szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két újabb hatalmas pénzügyi csomagot hirdettek meg az amerikai pénzügyi hatóságok a hitelválság kezelésére; a szövetségi tartalékbank-rendszer, a Fed 800 milliárd dollárt költ a hiteláramlás ösztönzésére.

A jegybank szerepét betöltő Fed azt akarja elérni, hogy a fogyasztók könnyebben jussanak kölcsönökhöz például ház és autó vásárlásához.
   
Egy új jelzálogprogram keretében a Fed 100 milliárd dollár értékben fog felvásárolni olyan hiteltartozásokat, amelyeket úgynevezett kormány szponzorálta hitelintézetek bocsátottak ki: a Fannie Mae, Freddie Mac, valamint a Federal Home Loan Banks. A Fed további 500 milliárd dollárt fog költeni a Fannie Mae, a Freddie Mac és a Ginnie Mae által biztosított jelzálogkötvények vásárlására.
   
Az amerikai központi bankrendszer ezenkívül, egy másik programban 200 milliárd dolláros keretet nyit meg a New York-i szövetségi tartalékbanknak, amely az összegből a fogyasztóknak és kisvállalkozásoknak kölcsönöket nyújtó intézeteknek fog hitelezni.
   
A Fed két új programja azt a célt szolgálja, hogy a fogyasztói és kisvállalkozói hitelek piaca is működésbe lendüljön, a közemberek számára is könnyebbé váljon a hitelek felvétele.
   
Az amerikai kongresszus eddig egy 700 milliárd dolláros bankmentő csomagot fogadott el, a szóban forgó 800 milliárd dolláros összeg efelett értendő. A Fed olyan hitelintézetek portfóliójának javítására költ 600 milliárd dollárt, amelyeket szeptember óta részlegesen államosítottak; ilyen a két legnagyobb, a Fannie Mae és a Freddie Mac, amelyeket a nem elsőrendű (subprime) jelzáloghitel-piaci tartozásaik a csőd szélére sodortak.
   
A Fed két programjának híre azonnal lendített a befektetői hangulaton, a Dow Jones tőzsdei ipari mutató perceken belül több mint 100 pontot, 1,3 százalékot ugrott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Válságban a magyar cégek: leépítések, munkaidő-csökkentés

A gazdasági válság érezhetően rontja a legtöbb magyarországi vállalat 2008. évi eredményét, és 2009-ben erős forgalom-visszaesésre számítanak a cégek - ez derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) november 10. és 16. között végzett gyorsfelméréséből.

MTI Gazdaság

85 helyett 150 milliárd dolláros mentőöv az amerikai AIG-nek

Az amerikai kormány az eredetileg tervezett 85 milliárd helyett 150 milliárd dolláros pénzügyi mentőhálót tart a világ legnagyobb biztosítója, az American International Group (AIG) alá, közölte a The Wall Street Journal hétfőn, az előző este erről kötött megállapodást ismertetve. Az AIG, ugyancsak hétfőn közzétett, harmadik negyedéves eredményei szerint, 24,47 milliárd dolláros veszteséggel zárta a harmadik negyedet.

MTI Gazdaság

A válság megmentheti a légitársaságokat?

A világgazdasági visszaesés "különleges lehetőséget" teremt a légitársaságok számára, hogy hosszú távra biztosítsák maguknak a viszonylag olcsó üzemanyagot, véli az egyik amerikai légitársaság vezetője.

MTI Gazdaság

Az autóipari cégeknek az EU nem dob mentőövet

Az európai autóipar nem várhatja, hogy a pénzügyi ágazathoz hasonlóan kezeljék, és az egyes tagállamoknak sem szabad igazságtalan kedvezményekben részesíteniük az autógyártókat – jelentette ki az EU versenyjogi biztosa.

MTI Gazdaság

Hétfőre halasztották a bankmentő csomag megvitatását

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága - többszöri "ügyrendi nekifutás után" - végül is 15 ellenzéki igen szavazattal és 14 kormánypárti nem ellenében hétfőre halasztotta a bankmentő csomaggal kapcsolatos két törvényjavaslat megvitatását.

MTI Gazdaság

A gazdasági válság jövőre tetőzik Magyarországon

A szakemberek egyöntetű véleménye szerint a pénzügyi válság lassanként lecseng, ám a nyomában járó gazdasági visszaesés, recesszió csak a jövő év második, harmadik negyedévében éri el ténylegesen Magyarországot.