szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A forint kissé erősebb pozícióban zárt pénteken a bankközi devizapiacon, ahol a régiós hatások voltak a legerőteljesebbek.

Délután fél ötkor 298,90/299,15 forint volt az euró árfolyama, valamivel erősebb tehát a magyar fizetőeszköz, mint a csütörtök délutáni 299,35/50 forintos árfolyam. A nap során ugyanakkor komoly irányváltásokra is sor került. Délelőtt folyamatos forinterősödésre került sor - szélső értékét 295,30-nál érintette az árfolyam, majd délután gyengüli kezdett a forint, és már-már elérhető közelségbe került a lélektani 300 forintos határ. Ám mielőtt elérte volna ezt a szintet, ismét fordult egyet az árfolyamgörbe. 

A kilengések ellenére csendes, nyugodt adásvételről, visszafogott érdeklődésről számoltak be a kereskedők, akik hangsúlyozták, hogy az ármozgást leginkább meghatározó okok nem a hazai gazdaság mutatói, hanem a nemzetközi hatások. Ilyen például kockázatvállalási hajlandóság aktuális helyzete, a regionális piac alakulása, különösen a zloty árfolyamának változása az utóbbi napokban.
 
A budapesti kereskedésben a forint a dollárral szemben is erősödött a csütörtöki, ám gyengült a reggeli árfolyamhoz képest- mindezt az euró/dollár keresztárfolyam alakulása magyarázza; az amerikai deviza árfolyama péntek délután 232,10/30 forint, péntek reggel 230,00/30 forint, csütörtökön 235,10/30 forint volt.
 
A svájci frankot a nemzetközi devizapiacokon délután fél ötkor 199,80 forinton jegyezték, a csütörtöki záráskor 200,95 forint volt az árfolyama. Az MNB hivatalos devizaárfolyam-jegyzése 199,25 forint, csütörtökre 199,56 forint volt.

A japán jen nemzetközi jegyzése péntek délután 2,5270 forint a csütörtöki 2,6020 forint után. Az MNB hivatalos devizaárfolyama pénteken (100 jen) 252,21 forint, csütörtökön 257,90 forint volt.
 
A bankközi forintpiacon változatlanul a likviditásbőség határozza meg a hozamok alakulását. Az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés. 

Az állampapírok másodpiacán is nyugodt kereskedés folyt, és a forint napon belüli folyamatos gyengülése ellenére is csökkentek a hozamok - összességében mintegy 10-15 bázisponttal. A kereskedők erre hivatkozva azt állapították meg, hogy a piac a jelek szerint "megszokta" a forint jelenlegi árfolyamszintjét, és nem tart hirtelen váltásoktól, a jegybank esetleg megfontolatlan lépéseitől.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!