szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogadta az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén azt a jogszabálycsomagot, amelynek köszönhetően további liberalizálással fokozódhat a verseny az európai uniós energiapiacon.

Az új szabályozás egyik eredménye a várakozások szerint az lesz, hogy a lakosság számára csökken az áram- és a gázszolgáltatás díja. A Strasbourgban jóváhagyott szabályokat még az EU-tagországok szakminiszteri tanácsának is véglegesítenie kell, de ennek várhatóan nem lesz akadálya, miután a most elfogadott csomag az uniós intézmények közös kompromisszuma volt. A tagállamok között született elsődleges megállapodást követően az intézményközi egyeztető tárgyalásokon az Európai Parlament még kísérleteket tett arra, hogy a jogszabályban teljes tulajdonosi szétválasztásra kényszerítsék az energetikai óriásvállalatokat. Végül erről lemondott, de cserében elérte a fogyasztóvédelmi intézkedések kiterjesztését.

A jövőben így a fogyasztók az eddigieknél könnyebben össze tudják hasonlítani a szolgáltatók árait, díjmentesen áttérhetnek olcsóbb változatra, emellett a legszegényebb fogyasztóknak nem kell tartaniuk attól, hogy az előzetes kalkuláción alapuló átalányfizetés terhei elviselhetetlenek legyenek.

Ami a szétválasztást illeti, a cégeknek tulajdonjogilag nem kell feltétlenül elválasztani a termelési és elosztási tevékenységet, de az elosztórendszerek független működését az egyben tartott vállalatoknál is egy külön felügyelőhatóság ellenőrzi majd. Korlátozottabb lesz a nagy cégek joga arra is, hogy külföldön gáz- vagy áramhálózatokat vásároljanak fel.

A jogszabályban külön záradék védi az uniós országokat attól, hogy EU-n kívüli vevők a tagállamok jóváhagyása nélkül vásároljanak fel elosztóhálózatokat. A szerdai szavazáson jókora többséggel fogadták el a javaslatot: a gázpiaci liberalizációra közel 600-an szavaztak igennel, és csak 45-en nemmel, míg az árampiac újabb nyitását 588-an támogatták 80 ellenében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Egyelőre bizonytalan, hogy mivel fogunk fűteni és világítani

Ha nem látunk hozzá, hogy megoldjuk az ország energetikai problémáit, akkor a nem is oly távoli jövőben fázni foguk, és közben mégis igen sokat fizetünk majd. A legnagyobb nehézséget alighanem az jelenti, hogy miként szabadulhatunk meg az energiafelhasználásban a földgáz túlsúlyától, s a villamosenergia-termelésben a lassan leépülő erőművi kapacitásokat hogyan pótoljuk. A szakma azonban még ezen is vitában áll.

MTI Tech

Tizenhét millió tonna széndioxid a kéretlen e-mailek „súlya”

A kéretlen elektronikus leveleknek, a "spameknek" széndioxidban mérhető súlya évente a világban 17 millió tonna körül lehet, azaz ez a fajta levelezés Földünk levegőjét olyan mennyiségű szennyezéssel terheli, mint 3 millió gépkocsi, vagy másfél millió rendesen felszerelt háztartás.

MTI Gazdaság

EU: nem tudtak dönteni a beruházásélénkítésről

Nem jutottak egyetértésre az Európai Unió külügyminiszterei hétfőn arról a javaslatról, hogy a tavaly megmaradt mezőgazdasági pénzek terhére az Európai Bizottság finanszírozzon energiaügyi és távközlési beruházásokat a tagországokban.