Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Magyarország és Szlovákia a környezetvédelmi üzletekben is konkurál - konstatálja a Die Presse mai számában Peter Martos.
A még mindig újnak nevezett uniós tagországok kevesebb szén-dioxidot bocsátanak a levegőbe, mint azt a károsanyagkibocsátást korlátozó kiotói egyezmény megengedi. A különbséggel a két ország kereskedik, olyan államoknak adják el, amelyek a megvett kvótákkal „teszik jóvá” saját légszennyezésüket.
Az értékesítésben eddig a magyarok tartották a rekordot, két ügylettel 8 millió tonnányi kvótát adtak el. A szlovákok a héten túlszárnyalták a csúcsot, a pozsonyi kormány 10 millió tonnányi szén-dioxid-hányadot dobott piacra. Először került nyilvánosságra a légüzlet ára: 60,5 millió eurót kasszírozott Szlovákia, a vevő, mint hírlik, a svájci Interblue nevű cég. A magyar szennyezési lehetőséget Belgium és Spanyolország vette meg, 2 millió és 6 millió tonna mennyiségben, s már egy harmadik tételről folyik tárgyalás. A Die Presse a „Point Carbon” nevű szakfolyóiratra hivatkozva állítja, hogy a magyarok drágábban értékesítenek, mint a szlovákok, kvótadíjuk 10 euróhoz közelít.
A kelet-európai „tisztaság” valójában trükkös, annak köszönhető, hogy a levegőszennyezettség mértékének megállapításához a nyolcvanas évek nehéziparral terhelt állapotát vették alapul, s ehhez képest „tiszta a levegő”.
Földvári Zsuzsa/ Bécs
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.