szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az év harmadik és negyedik negyedévében a hitelkereslet már ismét növekedhet, illetve a bankok nem szigorítják tovább hitelezési feltételeiket, miközben a következő félévre előretekintve a bankok további portfólióromlásra számítanak - áll a Magyar Nemzeti Bank csütörtökön közzétett hitelezési felmérésében, amelyet júliusban végzett a jegybank.

A felmérés megállapítja: 2009 második negyedévében tovább csökkent a magyar bankok hitelezési hajlandósága, és szigorodtak – bár a korábbinál kisebb mértékben – a hitelezési feltételek. A válaszok szerint a szigorítás fő oka már nem a likviditási kockázatokkal, hanem elsősorban a gazdasági visszaesés várható hatásával magyarázható. Ugyanakkor a bankok visszajelzései azt valószínűsítik, hogy 2009 harmadik és negyedik negyedévében a hitelkereslet már ismét növekedhet, illetve a bankok nem szigorítják tovább hitelezési feltételeiket.

A háztartási hitelezésben 2009 második negyedévében is folytatódott a hitelkínálat és a hitelkereslet csökkenése, de már kevesebb bank számolt be a hitelezési feltételek szigorításáról. A szigorítás ebben a negyedévben is elsősorban a nem ár jellegű feltételekben jelentkezett. Az előző negyedévhez hasonlóan most is a háztartási hitelportfólió romlásáról számoltak be a bankok mind a lakáscélú, mind a fogyasztási hitelek szegmensében.

A következő fél évre előretekintve a bankok további portfolióromlásra számítanak, a romlás mértéke azonban kisebb lehet. Az év második felében a bankok már nem tervezik hitelezési feltételeik további jelentős szigorítását, sőt volt olyan bank is, amely enyhítést jelzett előre.

A vállalati hitelpiacon a hitelezési hajlandóság visszafogását jelzők aránya tovább mérséklődött, ugyanakkor az üzleti célú ingatlanhitelezésben továbbra is a hitelkínálat határozott csökkenését jelezték. A vállalati finanszírozás következő féléves időszakára vonatkozóan a bankok a kihelyezni kívánt hitelmennyiség fenntartását, illetve enyhe növelését prognosztizálták.

A hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet – a beruházások visszaesése miatt – csökkent, míg a rövid lejáratú hitelek iránti igény nőtt, emiatt a válaszadók összességében a vállalati hitelek iránti kereslet erősödését érzékelték. A második negyedévben a felmérésben részvevő bankok tovább szigorították a hitelezési feltételeiket, de erőteljesen csökkenő arányban. A válaszok szerint a szigorítás fő oka már nem a likviditási kockázatokkal, hanem elsősorban a gazdasági visszaesés várható hatásával magyarázható. A bankok a portfolióminőség romlását tapasztalták 2009 második negyedévében, és többségük szerint a portfolióromlási trend folytatódni fog a következő fél évben is.

Az önkormányzati szektorban az előző felmérésben jelzett mérsékelt szinthez képest növekedett a hitelkereslet. Ez részben az európai uniós támogatási programok önerőigényének, részben a folyó finanszírozási szükségletnek köszönhető. A bankok az elmúlt negyedévben tovább szigorították az önkormányzatok hitelezésének feltételeit.

A Magyar Nemzeti Bank 2003 tavaszán indította el a banki hitelezési folyamat jobb megértését szolgáló, félévenkénti kérdőíves felmérését. Mintául a Federal Reserve Board negyedéves kérdőíve szolgált. A hazai kérdőív megfelelő harmonizáltságának érdekében figyelembe vette az Európai Központi Bank által időközben indított felmérésének sajátosságait is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Harminc bank hitelezését vizsgálják a jogvédők

Harminc bank és más pénzintézet lakáshitelezési szokásai ügyében indított vizsgálatokat a Fogyasztói Jogérvényesítő Szervezet - értesült a HavariaPress. A testület azt vizsgálja, hogy milyen módosításokat hajtottak végre az érintett pénzintézetek a lakáshitelek feltételeiben a gazdasági válság kezdete óta.

hvg.hu Gazdaság

Simor: a bankok nem azért nem hiteleznek, mert nincs pénz

Véget ért a bankszektor aranykora. A magas profitok időszaka a válság elmúltával sem tér már vissza. A szabályozás szigorodik, megnő a felügyeleti kontroll, felértékelődik a hatékonyság és a minőség szerepe, csökken a kockázatvállalási hajlandóság - hangzott el a Figyelő által rendezett Első Bankárkonferencián.