szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai gazdaság tovább veszít lendületéből az idén. Az Információs Központ nevű állami kutatóintézet szerint 8-9 százalékos GDP növekedés várható az idén, az múlt évi 9,3 százalékos, illetve a 2007 évi 11,9 százalékos növekedéssel szemben.

A gazdaság lehűlése az év második feléig is eltarthat, akkor indulhat be az élénkülés. Főként az exportágazatok kerülnek nyomás alá a világszerte mérséklődő kereslet miatt. 2008-ban és 2009-ben emiatt 25 millió munkahely kerülhet veszélybe a kínai exportágazatokban – közölte Fan Jiang-ping, az intézet vezető közgazdásza, aki szerint a kormány keresletösztönző intézkedései a lassúbb exportnövekedés következményeit részben ellensúlyozhatják.

A kormány konkrét intézkedéseit az első negyedévben jelenti be. Lapjelentések szerint az autóipar stabilizálása élvezhet elsőbbséget annak érdekében, hogy e szektor 10 százalék körüli bővülését az idén is biztosítani lehessen. A kormány adókönnyítésekkel kívánja ösztönözni az autóvásárlásokat, illetve a vállalatokat környezetbarát járművek gyártására késztetni. Az autóeladások Kínában éveken át kétszámjegyű ütemben növekedtek, novemberben azonban már a harmadik egymást követő hónapban visszaesett a gépjármű-értékesítés.

Hszie Hszü-zsen pénzügyminiszter hétfői televíziós nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy a kormány már ígéretet tett egy mintegy 585 milliárd dollárt kitevő ösztönző csomagra, amelynek részeként 2009-ben folytatják a vállalati és a személyi jövedelemadók mérséklését, növelik az exportőrök, főként a munkaigényes szektorok által élvezett adókönnyítéseket. Hszie hozzátette, hogy az idén nem fogják megadóztatni a betéti kamatjövedelmeket és nem fogják növelni a részvénykereskedést sújtó adókat sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nem lesz nagy hatása a kínai gazdaságélénkítő programnak

Korlátozott hatása lehet csak a kínai kormány által bejelentett hatalmas, több évre szóló gazdaságélénkítő programnak, és jövőre a kínai gazdaság jelentős lassulására kell számítani, áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban kiadott elemzésében. Más londoni elemzők szerint azonban Kína két éven belül így is a világ második legnagyobb gazdasága lesz a többi erőcentrum recessziója miatt.

MTI/HavariaPress Gazdaság

Nőtt a kínai autóimport

Tavaly 13,1 százalékkal nőtt Kína autóimportja. A kínai kormány honlapján közölt adatok szerint az ázsiai ország 2,26 millió gépkocsit importált 2008-ban.

MTI Gazdaság

Kína aggódik az USA válságkezelése miatt

Peking az amerikai gazdaság stabilizálását, Washington a kínai fizetőeszköz reformjának folytatását kérte a kínai fővárosban csütörtökön kezdődött kétoldalú Gazdasági Stratégia Párbeszéd (SED) első napján.

MTI Gazdaság

Uniós dömpingvám acélipari termékekre, Kína méltatlankodik

A kínai Csiahszing (Jiaxing) város acélipari vállalatait tömörítő szövetség hétfőn nyilatkozatban méltatlankodott amiatt, hogy az Európai Bizottság e hónap elején kilátásba helyezte a Kínából származó, acélból készült rögzítő anyagok - csavarok, szegecsek, alátétek - akár 87 százalékos dömpingvámjának bevezetését.

MTI Gazdaság

A gazdasági válság hatására csökkent a kínai energiafelhasználás

A gazdasági válság hatására a kínai energiafogyasztás októberben 269,85 milliárd kilowattórára csökkent, és ez 3,7 százalékos visszaesést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Ilyen irányú változásra 1999 óta nem volt példa – jelentette be a China Electricity Council (CEC).

MTI Gazdaság

Tíz lépés a kínai gazdaság élénkítésére

A kínai kormány tíz pontban határozta meg a hazai fogyasztás élénkítéséhez szükséges lépéseket. Az intézkedések pénzügyi alapja a hét végén bejelentett, két évre közel 600 milliárd dolláros költségkeret, a gazdaságpolitika szintjén pedig az aktív költségvetési és a mérsékelten enyhítő pénzügypolitika, amelyet a kínai kormány követni óhajt.