja vissza a mi jövő évi növekedésünket, a jelenlegi gyorsan változó környezetben talán biztosan nem is mondható meg. Ha a jelenlegi tendenciák nem módosulnak jelentősen, úgy a magyar gazdaság lassú növekedési pályán maradhat, ami azt jelenti, hogy sem a reálkeresetek, sem a munkanélküliség helyzetében nem várható drámai változás.

Hogy e feladványról mit gondol a Pénzügyminisztérium tervezőcsapata, azt egy hét múlva megtudjuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

Össztűz a 2009-es költségvetés tervezetére

Nem fogadná el az Országgyűlés a jövő évi büdzsét, ha a nyilatkozatoknak hinni lehetne. Az SZDSZ ragaszkodik a kiadások merészebb csökkentéséhez, a Fidesz szerint pedig a költségvetés nem ad választ a világgazdasági válságra. A kormányfő azonban bízik benne, hogy a „feszes, fegyelmezett” költségvetés megkaphatja a kellő számú szavazatot.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: nem lesz választási költségvetés

A 2009. évi költségvetés az első az elmúlt 18 évben, amely a választás előtti évben a korábbinál kisebb államháztartási hiányt tervez, a GDP arányosan 3,2 százalékos deficit már megfelel a maastrichti követelménynek – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) rendezvényén.

MTI Gazdaság

Veres: új költségvetést készít a Pénzügyminisztérium

A Pénzügyminisztérium a pénzpiaci válság miatt új költségvetési tervezetet készít, amelyben a GDP 2009. évi, 3 százalékos növekedési prognózisát és a 4,3 százalékos inflációs prognózist is kénytelen újraszámolni - mondta Veres János pénzügyminiszter csütörtökön az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.

Vélemény

Kiadási plafon a költségvetésben? Csak azt ne!

Az Országgyűlés képviselőcsoportjainak mindegyike – legalábbis elvben – támogatja a szabad demokraták koncepcióját: állapítsanak meg a költségvetésre kiadási plafont. Közgazdász körökben ebben látják a biztosítékot, hogy nem ismétlődik meg a 2001 és 2006 közötti állami túlköltekezés, az elmúlt évek makrogazdasági egyensúlytalansága. A javaslat és szellemisége mélyen antiliberális és antidemokratikus - a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatójának ellenvéleménye.

MTI Gazdaság

Adóbevétel: mit akar a költségvetés?

A gazdálkodó szervek befizetéseiből 2009-ben 1251,634 milliárd forint bevételt vár a kormány, 7 százalékkal többet a tavalyi előirányzatnál - derül ki a jövő évi költségvetési törvény tervezetéből.