Tetszett a cikk?

Magyarország és Szlovákia a környezetvédelmi üzletekben is konkurál - konstatálja a Die Presse mai számában Peter Martos.

A még mindig újnak nevezett uniós tagországok kevesebb szén-dioxidot bocsátanak a levegőbe, mint azt a károsanyagkibocsátást korlátozó kiotói egyezmény megengedi. A különbséggel a két ország kereskedik, olyan államoknak adják el, amelyek a megvett kvótákkal „teszik jóvá” saját légszennyezésüket.

Az értékesítésben eddig a magyarok tartották a rekordot, két ügylettel 8 millió tonnányi kvótát adtak el. A szlovákok a héten túlszárnyalták a csúcsot, a pozsonyi kormány 10 millió tonnányi szén-dioxid-hányadot dobott piacra. Először került nyilvánosságra a légüzlet ára: 60,5 millió eurót kasszírozott Szlovákia, a vevő, mint hírlik, a svájci Interblue nevű cég. A magyar szennyezési lehetőséget Belgium és Spanyolország vette meg, 2 millió és 6 millió tonna mennyiségben, s már egy harmadik tételről folyik tárgyalás. A Die Presse a „Point Carbon” nevű szakfolyóiratra hivatkozva állítja, hogy a magyarok drágábban értékesítenek, mint a szlovákok, kvótadíjuk 10 euróhoz közelít.

A kelet-európai „tisztaság” valójában trükkös, annak köszönhető, hogy a levegőszennyezettség mértékének megállapításához a nyolcvanas évek nehéziparral terhelt állapotát vették alapul, s ehhez képest „tiszta a levegő”.

Földvári Zsuzsa/ Bécs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Vatikán Magyarországon váltja meg széndioxidkvótáját

Globális kommunikációs sikert könyvelhet el az a magyar vállalkozás, amely a Vatikán számára erdőt telepít. Az egyik magyar-amerikai cég még a nyáron vállalta, hogy 150 ezer négyzetméteren erdőt telepít, amivel megváltja az egyházi állam széndioxid-kibocsátását.

MTI Gazdaság

Évi 182 milliárd forintot hozhatnak a széndioxid-kvóták

Magyarország 2013-tól 2020-ig akár évi 182 milliárd forint plusz bevételre tehetne szert a széndioxid-kvóták eladásából, amennyiben az Európai Bizottság 1990-hez, mint bázisévhez viszonyítva határozná meg azok szétosztását a felmerült 2005 helyett - mondta Olajos Péter (MDF) néppárti európai parlamenti képviselő Brüsszelben.