szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ukrajna rossznak tartja az Oroszországgal kötött földgázügyletet, amely lehetővé tette az európai gázszállítások felújítását, de maradéktalanul betartja a szerződést, mondta a szerdai Financial Timesnak az ukrán elnök, aki szerint hazája nem lopott az Európának szánt orosz földgázból.

Viktor Juscsenko a londoni üzleti napilapnak kijelentette: Ukrajna nincs megelégedve a válság lezárására múlt héten hozott döntésekkel, „ez egy rossz alku”. Az államfő ugyanakkor „határozottan és világosan” kijelentette: Ukrajna a megállapodást olyan felelősségvállalásnak tekinti, amelyet nem fog megszegni. „Partnereinknek nincs többé okuk arra, hogy emiatt fájjon a fejük” – mondta.

Juscsenko közölte: nem hiszi, hogy az év eleji gázszállítási leállás károsította volna Ukrajna jó hírét, vagy az EU-hoz fűződő kapcsolatait. Véleménye szerint a gázválság inkább még további lendületet adott az integrációnak. Szerinte Európának közös földgázpolitikára, egységes gázrendszerre van szüksége, a termelőkre, a tranzitországokra és a fogyasztókra egyaránt vonatkozó szabályokkal és eljárási renddel.

Juscsenko elégedetlenségének adott hangot az orosz Gazprom által jövőre fizetendő, ezer köbméterenként és száz kilométerenként 2,50 dolláros tranzitdíjjal kapcsolatban, mondván: ez még mindig jóval elmarad a Csehországnak vagy Szlovákiának fizetett 4 dollártól, és a Németország által számlázott, 6 dollárt is elérő díjtól.

Visszautasította ugyanakkor azokat a feltételezéseket, hogy azért bírálná az ügyletet, mert védeni akarja a RosUkrEnergo érdekeit. A korábbi közvetítő céget, a RosUkrEnergót, a Gazprom és ukrán üzletemberek svájci bejegyzésű vegyesvállalatát az új megállapodás gyakorlatilag kiiktatta a gázkereskedelemből. Az államfő kijelentette, hogy az ukrán államnak és az ukrán állami gázipari cégnek „semmi köze ezekhez a közvetítőkhöz”.

Juscsenko bírálta Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnököt azokért az állításokért, hogy az ukrán kormányzati rendszeren belüli korrupció okozott zavart Kijev tárgyalási stratégiájában, és ez nehezítette a gázválság megoldását. Az ukrán politikus szerint Oroszországban nagyobb a korrupció, mint bárhol Európában. „Az orosz kormány vagy a Gazprom által gyártott mítoszok Ukrajna mint megbízható gázszállító partner lejáratását célozzák, az ukrán földgázrendszer feletti politikai és kereskedelmi ellenőrzés megszerzése érdekében” – mondta Viktor Juscsenko.

Az államfő az interjúban tagadta, hogy Ukrajnában Európának szánt orosz fölgázt szivattyúztak volna ki a rendszerből, mondván: Ukrajna „soha nem lopott, most sem lop, és nem is fog gázt lopni".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Barroso: a gáz úton van, de tanulságokat kell levonni

Az orosz fél újra megnyitotta a gázcsapot, az ukránok pedig lehetővé teszik a továbbítást - erősítette meg kedden Brüsszelben José Manuel Barroso - hozzátéve, hogy az Európai Uniónak tanulságokat kell levonnia a gázvitából.

MTI Gazdaság

A Roszukrenergo elvesztette gázközvetítő szerepét

A Roszukrenergo cég nemcsak az orosz-ukrán gázüzletben közvetítőként betöltött szerepét vesztette el, hanem a Gazprommal szembeni adósságát az orosz monopólium átadta a Naftogaznak, amely ennek fejében el akarja venni a Roszukrenergo ukrán tárolókban lévő gázát - jelentették az orosz gazdasági lapok csütörtökön.

MTI Gazdaság

A gázviszály lezárását óvatosan értékeli az orosz sajtó

Igen óvatosan értékelték az orosz-ukrán gázviszály lezárását jelentő, s remények szerint a jövendő hasonlókat elhárító kétoldalú megállapodást szerdán az orosz lapok. Az ellentmondó közléseket idézve rámutattak: nem tudni, végül mennyit fizet Ukrajna a gázért.

MTI Gazdaság

Medvegyev: Európában az orosz gáznak nincs komoly alternatívája

Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese kedd délután azt mondta, hogy a Gazprom és az ukrán Naftogaz már kedden eléri a teljes kapacitást a gázszállításban, és az orosz hírügynökségek több európai országból jelentették már kedd délután a földgáz megérkeztét.

MTI Gazdaság

A cseppfolyós gáz miatt ment Gyurcsány Katarba

Katari energiahordozók magyar vásárlása, magyar élelmiszerek katari értékesítése és a felsőoktatási együttműködés volt a három fő téma szerdán Gyurcsány Ferenc magyar és Hamad Bin Dzsászim Bin Dzsábir Ál Száni katari miniszterelnök dohai tárgyalásán.