szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági válság érezhetően rontja a legtöbb magyarországi vállalat 2008. évi eredményét, és 2009-ben erős forgalom-visszaesésre számítanak a cégek - ez derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) november 10. és 16. között végzett gyorsfelméréséből.

A felmérésben, amelyben 500, túlnyomórészt német, osztrák és brit érdekeltségű magyarországi vállalat vett részt, arra enged következtetni, hogy az építőipar és a feldolgozóipar kedvezőtlenebb helyzetben van, mint a szolgáltatási szektor cégei, és elsősorban az exportorientált cégek esetében erős a válság negatív hatása. A pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében a vállalatok döntő többsége elsősorban költségcsökkentő intézkedésekkel reagál a nehéz helyzetre. Általános kiadás-visszafogó lépések mellett azonban számos cég arra is kényszerül vagy készül, hogy a foglalkoztatottak létszámát vagy a munkaidőt csökkentse. 
   
A válság a beruházási tevékenységet is hátrányosan érinti. Az adatok azonban azt mutatják, hogy a vállalatok többsége csak elhalasztja a tervbe vett fejlesztéseket, vagy azok volumenét csökkenti, csupán a  válaszadók kis hányada tervezi a beruházások végleges törlését. A megkérdezett vállalatvezetők helyzetértékelése azokat a makrogazdasági előrejelzéseket támasztja alá, amelyek jövőre a hazai gazdasági növekedés érezhető lassulását, vagy akár a gazdasági teljesítmény visszaesését jósolják - olvasható a DUIHK közleményében.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A válság megmentheti a légitársaságokat?

A világgazdasági visszaesés "különleges lehetőséget" teremt a légitársaságok számára, hogy hosszú távra biztosítsák maguknak a viszonylag olcsó üzemanyagot, véli az egyik amerikai légitársaság vezetője.

MTI Karrier

A gazdasági válságban szorosabb együttműködés kell a munkaerőpiacon

A gazdaság és a munkaerőpiac szereplőinek szorosabb és tudatosabb együttműködésére van szükség a jelenlegi gazdasági helyzetben, amelyben újraértékelődik az állam szerepe is a foglalkoztatás, közfoglalkoztatás generálásában - mondta Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára.