szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Ganzacél hitelezői 30 százalékos arányban juthatnak hozzá követeléseikhez, ha megállapodnak a céggel, míg egy felszámolás esetén csak 15-20 százalékot kaphatnának - mondta el a hitelezőknek tartott pénteki budapesti megbeszélésen Rózsahegyi György, a Ganzacél tulajdonosai, a Hídtechnika és a Vegyépszer által megbízott pénzügyi szakértő.

A 238 hitelező teljes követelése 1,9 milliárd forint, a tulajdonosok 1 milliárd tagi hitelt nyújtottak, és az egyéb követelésekkel együtt a Ganzacél teljes tartozása 3,6 milliárd forint - mondta el a szakértő, hozzátéve, hogy ezzel szemben a vagyon 1,5 milliárd forinttal kevesebb.

Az utóbbi időben a Ganzacél alvállalkozóiként a Megyeri híd építésén dolgozott, és ki nem fizetett alvállalkozók demonstrációkon hívták fel magukra a figyelmet. Ők is ott voltak a megbeszélésen, de követeléseiket külön nem számszerűsítették. Bár a megbeszélést Varga Gusztáv, a Ganzacél vezérigazgatója hívta össze, a céget nem ő, hanem Szentesi Lászlóné vezérigazgató-helyettes képviselte az adós céget, amit a hitelezők egy része kifogásolt is.

Rózsahegyi György a megbeszélésen vázolta, hogy a Ganzacél Golgota utcai telepének eladásáért kapott 3 milliárd forintból hogyan lett 645 millió forint, ami készpénzben áll a cég rendelkezésére. Ismertetése szerint egy bank "elvitt" 1,2 milliárdot, a vevő visszatartott 150 milliót, és iparűzési adót is kellett fizetnie a cégnek.

A 645 milliós készpénzállomány 900 millió forintra emelkedett a CIB Lízingtől visszakapott bő 100 millió forinttal, és az egyéb tételekkel. Ugyanakkor a Ganzacél a múlt évet - 9,4 milliárd kiadás és 8,9 milliárd forint bevétel mellett félmilliárdos pénzügyi veszteséggel zárta. Ehhez járultak az egyéb veszteségek, amelyek összege 1,5 milliárd forint lett.

A Ganzacél vevői követelésállománya 1,9 milliárd forint, ebből 1 milliárdot nem vitatnak a vevők. A nem vitatott követelésekből 600 millió külföldi. A vitatott követelésekből is 600 milliót külföldről kellene behajtani, de erre kicsi az esély - mondta el a pénzügyi szakértő. Így a készpénz és a követelés mintegy 3 milliárd forint, de a követeléseket csak erősen leszállított áron lehet számba venni.

A hitelezői oldalon állnak a megbeszélésen jelen volt alvállalkozók és szállítók 1,2 milliárd forint követeléssel, a tulajdonosok 1 milliárd forinttal, és mindennel együtt 3,6 milliárdra rúg a követelés - mondta Rózsahegyi György. A felszámolást kezdeményezett 31 hitelező közül hármat kifizettek, úgy hogy vevői követelést kaptak diszkont áron, míg 28 hitelező hozzájárult ahhoz, hogy záros határidőn belül állapodjon meg velük a cég. Ellenkező esetben elindul a felszámolás.

A szakértő elmondta: ha a hitelezők megállapodnak vele, akkor 30 százalék lehet a kielégítési arányuk, míg ha felszámolásra kerül sor, akkor 15-20 százalékát kaphatják meg a követeléseiknek. A felszámolás ugyanis költséges, ráadásul a 15-20 százalék felét kaphatnák meg egy év múlva, a másik felét pedig három év múlva.

Viszont aki megállapodik a Ganzacéllal, az nyomban megkaphatja követelése harmadát - hangsúlyozta. Hozzátette ugyanakkor: ennek csak egy részét kapnák készpénzben, a másikat követelés formájában, hozzávetőleg 60 százalékos áron, de gépet, anyagot is kérhetnek fizetségként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tüntettek a Megyeri híd ki nem fizetett alvállalkozói

Újabb demonstrációt tartottak a Megyeri híd ki nem fizetett alvállalkozói kedden a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. székháza előtt, amelyen követeléseik kifizetését, valamint azt követelték, hogy a cégeknek tartozó Ganzacél vezérigazgatója mondjon le tagságáról a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsban.

MTI Itthon

Pénzükhöz juthatnak a Megyeri híd építői

Miután a vásárló kínai cég kedden kifizette a Ganz Híd-, Daru-, Acélszerkezetgyártó Zrt.-nek a telephelyéért járó több mint 3 milliárd forintot, a társaság ebből kifizetheti a Megyeri híd építésénél keletkezett közel 2 milliárdos adósságát - mondta a károsultakat képviselő Horváth László, az Artjob Kft. kereskedelmi igazgatója.

Magyar gazdaság

Lehidalási technikák

A jelek szerint saját tulajdonosa is besegített abba, hogy a Ganzacél fizetésképtelenné váljon. A cég fél éve tartozik a Megyeri hídon bedolgozó alvállalkozóinak.

Itthon

Nem nyomoznak a Megyeri híd ügyében; hídbontással fenyegetőznek

A rendőrség után a VPOP Központi Bűnüldözési Parancsoksága is elutasította a Megyeri híd építőinek csődbűntett miatt tett feljelentését, így a vámőrség sem folytat nyomozást az alvállalkozóinak több százmillió forinttal tartozó Ganz Acél ellen - írta keddi számában a Népszabadság.