szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A piaci szereplők továbbra sem képesek beárazni, hogy a gazdasági válság milyen további negatív hatásokat jelenthet és mennyi ideig fog tartani. A hazai piac ismét sérülékeny, ami könnyen áldozattá teheti a forintot a mai zavaros helyzetben. Mire érdemes figyelni a héten?

A heti események eloszlatták annak lehetőségét, hogy a piaci árak alakulása nyugodtabb körülmények között, akár további emelkedéssel folytatódjon. A hét elején még optimista hangulatban indult a kereskedés, ám a hét végére már erős fordulat következett be. Ennek oka elsősorban az, hogy az Egyesült Államok kormányának tervei szerint „rossz bank” létrehozásával mentenék meg a bankokat. Ez azt jelenti, hogy a bankok rossz eszközeit egy állami tulajdonú bankba helyeznék át, ahol a később befolyó bevételek nagy része ott is maradna, ám egy kisebb - körülbelül 20 százalékos – részt a bevételből az a bank kapna, ahonnan az állami bank átvette a rossz eszközöket.

Ennek a tervnek rossz az üzenete a piacok számára, ugyanis azt sejteti, hogy a bankok helyzete továbbra is ingatag, az állam pedig az eszközök átvételével további dollármilliárdokat kell, hogy a szektor megmentésére fordítson. Ez egyenesen vezet az államadósság újbóli drasztikus emelkedéséhez. Ez a véleményük a terv ellenzőinek.

A „bad bank” támogatói viszont azt hangoztatják, hogy az eszközök nem vesznek el, a későbbiekben – amikor a gazdaság növekedési pályára áll – értékük emelkedni fog. Így az állam nemcsak számolatlanul osztogatja a milliárdokat a bankoknak, hanem az átmeneti likviditási helyzetet is javítja, miközben eszközöket kap cserébe. Így a bankok elkerülik az államosítást, miközben rossz eszközeiktől megszabadulva újra bővíthetik hitelkihelyezéseiket. A likviditás növelése elősegítheti a gazdasági növekedést, ami az állami bank számára átadott eszközök értékét növelheti.

A vitában ma nem lehet egyértelműen állást foglalni, de a hatások egész elképesztő piaci mozgásokat generáltak. A dollár átmeneti erősödése mellett a feltörekvő piacokon ismét eladási hullám alakult ki, amit erősített a fejlett tőzsdék későbbi zuhanása is. Ez a hazai piacon azt eredményezte, hogy a forint az euróval szemben épp csak megállt a 300-as lélektani szint alatt.

Devizapiac

A vezető devizák volatilitása nem csökkent.



Ennek oka, hogy a piaci szereplők továbbra sem képesek beárazni, hogy a gazdasági válság milyen további negatív hatásokat jelent és mennyi ideig fog tartani. A legkülönbözőbb elképzelések látnak napvilágot ezekben a kérdésekben, de még mindig nem látható, hogy melyik állja majd ki az idő próbáját. A bizonytalan helyzetre való tekintettel jelenleg nem ajánlunk devizapiaci befektetéseket a vezető devizák tekintetében.

Ami a hazai piacot illeti, a forint a nemzetközi trendekhez illeszkedve, de azt meghaladó mértékben gyengült a múlt hét folyamán. Fennáll a veszélye a forint elleni újabb támadásnak, mivel igen közel került a lélektanilag fontos 300-as EUR/HUF szint, miközben a likviditás továbbra is alacsony. Ebben a helyzetben az igen kockázatos spekulatív ügyleteket vállaló befektetők könnyen kibillenthetik a forintot. Szerencsére a nagy kockázatokat vállaló befektetői csoportok is óvatossá váltak, mivel az utóbbi időszak számukra is komoly veszteségeket okozott. Talán ez mentette meg a helyzetet. Sajnos be kell látnunk, hogy a hazai piac ismét sérülékeny, ami könnyen áldozattá teheti a forintot mai zavaros helyzetben.



Jól kirajzolódik, hogy az euróval szemben több lépcsőben, de trendszerűen gyengül a forint. Jellemző, hogy a gyengülésben a régiós társaktól mindig elszakad a hazai valuta, míg az erősödésben képes tartani a lépést a többiekkel. Ezek mind figyelmeztető jelek. Az sem túl biztató körülmény, ha ehhez hozzátesszük, hogy az MNB mozgástere egyre kisebb. A trend hosszú távon továbbra is a gyengülés, de a héten inkább erősödik majd, mivel a gyengülésben ismét túlzottan előreszaladt a régiós társakhoz mérten. Eközben viszont a nemzetközi piaci hangulat is csillapodhat. Ezért a 297-es EUR/HUF szint felett a devizapár eladását (HUF vétel – EUR ellenében) javasoljuk.

Fontos azonban STOP-szintek beállítása. A 297 felett megnyitott pozíciókat akkor kell zárni, ha újabb történelmi maximumra emelkedik a jegyzés. A nyereséget viszont a 290-es szint közelében már realizálni kell. A többi devizapár esetében nem tudunk érdemi információval szolgálni, mivel olyan kiszámíthatatlanná vált a piac, amit nehéz lenne heti szinten követni.

Kötvénypiac (Oldaltörés)


A tízéves dollárkötvények hozama a november végi szintekre emelkedett, mivel mára világossá vált, hogy a fokozódó kibocsátás – az állami kiadások finanszírozására – a korábbiaknál is nagyobb kínálatbővülést fog eredményezni, a kereslet pedig egyre fogy a válság elhúzódásával. Ezzel párhuzamosan a tízéves német állampapírok (bundok) hozama is emelkedett, hiszen Európában is hasonló folyamatok rajzolódnak ki. Az állami kiadások jelentős emelkedése a várható kibocsátások mértékét lényegesen növeli a jövőben. Így nem meglepő, hogy a hazai kötvényhozamok is emelkedtek, ám az emelkedés mértéke azt jelenti, hogy a kockázati felár is magasabb szintre került. Ez pedig azt mutatja, hogy a hazai kötvények hozamának emelkedése jelentősen felülmúlta a fejlett piaci kötvények hozamemelkedését. Míg a fejlett piacokon a hozamok 15-20 bázispontos emelkedését tapasztaltunk, addig a hazai piacon – futamidőtől függően – 20-90 bázispontos volt a hozamemelkedés mértéke. A 90 bázispont éppen a tízéves állampapírok esetében mérhető.


Mit várhatunk a jövőre vonatkozóan? A korábbiakban azt írtuk, hogy 10 százalék fölötti hozamok mellett a 2-4 éves állampapírok már megvehetők – fokozatosan, a vételeket időben terítve. Ajánlásunk továbbra sem változott: a mai hozamok mellett már a kötvényekre szánt tőke 50-75 százalékát érdemes befektetni. Fontos, hogy még mindig kell némi likviditást hagyni arra az esetre, ha a hozamok tovább emelkednének.

A fejlett piacokon azt látjuk, hogy a hozamok emelkedése még tovább tarthat, mivel a kibocsátások várható volumene jóval magasabb lesz, mint amit a mai hozamok tükröznek. Magyarul a hozamok további emelkedése várható.

A fejlődő piacokon megint az a helyzet állt elő, hogy a magas hozamok ellenére sem érdemes befektetni, mivel a devizaárak mozgása olyan szélsőséges, hogy a felárak ellenére túlzottak a kockázatok. Külföldről nézve éppen ez az, ami a hazai piacot is sújtja. Ezért kell továbbra is óvatosan bánni a kötvényekkel.

Részvénypiac (Oldaltörés)


A részvénypiac is teljes fordulatot vett, hiszen az átmeneti emelkedést elég meredek esés követte, ami azt eredményezte, hogy a vezető indexek történelmi szinten is csúcsközeli esést szenvedtek el a januári hónapok összehasonlításában. Ennek hátterében elsősorban a fejlett piacok továbbra is rossz makrogazdasági adatai – különösen a foglalkoztatási és az előremutató indikátorok –, valamint a negyedéves jelentések húzódnak. A makrogazdasági kilátásokban nem történt semmilyen változás. A recesszió egyre elhúzódóbb jelleget ölt, miközben a foglalkoztatás és az üzleti szféra várakozásai egyre romlanak. Nagy kérdés, hogy a vezető indexeket a korábbi minimumaik megtartják, vagy még alacsonyabb sávban folyik majd a kereskedés.

A részvényárak esése a lokális minimumokhoz közelítve csökken, így esély van arra, hogy továbbra sem fogják alulmúlni magukat a fejlett piacok. Erre természetesen nincsen semmilyen garancia, de a trend erre utal. A S&P esetében a 800-as szint inkább lélektani, a valódi támasz 820 körül lehet. A 800-as szint azért érdekes, mert ha alá megy, akkor 740-ig nem nagyon lehet támaszszintet találni.



A hazai piacon is hasonló a helyzet. A korábbi minimumot még nem értük el, de a trend ebbe az irányba tart. Ám az esés üteme a minimumhoz közelítve kissé csökken. Eddig egyszerűnek tűnik a képlet, de az egyes egyedi részvények tekintetében már nem ilyen egyértelmű a kép. A vezető részvények differenciáltabb mozgást produkálnak, mint korábban. A Magyar Telekom esetében elindult az osztalék beárazásának folyamata, de egy-egy nagyobb esésben nem marad ki a telefontársaság sem. Így adódhat jó alkalom a beszállásra. Jelenleg az 575-ös szint alatt jó lehetőség kínálkozik a vételre.

Ajánlás
Állampapírpiac:

Hazai kötvények:
5-15 éves lejáratok: kivárás – belépési pont keresése
2-4 éves lejáratok: belépési pont 10 százalék hozamnál - vétel!
0-1 éves lejáratok: tartás
Vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac (vétel max. a teljes portfolió 10-20 százalékára):
EU részvények: eladás
USA részvények: eladás
Orosz részvények: eladás
Egyéb feltörekvők: eladás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: eladás, jobb belépési pontokat keresve
Magyar Telekom: vétel 560-575 forint között
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal).
A Mol a múlt héten két napra fel volt függesztve, miután az INA-val kapcsolatban új megállapodás született a társaság, valamint a horvát állam között. Ennek értelmében a Mol ellenséges felvásárlása esetén a horvát állam mérlegelheti, hogy visszaveszi a korábban a magyar olajipari vállalat számára eladott csomagot. A megállapodás egyértelműen arra irányul, hogy az OMV számára tovább nehezítsék a Mol felvásárlását. A hírre nem reagált különösebb elmozdulással a piac, de tény, hogy a múlt hét végi esésekből így kimaradtak az olajtársaság részvényei.

A korábban jól teljesítő Richter is belesüllyedt a középszerűségbe, de azért továbbra is érdemes szem előtt tartani egy esetleges felvásárlás lehetőségét. Ma azonban úgy tűnik, nem erre koncentrál a piac, így egyedüliként a Magyar Telekom marad ajánlható befektetési szempontból. Már csak azért is, mert az OTP továbbra is botladozik, miközben a várható negyedéves számokat ma senki nem tudja biztosan jelezni. A kockázat emelkedett, amit az előbb említett tény, valamint az is bizonyít, hogy új minimumot ért el. Ez pedig azt jelenti, hogy negatív hangulatban az esés mértéke magasabb lehet, mint a többi vezető részvény esetében.

A külföldi piacokon a fejletteket tekintve egyedi részvényeket nem érdemes vásárolni, mivel a gyorsjelentési szezonban ez nem feltétlenül célravezető, de az egyes indexekre lehet ügyleteket kötni például ETF-eken keresztül. Ma inkább vételeket javasolunk, de fontos, hogy STOP-okat itt is következetesen kell alkalmazni.

A fejlődő térségekre ugyanaz érvényes, mint a kötvények esetében: a devizamozgások miatt nem érdemes vállalni a kockázatokat ezeken a piacokon.


Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Ide-oda rángatják a forintot

Nem találja a helyét a forint, amely ma ismét történelmi csúcsot döntött, majd széles sávban mozgott az euróhoz, a dollárhoz és a frankhoz képest is.

MTI Gazdaság

A kormányt aggasztja a forint nagyon gyors árfolyamesése

A kormányt kifejezetten aggasztja a forint nagyon gyors árfolyamesése, illetve az, hogy a vállalatok és a magánszemélyek nagyon nehezen jutnak banki hitelhez - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn, miután a pénzügyi helyzetről tárgyalt Simor András jegybankelnökkel, Veres János pénzügyminiszterrel és Szűcs Erika szociális- és foglalkoztatásügyi miniszterrel a jegybank épületében.

MTI Gazdaság

Erős dezinflációs hatás miatt nem hoz inflációt a forintgyengülés

A közép-európai valuták, köztük a forint jelentős gyengülése elvileg komoly inflációnövelő kockázattal járna, ám egyidejűleg olyan erejű dezinflációs hatások érvényesülnek, amelyek ezt a kockázatot jórészt semlegesítik, áll az egyik vezető londoni befektetési ház új elemzésében.