Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A 3 százalékos cél felé közelítő éves magyarországi inflációt és már recesszióra utaló GDP-adatot jósolnak londoni feltörekvőpiaci elemzők az adatsor pénteki ismertetése előtt.
A Cityben működő nyolc nagy befektetési és gazdaságelemző ház – Citigroup, 4cast, Wood & Co., Goldman Sachs, JP Morgan, Merrill Lynch, Barclays Capital, BNP Paribas – 3,0-3,4 százalék közötti fogyasztóiár-emelkedést vár januárról az egy évvel azelőttihez viszonyítva (decemberben ez az adat 3,5 százalék volt). Az előrejelzési átlag 3,16 százalék.
A prognózisok között két olyan is van, amely szerint az éves összevetésű, teljes kosárra számolt magyarországi infláció a múlt hónapban már a Magyar Nemzeti Bank által kijelölt 3,0 százalékos célra süllyedt, további három elemző ennél alig gyorsabb, 3,1 százalékos éves inflációt vár az idei első hónapról.
A tavalyi utolsó negyedéves előzetes GDP-adatra érvényes hét előrejelzés igen széles sávban mozog (a Citigroup nem adott prognózist). Az elemzői jóslatok a stagnálástól a 2,0 százalékos éves összevetésű visszaesésig terjednek, de a többség mínuszt vár.
A Barclays Capital befektetési bankház londoni elemzői, akik 1,5 százalékos GDP-csökkenéssel számolnak 2008 negyedik negyedében, úgy fogalmaztak: valószínűleg az a negyedév lesz az első, amelyben a magyar gazdaság éves szinten negatív növekedést produkált.
Az előzetes növekedési adattal kapcsolatban a legderűlátóbb a Kelet-Európára szakosodott Wood & Co. tanácsadó és elemző ház, amely stagnálást jósol; a legborúlátóbb prognózist a 4cast cég adta, 2 százalékos GDP-visszaesést várva a tavalyi utolsó negyedről.
A felmérésbe bevont Cty-beli házak közül a 4cast és a Goldman Sachs tartja érvényben a legkomorabb növekedési előrejelzéseket Magyarországra. A 4cast 3,0 százalékos, a Goldman Sachs londoni befektetési részlege nem kevesebb, mint 4,2 százalékos magyarországi gazdasági visszaesést vár 2009 egészére. Az utóbbi cég a tavalyi negyedik negyedévre is már 1,9 százalékos éves szintű GDP-mínuszt jósol.
A Merrill Lynch londoni befektetési részlege is megerősítette azt a véleményét, hogy a magyar gazdaság már most "teljes körű recesszióban" van; a cég elemzői a tavalyi negyedik negyedévről 0,2 százalékos éves GDP-mínuszt, az idei év egészére pedig 2 százalékost várnak.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató még nagyobb, 0,8 százalékos éves összevetésű magyarországi GDP-mínuszt valószínűsít reálértéken a tavalyi negyedik negyedévről, a szezonális kiigazítással, negyedéves összehasonlításban számolt összkibocsátási érték pedig a ház előrejelzése szerint 1,0 százalékkal csökkent 2008 utolsó három hónapjában.
A cég elemzői szerint a negyedik negyedéves GDP-adatok jó eséllyel megerősítik, hogy Magyarországon a tavalyi év második felében elkezdődött a recesszió.
A londoni befektetési és elemző házak januári inflációs és tavalyi negyedik negyedévi GDP-előrejelzései:
Citigroup: 3,1;
4cast: 3,0; -2,0
Wood & Co.: 3,3; 0,0
Goldman Sachs: 3,1; -1,9
JP Morgan: 3,0; -0,8
Merrill Lynch: 3,3; -0,2
Barclays Capital: 3,1; -1,5
BNP Paribas: 3,4; -0,7
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A külügy megtalálta Habsburg György párizsi nagykövet utódját.
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Szeptember 1-én kezdődik és 2026. június 19-ig (péntekig) tart.
Az egész késő esti talkshow-formátum került végveszélybe.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.
Még a magyar kormányfő illiberális politikája sem riasztja el őket.