szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sorra emelik a kamatokat ügyfeleik számára a bankok Romániában, mert ott is szűkös a bankközi finanszírozás.

A Román Nemzeti Bank napi ármegállapításában ROBOR - a bankközi piacon nyújtott lejhitelek átlagkamata - kedden elérte a 49,81 százalékot. A jegybank alapkamata hónapok óta változatlanul 10,25 százalék, és bizonyára nem változtatnak rajta a bank legközelebbi kamatértekezletén, jövő hét csütörtökön sem, mondta a bank elnökhelyettese, Eugen Dijmarescu szerdán. Korábban, e hét elején a román központi bank elnöke, Mugur Isarescu személyesen arra intette a kereskedelmi hitelintézetek vezetőit: ne emeljék a kamatokat, mivel a pénzügyi piacon uralkodó jelenlegi állapotok csak átmenetiek.

Az Unicredit Tiriac Bank az euróban nyújtott ingatlanhitelek kamatát 3 százalékponttal, a hasonló lejhitelekét 5 százalékponttal emelte az utóbbi időben. Bejelentették azt is, hogy a hitelezés lassítása lesz a pénzintézet stratégiája, és az elkövetkezőkben svájci frankban már nem adnak kölcsönöket. A Banca Romaneasca egyenest megkétszerezte az euróban nyújtott hitelek kamatát mind a jelzáloghitelek, mind a jelzálogalapú fogyasztási hitelek esetében. A Román Kereskedelmi Bank 1,05–1,25 százalékponttal drágította a lejalapú hitelek kamatát, miközben az eurókölcsönökét nem módosította. A CR Firenze Bank 1–1,5 százalékponttal emelte mind az euró-, mind a lejhitelek kamatát.

A kolozsvári Krónika című napilap összeállítása szerint az egyik román kereskedelmi televíziós csatorna műsorába meghívott bankárok, bankpiaci szakemberek a hét elején egyöntetűen leszögezték, hogy a jelenleg túlzottan magas ROBOR hamarosan visszatérhet a 15–17 százalékos reális szintre. Ugyanakkor valamennyien úgy ítélték meg, hogy még ilyen körülmények között is igen magas a kamat, ez pedig jövőre finanszírozási gondokat fog okozni. A bankárok úgy nyilatkoztak, hogy a kialakult helyzetet a jegybank mesterségesen hozta létre, jól megleckéztette a spekulánsokat, de egyaránt sújtotta a bankokat és ezek ügyfeleit.

A bankok nem bocsátanak meg mindazoknak, akik változó kamattal vettek fel hiteleket - mondta Cristian Sima, a World Brokerage Services elnöke a Realitatea televíziós hírcsatornának nyilatkozva. Mint mondta, ők szenvedik meg leginkább a jelenlegi piaci állapotokat. Sima szerint a román jegybank utóbbi időben tanúsított lejtámogató politikája sem jelenthet hosszú távú megoldást. „Ha a jegybank a továbbiakban is eurót ad el, boldogok leszünk, mivel erős lesz a hazai fizetőeszköz. Ám bekerülünk egy másik spirálba, egy sokkal veszélyesebbe, a kamatokéba, és akkor a vállalatok nem tudnak majd hiteleket felvenni” - mutatott rá a pénzpiaci szakember.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

EU-államháztartás: tavaly tovább javítottak az euróövezeti országok

Tavaly is nagyot javítottak államháztartási helyzetükön az euróövezeti országok: összesített államháztartási hiányuk az összesített GDP 0,6 százalékával volt egyenértékű a 2006-os 1,3 százalék után, közölték az EU statisztikai hivatalában szerdán végleges adatként. Ehhez, igaz, az is hozzájárult, hogy az euróövezeti GDP tavaly még 2,6 százalékkal nőtt, a 2006-os 2,8 százalékos többlet után, amely hatéves rekord ütem volt.

MTI Gazdaság

A Monetáris Tanács 11,5 százalékra emelte az irányadó kamatot

A Monetáris Tanács 11,5 százalékra emelte az irányadó kamatot szerdai rendkívüli ülésén. Piaci elemzők egyértelműen a forint elleni spekuláció kivédésére adott válaszként értékelték a monetáris tanács szerdai döntését. Egyes vélemények szerint azonban a jelenlegi globális hangulatban nem biztos, hogy a lépéssel sikerül tartós eredményt elérni.

MTI Gazdaság

Szlovénia garanciát nyújt a bankoknak

Szlovénia, az eurózóna tagországa kész hitelgaranciát nyújtani 8 milliárd euró összértékig a bankoknak – jelentette be Andrej Bajuk, a hivatalából távozó pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

A forint elérte a tűréshatárt, egyértelmű recessziós kockázatok

Londoni elemzők szerint a forint a héten elérte azt az árfolyam-tűréshatárt, amelynél gyengébbet a jegybank semmiképpen nem akar látni. Szakértők szerint az új, vagy annál nem sokkal alacsonyabb kamatszint akár 2009 végéig is kitarthat, ami viszont egyértelmű recessziós kockázatokkal jár.

hvg.hu Gazdaság

Pénzügyi válság percről percre

Évtizedek óta nem söpört végig a világgazdaságon akkora pénzügyi válság, mint a mostani. Elemzők biztosra veszik, hogy hamarosan a reálgazdaságban is megjelennek a válságtünetek, s a gyógyulás nehéz és elhúzódó lesz. A rendkívül nyitott magyar gazdaság sem tudja kikerülni a megrázkódtatásokat.