szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió Bizottsága várhatóan július közepén dönt arról, hogy kaptak-e, és ha igen, mennyi tiltott állami támogatást magyar erőművek, s ezért terheli-e őket befizetési kötelezettség az uniós kasszába – közölte Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnöke.

A hivatal a jogszabályoknak megfelelően kidolgozta annak a módszertanát, hogy hosszú távú áramvásárlási megállapodások (htm) alapján mekkora állami támogatáshoz jutottak Magyarország uniós tagsága óta az erőművek.

Horváth J. Ferenc megjegyezte, hogy akár „ki is olthatja egymást” a tiltott állami támogatás nagysága és az erőművek privatizációs szerződésében garantált, még meg nem térült befektetéseinek ellentételezése.

Az Európai Unió versenyhatósága 2008 júniusában hozott döntést arról, hogy Magyarországnak 2008 végéig meg kell szüntetnie a htm-eket, és ezzel egyidejűleg vissza kell fizettetnie a termelőkkel az uniós csatlakozás óta nyújtott állami támogatást. Indoklásuk szerint ugyanis a htm-ek az áramtermelőknek nyújtott jogellenes, és a belső piaci rendtartással összeegyeztethetetlen állami támogatásnak minősülnek.

A Magyar Villamos Művek (MVM) a múlt év végéig minden ilyen szerződést megszüntetett, ami miatt az amerikai tulajdonban lévő AES és a francia tulajdonú Dunamenti Erőmű választottbírósághoz fordult.

A washingtoni választottbíróság előtt lévő per a magyar állam és az AES között Horváth J. Ferenc elnök szerint jól áll: a magyar állam álláspontja szerint az 1995. évi privatizáció óta az AES az európai átlagot meghaladó haszonra tett szert. Most az amerikai tulajdonú áramtermelő egyetlen olyan év miatt perli a magyar államot, amikor a hosszú távú áramvásárlási szerződésben rögzítettnél kevesebb bevétele keletkezett.

A Dunamenti Erőmű választottbírósági eljárása még az előkészületi fázisban van – mondta a Magyar Energia Hivatal elnöke. Horváth J. Ferenc reméli, hogy az Európai Bizottság július közepére várható döntése összhangban lesz az energia hivatal által kidolgozott módszerrel, és ez a per lezárulásához vezethet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az ombudsman is ellenzi a szerencsi szalmaerőművet

Veszélyezteti a környezeti, a természeti és a világörökségi értékek fenntarthatóságát a szerencsi szalmaégető engedélyezett formában való megvalósítása - állapította meg a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa.

MTI Itthon

12 milliárdra perlik Kapolyi cégét

A Vértesi Erőmű kártérítés iránti keresetet nyújt be Kapolyi László cége, a System Consulting Zrt. ellen, miután a System az erőmű egy hónapja kelt felszólítása ellenére az általa okozott igen jelentős mértékű kárt nem fizette meg - közölte az MTI-vel hétfőn a Vértesi Erőmű.