szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pénzügyi válság az 1980-as évek eleje óta a legsúlyosabb recesszióba fogja sodorni a fejlett ipari országokat – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden kiadott fél éves elemzésében. Eszerint magyar gazdaság recesszióba süllyed jövőre, a többi közép-és kelet-európai ország gazdasága lassúbb tempóra vált, de azért növekedni fog.

A nemzetközi szervezet külön említi Magyarországot - Nagy-Britanniával, Izlanddal, Írországgal, Luxembourggal, Spanyolországgal és Törökországgal együtt -, ahol a visszaesés különösen súlyos lesz. "Ezeket a gazdaságokat sokkal közvetlenebbül érinti a pénzügyi válság, amely bizonyos esetekben egyéb sebezhető pontokat is felszínre hozott", fejtette ki az OECD vezető közgazdásza, Klaus Schmidt-Hebbel.

A szervezet szerint a gazdasági teljesítmény várhatóan 0,4 százalékkal fog csökkenni jövőre a 30 OECD-tagországban, az idén várható 1,4 százalékos növekedéssel szemben. Ennek következményeként 8 millióval növekedhet a munkanélküliek száma a következő két évben, a munkanélküliségi ráta jövőre 6,9 százalékra, 2010-ben 7,2 százalékra emelkedhet az idei 5,9 százalékról. Az OECD szerint fennáll "bár csak kis mértékben" a defláció veszélye néhány országban.

Az elemzés szerint az Egyesült Államokba a gazdaság valószínűleg 0,9 százalékkal fog zsugorodni jövőre az idén várható 1,4 százalékos növekedést követően. Japánban 0,1 százalékos csökkenéssel számol az OECD az idei 0,5 százalékos növekedés után, az euróövezetben jövőre várhatóan 0,6 százalékos lesz a GDP-csökkenés, idén még 1 százalékos növekedés várható.

A három legfontosabb gazdasági térségre vonatkozó jövő évi előrejelzés többé-kevésbé megegyezik azzal az előzetes elemzéssel, amit a G20 tanácskozása előtt tett közzé a nemzetközi szervezet. A különbség annyi, hogy az eruóövezetben várható csökkenést korábban 0,5 százalékra várta az OECD.

Az elemzők úgy látják, hogy a fejlett világ egy olyan hanyatló pályára került, ahonnan várhatóan csak legkevesebb négy negyedév alatt tud elmozdulni (két egymást követő negyedévig tartó csökkenés az OECD olvasatában már recessziót jelent).Miután a növekedés beindulhat a jövő év második felében, az OECD arra számít, hogy 2010-ben 1,5 százalékos lesz a növekedés a 30 tagországban.

Schmidt-Hebel szerint "a bankszektorba vetett bizalom helyreállítását és a likviditás növelését célzó gyors és erőteljes politikai akcióknak köszönhetően viszonylag rövid ideig tartott a pánik, mindamellett a pénzügyi intézményeknek még javítaniuk kell helyzetüket". A vezető közgazdász úgy látja, hogy ez még el fog tartani egy darabig, s vannak a kiigazítási folyamatnak jelentős bizonytalanságai is. Elsősorban olyan szempontból, hogy milyen gyorsan lehet úrrá lenni a pénzügyi válságon.

Az OCED feltevése szerint a szeptember közepe óta tartó stressz rövid életű lesz, utána azonban – nagyjából 2009 végéig – enyhül a nyomás, s ezt követi majd a fokozatos normalizálódás.

Az egyes országok helyzete és kockázatai (Oldaltörés)

 
Magyarország

Visszaesik a gazdasági tevékenység 2009-ben a válságnak leginkább kitett közép-európai országban, mielőtt újra felélénkül a világkereskedelem bővülésével és azzal párhuzamosan, hogy a nemzetközi pénzügyi támogatás jóvoltából erősödik az ország iránti bizalom. A legsürgősebben megoldandó feladat a bankok kockázatkezelésének javítása, tekintettel a háztartások külföldi valutában fennálló tartozására. Folytatni kell a költségvetés finanszírozhatóságára irányuló erőfeszítéseket, hogy majd mérsékelni lehessen az adókat és a társadalombiztosítás hiányát.



Csehország

A növekedési ütem az export lassulásával egyidejűleg mérséklődni fog. Fellendülés 2010-ben várható mind a hazai kereslet, mind pedig a külső kereslet hatására. A gyors ütemű növekedés legfőbb akadálya a munkaerőhiány. A kormánynak folytatnia kell az adómérsékléseket, egyben az egészségügy és a nyugdíjrendszer reformja révén kell biztosítania a pénzügyi stabilitást.

Lengyelország

Az euróövezeti kritérium teljesítésének legnagyobb akadályát a pénzügyi mérleg strukturális gondjai és az infláció jelentik. Az államháztartási hiány csökkentésére vonatkozó tervnek a szociális kiadások korlátozását kell tartalmaznia. Az inflációnak a 2,5 százalékos szintre történő leszorítása a minimális cél az euróövezeti kritériumok teljesítéséhez. Szigorúbb pénzpolitikára lett volna szükség, ha nem következik be a globális válság. Az OECD változatlan irányadó kamatszintre számít.

Szlovákia

A jelentősen lassuló növekedési ütem ellenére Szlovákia az OECD leggyorsabban fejlődő tagországa. Óvatos pénzpolitika ajánlott tekintettel az euró 2009. januári bevezetésére. Az olcsó hitelkamat-környezetben fennáll a ciklikus ingadozásnak a veszélye, jóllehet ezt a veszélyt mérsékli a növekedési ütem lassulása. Az országnak ügyelnie kell a háztartások eladósodottságára és az ingatlanpiaci mozgásokra.

Észtország

A GDP reálértékben 2008 végéig visszaesik, majd a növekedés fokozatosan beindulhat 2009 végére, 2010 elejére az erőteljesebb export által ösztönözve. A jelentős inflációs nyomás várhatóan gyengül 2009-ben, de a valuta korábbi felértékelődése az export által ösztönzött fellendülés kockázatát jelenti.

Szlovénia

A növekedési ütem jelentősen csökken 2009-ben, főként a fejlesztések erőteljes visszaesése miatt. 2010-ben megkezdődhet az élénkülés, mivel várhatóan mind a befektetések, mind pedig a háztartások fogyasztása növekedésnek indul. Semleges pénzpolitika folytatása szükséges az inflációs nyomás fokozódásának elkerülése érdekében. Az árupiacokon a verseny élénkítése szükséges.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Folytatódik a recesszió

Az euróövezeti szolgáltatások Reuters-kezelte beszerzőmenedzser-mutatója novemberre 43,3 pontra, a felmérés 1998. júliusi kezdete óta legalacsonyabbra csökkent az októberi 45,8 pontról, közölték pénteken előzetes becslésként. Az elemzők 45,3 pontot vártak novemberről. A mutató, 50 pont alatti értékekkel, hatodik hónapja jelzi a teljesítmény csökkenését az előző hónaphoz képest.

hvg.hu Gazdaság

Scott Price: a válság mindenkinek feladja a leckét

A pénzpiacról kiinduló válság már a reálgazdaság határait is átlépte. Az új trendek irányai gyakorta a szállítmányozási szektorban mutatkoznak meg legkorábban. A kereslet változásának hatására akár az ágazat globális térképe is átrajzolódhat. Scott Price-szal, a DHL Express európai igazgatójával a várható fejleményekről beszélgettünk.

hvg.hu Gazdaság

Szalay-Berzeviczy: a világ összeomlik, mi pedig nagy bajban vagyunk

Magyarországot a spekulánsok támadják, igyekeznek a gazdaság törékenységét kihasználva, minél nagyobb profitra szert tenni. Eközben a jegybank és a kormány vért izzadva próbálja visszaverni a támadásokat, de az eredmény egyelőre alig látszik. Az ádáz piaci küzdelmekről, a bejelentett intézkedések várható hatásairól és hazánk esélyeiről Szalay-Berzeviczy Attilával, a Budapesti Értéktőzsde volt elnökével beszélgettünk.

MTI Gazdaság

Recesszióba fordult a japán gazdaság

Recesszióban van a japán gazdaság – jelentette be hétfőn Joszano Kaoru japán gazdasági miniszter, aki szerint a gazdaság zsugorodása folytatódni fog a belső és külső kereslet csökkenése miatt.

MTI Gazdaság

Recesszióba süllyedt Németország

Csökkent a harmadik negyedévi németországi GDP a második negyedévhez képest. A német gazdaság ezzel recesszióba süllyedt, öt éve először.

MTI Gazdaság

Brit iparosok: a vártnál is mélyebb és hosszabb recesszió jön

Drámai mértékben romlott az üzleti klíma Nagy-Britanniában az elmúlt két hónapban, és ez a vártnál mélyebb és hosszabb, 2009 egészére átnyúló recessziót fog okozni, áll a Brit Iparszövetség (CBI) hétfőn kiadott legújabb előrejelzésében, amely szerint az állástalanok száma megközelíti a 3 milliót.